Indyjska reprezentacja mężczyzn zmartwiła mistrzów olimpijskich Koreę i zdobyła historyczne złoto po 14 latach na pierwszym etapie Pucharu Świata w łucznictwie

• 28 kwietnia, 2024

Indyjska męska drużyna refleksyjna w składzie Dhiraj Bommadevara, Tarundeep Rai i Pravin Jadhav zszokowała panujących mistrzów olimpijskich Korei Południowej historycznym zwycięstwem, które zapewniło im złoty medal Pucharu Świata w łucznictwie po 14 latach w Szanghaju 28 kwietnia.

To dziewiczy triumf indyjskiej drużyny refleksyjnej mężczyzn nad potęgą łucznictwa w finale Pucharu Świata, który zwiększy ich szanse na zapewnienie miejsca na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Trio w składzie Dhiraj, Tarundeep i Pravin wykazało się lodowatym spokojem, aby pokonać potężnych Koreańczyków bez utraty seta.

40-letni żołnierz armii Tarundeep był także członkiem drużyny, która zdobyła złoty medal na 4. etapie Pucharu Świata w Szanghaju w sierpniu 2010 r. Następnie drużyna refleksyjna składająca się z Rahula Banerjee, Tarundeepa i Jayanty pokonała Japonię.

W pojedynku pomiędzy dwoma czołowymi zawodnikami zawodów Indie wygrały 5:1 (57-57, 57-55, 55-53), zwiększając liczbę złotych medali do pięciu w otwierającym sezon Pucharze Świata na pierwszym etapie.

Sukces odbił się także na mieszanej drużynie Ankity Bhakat i Dhiraja, która pokonała Alejandrę Valencię i Matiasa Grande z Meksyku 6:0 (35-31, 38-35, 39-37) i zdobyła brąz.

Warto przeczytać!  IPL 2024 – Rajasthan Royals – Kumar Sangakkara – Dojrzałość i głód wyróżniają teraz Riyana Paraga

W sumie Indie zdobyły jak dotąd pięć złotych medali, jedno srebro i jeden brąz, podczas gdy była numer 1 na świecie Deepika Kumari będzie polować na kolejny medal, grając później tego dnia w półfinale biegu indywidualnego kobiet.

W finale drużyn mężczyzn Indie zmierzyły się ze swoim nemezisem Koreą Południową, w której uczestniczyło dwóch członków drużyny, która zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, czyli Kim Woojin i Kim Je Deok. Trzecim członkiem był Lee Woo Seok.

Jednak indyjska trojka zaprezentowała się odważnie i wbiła trzy 10-tki, w tym dwa X (bliżej środka) i trzy dziewiątki, aby dorównać rywalom (57-all) w pierwszym secie.

To ponownie wywarło presję na Koreańczykach, którzy dwukrotnie wśliznęli się do 8-ringu, podczas gdy Hindus trafił cztery doskonałe 10-tki, w tym trzy X z sześciu strzał, aby wyjść w drugim secie 57-55 i wyjść na prowadzenie 3-1.

W następnym secie Koreańczycy załamali się i zdołali zdobyć zaledwie 53 punkty, podczas gdy Hindusi opanowali nerwy i zakończyli mecz wynikiem 55, który zapewnił im pierwsze od 2010 roku złoto w drużynowym Pucharze Świata mężczyzn.

Warto przeczytać!  Pickleball League otrzyma 10 milionów dolarów od SETVI, zawodowego tenisisty Gaurava Natekara

Przed tym zwycięstwem reprezentacja kobiet dwukrotnie pokonała Koreańczyki w Pucharze Świata w 2013 roku – na 3. etapie w Medellin w lipcu i 4. etapie we Wrocławiu w sierpniu.

„Nerwy zawsze dają o sobie znać, gdy Korea jest w finale. Ale teraz nikt nie może wątpić, że jesteśmy w stanie ich pokonać” – oznajmił były złoty medalista Igrzysk Wspólnoty Narodów Rahul Banerjee, uczestnik triumfu w Szanghaju w 2010 roku.

„Od rundy kwalifikacyjnej pokazali doskonały rytm i jest to zdecydowanie jedno z największych zwycięstw w łucznictwie. Będą teraz musieli utrzymać tę dynamikę do Paryża” – dodał.

Jak dotąd Indie mają jedyne miejsce na igrzyskach olimpijskich, które w kategorii indywidualnej mężczyzn zdobył Dhiraj.

Ostatnim wydarzeniem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich będą Puchar Świata 3. etapu w Antalyi w Turcji, rozgrywany w dniach 18–23 czerwca, po którym rankingi drużynowe po raz pierwszy będą obejmować dwa dodatkowe limity.

Dwa najwyżej sklasyfikowane kraje, które nie zakwalifikowały się do kwalifikacji, otrzymają miejsce w drużynie Paryża w rankingach World Archery.

Indie (231 punktów) zajmują obecnie trzecie miejsce w światowych rankingach za Chinami (241) i Koreą Południową nr 1 (340) i są dobrze przygotowane, aby zapewnić sobie udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Warto przeczytać!  Cole Palmer prosperował, ale jak jego rekord ma się do współczesnej historii Chelsea?

Wcześniej w sobotę indyjscy łucznicy bloczkowi zwyciężyli w konkurencjach drużynowych, zdobywając złote medale w drużynach mężczyzn, kobiet i mieszanych.

Obecna mistrzyni Igrzysk Azjatyckich Jyothi Surekha Vennam dodała czwarte złoto w klasyfikacji indywidualnej kobiet, a Priyansh zadowolił się dziewiczym srebrem Pucharu Świata w kategorii indywidualnej mężczyzn.

To jest artykuł Premium dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów. Aby czytać ponad 250 takich artykułów premium każdego miesiąca

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.