Zdrowie

Inwestujemy w profilaktykę zdrowotną dzieci – Wąbrzeźno – oficjalna strona miasta

  • 20 listopada, 2023
  • 6 min read
Inwestujemy w profilaktykę zdrowotną dzieci – Wąbrzeźno – oficjalna strona miasta


Wąbrzeźno – jako pierwsze polskie miasto – inwestuje w edukację młodych rodziców i profilaktykę zdrowotną niemowląt, aby zachęcać mieszkańców do powiększania rodziny.

 

Już za chwilę – na początku 2024 roku – polską opinią publiczną znów wstrząsną prawdopodobnie kolejne pesymistyczne dane dotyczące demografii w Polsce i liczby urodzeń w 2023 r.

Już teraz drastycznie spadająca liczba urodzeń w Polsce osiąga realnie znacznie niższe wskaźniki niż najbardziej pesymistyczne scenariusze GUS prezentowane w Ocenie Skutków Regulacji przed wprowadzeniem 500+ w 2016 r.[1]

Według danych Eurostatu, już obecnie mamy czwarty najniższy wskaźnik dzietności w Unii Europejskiej, a ze względu na dalsze negatywne trendy dotyczące rodzenia dzieci (wg badań CBOS „Postawy prokreacyjne kobiet” ze stycznia 2023, 68% kobiet w wieku 18-45 lat nie planuje w przyszłości potomstwa) oraz ciągle zmniejszającą się liczbę kobiet w wieku produkcyjnym, kolejne informacje o liczbie nowo narodzonych Polek i Polaków będą dawały nam więcej powodów do zmartwień niż radości.

Dane dotyczące liczby urodzeń najbardziej spędzają sen z powiek włodarzom polskich małych miast i miasteczek – kiedy spojrzymy na mapę dzietności GUS to widać wyraźnie, że małe miasta i miasteczka w Polsce wyludniają się. Młodzi ludzie zaraz po maturze wyprowadzają się do większych ośrodków miejskich i tam studiują, pracują, kupują lub wynajmują mieszkania i tam też najczęściej – jeśli w ogóle – zakładają rodziny. Powrotów do rodzinnych miejscowości jest coraz mniej, ubywa też mieszkańców w wieku produkcyjnym, a tym samym – liczba mieszkańców polskich miast i miasteczek drastycznie spada. To powoduje, że problem wyludniania się małych miast i miasteczek staje się obecnie najbardziej alarmującym wyzwaniem dla wielu polskich samorządowców – w tym także burmistrza Tomasza Zygnarowskiego.

Warto przeczytać!  Netanjahu opuścił szpital. Lekarze wszczepili mu rozrusznik

– Jesteśmy bardzo kompaktowym i przyjemnym do życia miasteczkiem, położonym nad trzema jeziorami. Dla mnie – jako burmistrza – komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców jest na pierwszym miejscu – podkreśla Tomasz Zygnarowski. – Inwestujemy w infrastrukturę rekreacyjną, unowocześniamy oświatę, pobudzamy do rozwoju budownictwo mieszkaniowe, a za chwilę ruszamy z budową pierwszego żłobka publicznego. Mimo to w Wąbrzeźnie każdego roku notujemy ujemny przyrost naturalny, który w 2022 r. sięgnął rekordowego poziomu -7,91%. Jako samorząd miejski mamy bardzo ograniczone możliwości wpływu na narzędzia bezpośrednio polepszające poczucie bezpieczeństwa młodych rodziców – to nie my odpowiadamy za opiekę zdrowotną w mieście, jesteśmy zbyt małym samorządem, aby pozwolić sobie na dodatkowe finansowanie procedur in-vitro, nie mamy żadnego wpływu na krajową politykę prorodzinną, np. w zakresie zmian w Kodeksie pracy. Ale szukamy dostępnych dla nas rozwiązań i jednym z nich jest innowacyjny w skali kraju projekt sfinansowania młodym rodzicom i osobom spodziewającym się dziecka dostępu do „Kursu na Dziecko”, czyli kursu on-line z najbardziej aktualną i sprawdzoną wiedzą dotyczącą przygotowania do porodu i pielęgnacji oraz profilaktyki zdrowotnej niemowląt – zapowiada burmistrz T. Zygnarowski.

