Polska

Ireneusz Jaki odwołany z funkcji prezesa. Prezydent Opola zabrał głos

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Ireneusz Jaki odwołany z funkcji prezesa. Prezydent Opola zabrał głos

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski poinformował we wtorek o odwołaniu ze stanowiska prezesa Spółki Wodociągi i Kanalizacja Ireneusza Jakiego przez radę nadzorczą. Powodem decyzji podjętej wobec ojca Patryka Jakiego, europosła z ramienia PiS, miał być efekt kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która miała wiele zastrzeżeń do tego, jak były już prezes traktował pracowników.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Inspektorzy zwrócili uwagę na sytuacje, z którymi musiały się mierzyć młode matki zatrudnione w spółce podczas kierowania nią przez Jakiego.
Ojciec Patryka Jakiego odwołany z funkcji prezesa

Na łamach naTemat.pl poinformowaliśmy, że zakończyła się w Opolu ciągnąca się od ponad roku afera związana z Ireneuszem Jakim, ojcem europosła Suwerennej Polski Patryka Jakiego.

Został on definitywnie odwołany z funkcji prezesa miejskich wodociągów w związku ze stwierdzonym przez PIP mobbingiem, który miał stosować wobec pracowników i pracowniczek spółki.

O decyzji i efektach kontroli jako pierwszy poinformował opinię publiczną prezydent Opola w swoim wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.


Przestał go bronić nawet Polski Fundusz RozwojuArkadiusz Wiśniewskiprezydent Opola

Prezydent podkreślił w swoim komunikacie, iż decyzja rady nadzorczej spółki Wodociągi i Kanalizacja może mieć związek z zarzutami dotyczącymi stosowania mobbingu ze strony Ireneusza Jakiego.

Warto przeczytać!  Tramwaje wracają na PST i do centrum. Zanim tak się stanie jedna z linii zostanie skrócona


Treść dokumentu PiP, który opublikował Wiśniewski, przypomina, że zasada równego traktowania jest jednym z fundamentów obowiązującego prawa pracy, mającego na celu ochronę pracowników przed dyskryminacją.

W okresie od stycznia 2015 r. do kwietnia 2022 r. 19 pracownic skorzystało z uprawnień związanych z macierzyństwem. Niemniej jednak inspekcja wykazała, że 11 z tych kobiet zmuszonych było dokonać zmiany swojego stanowiska pracy, a niektóre z nich były zmuszane do wielokrotnego przekształcania swojej ścieżki zawodowej w obrębie spółki.


Ireneusz Jaki twierdzi, że wciąż jest prezesem…

Na łamach naTemat.pl przytoczyliśmy stanowisko odwołanego prezesa spółki. – Jestem nadal prezesem, ale nie będę przychodził do spółki, ponieważ ostatnim razem chciano mnie pobić – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że otrzymał postanowienie Sądu Okręgowego w Opolu ws. jego zawieszenia przez radę nadzorczą. Z dokumentów wynika, że sąd – decyzją z 4 listopada – unieważnił uchwałę rady nadzorczej spółki o zawieszeniu. Z kolei w poniedziałek 7 listopada decyzja sądu została doręczona władzom WiK.

Warto przeczytać!  Pakt migracyjny rozpala wyobraźnię polityków PiS. Oto jak manipulują


Ireneusz Jaki podkreślał, że w umowie spółki jest zapis mówiący o tym, że odwołanie członków zarządu musi odbyć się za zgodą członka Polskiego Funduszu Rozwoju, który wchodzi w skład rady. Takiej zgody, jak twierdzi odwołany prezes, w poniedziałek nie było.

Czytaj także: https://innpoland.pl/143091,patryk-jaki-wykorzystal-zdjecia-czeskiej-pragi-do-filmu-o-warszawie

Pytania dotyczące materiałów video Patryka Jakiego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas rozmowy z INNPoland odniósł się do niepokojących pytań o sposób finansowania licznych materiałów reklamowych, które były publikowane przez Patryka Jakiego w sieci niedługo przed wyborami.

Europoseł Suwerennej Polski regularnie w ramach prowadzenia kampanii wyborczej dzieli się z osobami, które obserwują jego profil, nowymi treściami w postaci nagrań video. Zachęca w nich do „pogonienia Tuska z Polski”. Nawet pobieżna analiza przepisów obowiązujących posłów w Parlamencie Europejskim wskazuje, że twórczość Jakiego, może naruszać zasady finansowe PE oraz polski kodeks wyborczy.


Źródło