Świat

Izrael pokazuje rzekomą „zbrojownię” Hamasu pod szpitalem dziecięcym w Gazie. Lokalne władze sanitarne odrzucają te doniesienia

  • 14 listopada, 2023
  • 6 min read
Izrael pokazuje rzekomą „zbrojownię” Hamasu pod szpitalem dziecięcym w Gazie.  Lokalne władze sanitarne odrzucają te doniesienia


Notatka redaktora: CNN donosiło z Gazy przez cały czas pod eskortą IDF, ale nie przekazało materiału do tego raportu IDF i zachowało kontrolę redakcyjną nad raportem końcowym.


Gaza
CNN

Koncentracja izraelskiego wojska na szpitalach w Gazie staje się coraz bardziej intensywna, a rzecznik zaprosił w poniedziałek media do odwiedzenia ośrodka medycznego dla dzieci, gdzie według niego części piwnicy znajdowały się „centrum dowodzenia i kontroli” Hamasu i mogły być wykorzystywane trzymać zakładników.

Zespołowi CNN współpracującemu z Siłami Obronnymi Izraela (IDF) pokazano w poniedziałek broń i materiały wybuchowe w jednym pomieszczeniu pod szpitalem dziecięcym Al-Rantisi, które rzecznik IDF, kontradmirał Daniel Hagari, nazwał „zbrojownią”.

Wskazał także na krzesło, obok którego znajdowała się sznur, kawałek kobiecego ubrania, które, jak powiedział, zostanie poddane badaniu DNA, oraz prowizoryczną toaletę.

Hamas wielokrotnie zaprzeczał, że jego bojownicy ukrywają się pod szpitalami, podobnie jak urzędnicy ds. zdrowia w Gazie i dyrektorzy szpitali.

W rozmowie telefonicznej z CNN we wtorek Mohammed Zarqout, który jest odpowiedzialny za wszystkie szpitale w Gazie, powiedział, że piwnica w Al Rantisi była wykorzystywana jako schronienie dla kobiet i dzieci – a nie do przechowywania broni Hamasu i przetrzymywania zakładników – a także jako lokalizacja apteki i części pomieszczeń administracyjnych szpitala przed deszczem uniemożliwiała korzystanie z niej.

Zarqout powiedział także CNN, że personel medyczny został zmuszony do opuszczenia szpitala przez izraelskich żołnierzy i nie był w stanie zabrać ze sobą wszystkich pacjentów, kiedy wychodzili.

Warto przeczytać!  Trzej Europejczycy wracają do domu po zwolnieniu przez Iran w ramach wymiany więźniów

CNN

CNN współpracuje z izraelskim wojskiem w Gazie, ale nie przekazało materiału do tego raportu IDF i zachowało kontrolę redakcyjną nad raportem końcowym.

W niedzielnym oświadczeniu IDF stwierdziło, że umożliwiło ewakuację pieszą i karetką pogotowia z trzech szpitali: Al-Shifa, Al-Rantisi i Nasser.

Rosną jednak obawy, że szpitale są obecnie celem działań wojskowych, w miarę jak w dalszym ciągu pojawiają się przerażające zdjęcia i relacje cywilów, a lekarze ostrzegają, że nie mogą ewakuować najbardziej bezbronnych pacjentów.

Według Hagari żołnierze izraelscy prowadzili operacje w Al-Rantisi zaledwie kilka godzin przed wizytą CNN. Dodał, że zespół kryminalistyczny wkrótce przetestuje materiał pozostawiony w piwnicach, aby potwierdzić potencjalne powiązania z ponad 200 zakładnikami wziętymi przez Hamas podczas szaleństw w Izraelu 7 października.

IDF pracuje również nad ustaleniem, czy istnieje połączenie pomiędzy pozornym pobliskim wejściem do tunelu a pomieszczeniami pod szpitalem.

CNN pokazano szyb oddalony o około 200 metrów od Al-Rantisi, który według Hagariego znajdował się obok domu dowódcy Hamasu, a także szkoły.