Skąd pomysł na takie działanie? – Jestem przekonany, że to nie dodatkowe, bezpośrednie finansowanie skłania młode rodziny do decyzji o posiadaniu dziecka – co zresztą potwierdziły wyniki ankiety on-line przeprowadzonej wśród młodych wąbrzeźnian – mówi burmistrz. – Okazuje się, że dziś dla młodych ludzi liczy się przede wszystkim zapewnienie rodzinie bezpieczeństwa i stabilnej przyszłości, a o to w obecnej sytuacji coraz trudniej. Jednak tym, co wspiera młodych ludzi i wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa jest dostęp do specjalistów posiadających najbardziej aktualną wiedzę medyczną i zapewnienie swojemu dziecku profilaktyki i opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie. 15,9% ankietowanych wskazało, że szerszy dostęp do wiedzy oraz wsparcie eksperckie w  zakresie przygotowania do rodzicielstwa i opieki nad niemowlakiem byłoby czynnikiem skłaniającym ich do decyzji o poszerzeniu rodziny – bardziej niż np. wsparcie finansowe w przygotowaniu wyprawki dla niemowlęcia, dofinansowanie do in-vitro czy większa dostępność i  dyspozycyjność profesjonalnych i godnych zaufania opiekunek dziecięcych.

Warto przeczytać!  Jak uzupełnić braki witaminy D? Poza łykaniem tabletek zrób to

– Młodzi rodzice w Wąbrzeźnie mają ograniczony dostęp do specjalistów, takich jak fizjoterapeuci uroginekologiczni, doradczynie laktacyjne, fizjoterapeuci dziecięcy, neurologopedzi, psychologowie dziecięcy – wizyty u takich specjalistów wymagają nie tylko oczekiwania w długich kolejkach, ale także wyjazdu do większych ośrodków miejskich i oczywiście dodatkowych kosztów. Najbliższa szkoła rodzenia prowadzona jest w Chełmży oddalonej od Wąbrzeźna o 30 km – wylicza burmistrz. – To powoduje dodatkowy stres u młodych ludzi i obawy, czy poradzą sobie z rodzicielstwem i wymagającą opieką nad niemowlęciem. Dlatego postanowiliśmy uruchomić projekt udostępniania bezpłatnie wszystkim kobietom ciężarnym oraz młodym rodzicom w Wąbrzeźnie kursu on-line „Kurs na Dziecko”, prowadzonego przez uznaną fizoterapeutkę dziecięcą Ritę Calderaro-Poczmańską we współpracy z wieloma innymi ekspertami z różnych dziedzin opieki nad niemowlętami.

– W dzisiejszym świecie, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy nawet w małych miasteczkach – takich jak Wąbrzeźno – mieć kontakt z najlepszymi ekspertami medycznymi jeszcze w czasie ciąży, bez potrzeby wychodzenia z domu – dodaje Rita Calderaro-Poczmańska, twórczyni platformy Kursnadziecko.pl. – „Kurs na dziecko” wyposaża nas w wiedzę i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie w opiece nad niemowlęciem, jak zapobiegać wadom postawy, jak zadbać o profilaktykę zdrowotną naszych pociech. Jestem przekonana, że bezpłatny dostęp dla młodych wąbrzeźnian do tak cennych, eksperckich porad nie tylko lepiej przygotuje ich do wejścia w nową życiową rolę i obniży stres z tym związany, ale przede wszystkim będzie miało silne działanie profilaktyczne, które wyeliminuje ich dalekie wyjazdy do specjalistów dziecięcych, jak również zmniejszy ryzyko wad postawy i innych dysfunkcji u ich dzieci – tłumaczy Calderaro-Poczmańska.

Warto przeczytać!  5 technologii, które zmieniają medycynę

– Dla nas dzisiaj inwestycja w profilaktykę najmłodszych to także większa szansa na to, że za kilka lat nie będziemy musieli wydawać publicznych pieniędzy na nowe gabinety i dodatkowe etaty rehabilitantów w wąbrzeskich szkołach – dodaje Zygnarowski.

Oficjalna inauguracja projektu „Kurs na Dziecko” w Wąbrzeźnie odbędzie się już w czwartek, 23 listopada o godz. 11.00 w Wąbrzeskim Domu Kultury przy ul. Wolności 47 i połączona zostanie z pierwszym, bezpośrednim spotkaniem młodych rodziców z Wąbrzeźna z cenioną fizjoterapeutką dziecięcą i autorką kursu Ritą Calderaro-Poczmańską.

[1] Źródło:

 


Źródło