Świat

Indyjscy pracownicy uwięzieni w himalajskim tunelu na 10 dni widziani kamerą | Wiadomości budowlane

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Indyjscy pracownicy uwięzieni w himalajskim tunelu na 10 dni widziani kamerą |  Wiadomości budowlane


Po raz pierwszy widziano żywych 41 pracowników znajdujących się w zawalonym tunelu drogowym podczas prób stworzenia nowych przejść, aby ich uwolnić.

Pojawiły się pierwsze zdjęcia 41 mężczyzn uwięzionych na 10 dni w tunelu autostradowym w indyjskich Himalajach, przedstawiające ich stojących na ograniczonej przestrzeni i komunikujących się z ratownikami.

Na 30-sekundowym filmie udostępnionym we wtorek przez władze widać kilkunastu uwięzionych mężczyzn stojących w półkolu przed kamerą endoskopową, w kaskach i kurtkach budowlanych narzuconych na ubrania, na tle świateł w tunelu.

Mężczyźni wyglądali na wyczerpanych i niespokojnych, niektórzy mieli gęste brody, a na zewnątrz słychać było ratownika, który kazał im stawić się jeden po drugim, aby potwierdzić swoją tożsamość za pomocą wysłanego krótkofalówki.

„Wyprowadzimy was bezpiecznie, nie martwcie się” – słychać ratowników, którzy mówią mężczyznom, gdy zbierają się w pobliżu kamery.

Władze podały, że wideo nakręcono kamerą do endoskopii medycznej, którą przeprowadzono przez drugi, szerszy rurociąg o średnicy 15 cm (6 cali), wywiercony w gruzach w poniedziałek.

Zanim wprowadzono kamerę, ratownicy komunikowali się z mężczyznami znajdującymi się w środku za pomocą radia.

Warto przeczytać!  Watykan organizuje pogrzeb kardynała, który potępił rządy Franciszka

’Trzymaj się’

Władze stwierdziły, że 41 mężczyzn utknęło w tunelu o długości 4,5 km (3 mil) w stanie Uttarakhand, odkąd zawalił się on na początku listopada 12 listopada. Władze stwierdziły, że są bezpieczne i mają dostęp do światła, tlenu, żywności, wody i leków.

Nie powiedzieli, co spowodowało zawalenie się, ale region jest podatny na osuwiska, trzęsienia ziemi i powodzie. Wysiłki mające na celu wydobycie pracowników zostały spowolnione przez przeszkody podczas wiercenia gruzu w górzystym terenie.

Hinduski ksiądz modli się w prowizorycznej kapliczce przed wejściem do tunelu [Saurabh Sharma/Reuters]

We wtorek ratownicy mają wznowić wiercenie poziome przez 60-metrową stertę gruzu, aby przepchnąć rurę wystarczająco dużą, aby uwięzieni mężczyźni mogli się wydostać.

Wiercenia zostały zawieszone w piątek po uszkodzeniu maszyny i obawie przed ponownym zawaleniem się.

Władze pracują jednocześnie nad pięcioma innymi planami wyciągnięcia robotników, obejmującymi pionowe wiercenie ze szczytu góry.

Abhishek Sharma, psychiatra wysłany na miejsce przez rząd stanowy, powiedział, że poprosił 41 mężczyzn, aby przeszli w promieniu 2 km (1,2 mili) obszaru, w którym są przetrzymywani, wykonali lekkie ćwiczenia jogi i regularnie rozmawiali między sobą, aby mieć zajęcie.

Warto przeczytać!  Włochy podpisują porozumienie w sprawie wysyłania migrantów do Albanii, co zostało ostro skrytykowane przez organizacje praw człowieka

„Sen jest dla nich bardzo ważny… i jak na razie śpią dobrze i nie zgłaszają żadnych problemów ze snem” – powiedziała Sharma agencji Reuters, dodając, że mężczyźni byli w dobrym nastroju i chcieli wkrótce wyjść z domu.

Inny lekarz na miejscu, Prem Pokhriyal, powiedział, że mężczyzn poproszono o unikanie ciężkich treningów, które mogłyby zwiększyć gromadzenie się dwutlenku węgla w zamkniętej przestrzeni podczas wydechu.

Uwięzieni mężczyźni to pracownicy o niskich zarobkach, w większości z biednych stanów na północy i wschodzie Indii.

„Powiedział, że czuje się dobrze” – powiedziała reporterom Sunita Hembrom, szwagierka jednego z pracowników uwięzionych w tunelu, Surendry Kisko.

„Powiedział: «Dbajcie o siebie, dzieci i rodziców. Powiedz nam tylko, co robią, żeby nas stąd wydostać.

Eksperci ostrzegają przed skutkami szeroko zakrojonych prac budowlanych w Uttarakhand, gdzie duże części stanu są podatne na osuwiska.

Planowany tunel stanowi część planów infrastrukturalnych premiera Narendry Modiego, których celem jest skrócenie czasu podróży między niektórymi z najpopularniejszych miejsc hinduistycznych w kraju, a także poprawa dostępu do strategicznych obszarów graniczących z rywalizującymi Chinami.

Powołano zagranicznych ekspertów, w tym niezależnego australijskiego badacza katastrof Arnolda Dixa, prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Tunelowania i Przestrzeni Podziemnej.

Warto przeczytać!  Tajwan trzyma się swoich rzadkich przyjaciół dyplomatycznych, podczas gdy Chiny stają się duże

„Te 41 mężczyzn wraca do domu” – Dix powiedział agencji prasowej Press Trust of India. „Dokładnie kiedy? Niepewny.”


Źródło