Powiedział także, że przewody prowadzące do szybu zapewniały zasilanie tunelu z paneli słonecznych zamontowanych na dachu domu dowódcy Hamasu.

„My [put] robota w tunelu, który zobaczył masywne drzwi prowadzące do szpitala” – powiedziała Hagari.

Zarquot powiedział: „tunel, który rzekomo jest tunelem Hamasu, w rzeczywistości jest miejscem montażu przewodów elektrycznych. Podnieśliśmy przewody, aby zapobiec porażeniom elektrycznym spowodowanym powodzią.

Warto przeczytać!  Jak Putin przyprawił Republikę Południowej Afryki o wielki dyplomatyczny ból głowy

CNN

Rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari w Gazie

Zespół CNN był świadkiem ogromnych zniszczeń w drodze przez Gazę wraz z izraelskim wojskiem, gdy zostali zabrani do szpitala Al-Rantisi.

Zniszczono niezliczoną ilość domów, wysokich bloków mieszkalnych, hoteli i willi. Wszędzie widać było dziury po kulach i pociskach, trwała strzelanina.

Dni intensywnych walk w pobliżu szpitali w enklawie, które miały miejsce w ostatnich dniach, doprowadziły do ​​sytuacji, które wciąż pracujący tam personel medyczny określa mianem warunków przypominających oblężenie.

Chociaż szpitale są chronione w czasie wojny na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego, ochrona ta może zostać zagrożona, jeśli uważa się, że są to miejsca działań wojskowych. Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała co najmniej 137 ataków na placówki służby zdrowia w Gazie, w wyniku których zginęło 521 osób, a 686 zostało rannych.

Inne chronione miejsca, takie jak szkoły, schroniska dla ludności cywilnej i obiekty Organizacji Narodów Zjednoczonych, zostały już uszkodzone lub zniszczone w ciągu ponad miesięcznych izraelskich nalotów. W poniedziałek Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich ogłosiła, że ​​od początku walk w Gazie zginęło ponad 100 pracowników ONZ – najwięcej w historii Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Nakazy sił izraelskich nakazujące ewakuację szpitali w przeciwnym razie narażają się na niebezpieczeństwo w wyniku walk, gdy żołnierze będą próbowali wykorzenić Hamas, wywołały krytykę ze strony światowych organizacji zajmujących się zdrowiem i grup pomocowych. We wspólnym oświadczeniu dyrektorów regionalnych UNFPA, UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia wezwano w niedzielę do „pilnych działań międzynarodowych w celu położenia kresu trwającym atakom na szpitale w Gazie”.

„Jesteśmy przerażeni najnowszymi doniesieniami o atakach na szpital Al-Shifa, szpital pediatryczny Al-Rantissi Naser, szpital Al-Quds i inne w mieście Gaza i północnej Gazie oraz w ich pobliżu, w wyniku których zginęło wiele osób, w tym dzieci. Intensywne działania wojenne wokół kilku szpitali w północnej Gazie uniemożliwiają bezpieczny dostęp personelowi medycznemu, rannym i innym pacjentom” – czytamy w oświadczeniu.

Od poniedziałku lekarze w dalszym ciągu odmawiają opuszczenia Al-Shifa – największej w Gazie, ponieważ obawiają się, że w przypadku pozostawienia ich setki pacjentów umrze. Izrael utrzymuje, że w piwnicy ukryte jest centrum Hamasu, czemu personel szpitala i Hamas zaprzeczają.

Według dr Munira Al-Bursha, dyrektora generalnego kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia w Gazie, uważa się, że tysiące cywilów schroni się w szpitalu, a około 700 pacjentów z grupy ryzyka otrzymuje tam leczenie.

„Problemem nie są lekarze, tylko pacjenci” – powiedział w poniedziałek CNN Al-Burish. „Jeśli zostaną pozostawieni, umrą, a jeśli zostaną przeniesieni, umrą po drodze, na tym polega problem”.


Źródło