Świat

Izrael twierdzi, że odizolował miasto Gaza po „dużym” ataku: aktualizacje na żywo dotyczące wojny Izrael-Hamas

  • 6 listopada, 2023
  • 5 min read
Izrael twierdzi, że odizolował miasto Gaza po „dużym” ataku: aktualizacje na żywo dotyczące wojny Izrael-Hamas


Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła w niedzielę, że udokumentowała ponad 100 ataków na system opieki zdrowotnej w Gazie, ponieważ izraelskie wojsko stwierdziło, że bojownicy Hamasu wykorzystywali dwa dodatkowe szpitale w enklawie do ukrywania swojej działalności.

Według ramienia WHO działającego na terytoriach palestyńskich czternaście szpitali w enklawie – w tym 10 w gęsto zaludnionym obszarze miasta Gaza – już nie działa. WHO wezwała do „aktywnej ochrony ludności cywilnej i opieki zdrowotnej”. wpis na Xdawniej znany jako Twitter.

W niedzielę izraelscy urzędnicy w dalszym ciągu upierali się, że Hamas wykorzystuje okoliczne ośrodki zdrowia jako żywe tarcze. Kontraadmirał Daniel Hagari, główny rzecznik izraelskiej armii, powiedział, że Hamas „cynicznie” i „systematycznie” wykorzystuje placówki medyczne.

Nieco ponad tydzień po tym, jak izraelscy urzędnicy poinformowali, że zidentyfikowali Al Shifa, największy i najbardziej zaawansowany szpital w Gazie, jako wykorzystywany przez Hamas jako podziemne centra dowodzenia i kontroli, admirał Hagari przedstawił, jego zdaniem, dowód na to, że grupa zbrojna używa dwóch inni – szejk Hamad na północ od miasta Gaza i Indonezyjczyk w północnej Gazie – głównie jako przykrywka.

Warto przeczytać!  Według szacunków ONZ, do połowy 2023 r. populacja Indii wyprzedzi Chiny, a do połowy 2023 r. wzrośnie o 2,9 mln.

Admirał Hagari przedstawił zdjęcia i filmy wideo przedstawiające, jego zdaniem, otwarcie tunelu Hamasu pod szpitalem Szejka Hamada oraz uzbrojonych mężczyzn otwierających ze szpitala ogień do izraelskich sił lądowych. Powiedział także, że pod indonezyjskim szpitalem znajduje się podziemne centrum dowodzenia i kontroli Hamasu i pokazał zdjęcia lotnicze czegoś, co według niego było wyrzutniami rakiet, około 80 metrów od jego terenu. Hamas umieścił ich tam, powiedział, wiedząc, że każdy nalot na wyrzutnie uszkodzi szpital.

Nie można było niezależnie zweryfikować obrazów. Admirał Hagari powiedział, że Izrael udostępnił je „innym agencjom”.

Wysuwając wcześniejsze oskarżenia pod adresem Al Shifa, admirał Hagari przedstawił ilustrowaną mapę tego szpitala i powołując się na źródła wywiadowcze, których nie ujawnił, opisał obszary kompleksu i podziemne instalacje, które jego zdaniem były wykorzystywane przez Hamas jako centra dowodzenia. Urzędnicy Hamasu zaprzeczyli wówczas oskarżeniom, twierdząc, że Izrael nie przedstawił żadnych dowodów.

Kredyt…Bashar Taleb/Agence France-Presse — Getty Images
Kredyt…Mohammed Sabre/EPA za pośrednictwem Shutterstock

Izraelskie i palestyńskie roszczenia i roszczenia wzajemne dotyczące szpitali stały się punktem zapalnym wojny, między innymi dlatego, że wiele obiektów stało się schronieniem dla wysiedlonych mieszkańców Gazy, którzy uważają, że są bezpieczniejsze niż inne alternatywy.

Warto przeczytać!  Dlaczego Stany Zjednoczone nie są gotowe do walki na Indo-Pacyfiku

Niezależna grupa pomocowa Palestine Red Crescent Society oświadczyła w niedzielę, że Izrael kontynuuje bombardowania obszaru wokół szpitala Al Quds w dzielnicy Tel al-Hawa w południowej części miasta Gaza. Izrael nie stwierdził publicznie, że szpital prowadzony przez grupę Czerwonego Półksiężyca jest schronieniem infrastruktury wojskowej Hamasu.

Grupa Czerwonego Półksiężyca oświadczyła, że ​​siły izraelskie zintensyfikowały ataki na okolice szpitala, stwierdzając, że w ciągu ostatniego tygodnia artyleria i bombardowania lotnicze „ze wszystkich kierunków” raniły 47 przesiedleńców ukrywających się w szpitalu oraz dwóch pacjentów w jego szpitalu. Oddział intensywnej terapii.

Według grupy, w sobotę doszło do strajku w pobliżu wejścia na izbę przyjęć szpitala. Chirurg, dr Nabil al-Shawa, powiedział, że 21 osób zostało rannych.

W ostatnich dniach w szpitalu schroniło się około 14 000 wysiedleńców, a kolejnych 500 było tam leczonych – podało stowarzyszenie pomocowe, dodając, że bombardowanie spowodowało znaczne zniszczenia na oddziale intensywnej terapii szpitala i w wodociągach.

Światowa Organizacja Zdrowia w sobotnim oświadczeniu podała, że ​​zgłoszono atak w pobliżu indonezyjskiego szpitala, ale nie podała żadnych szczegółów.

W oświadczeniu WHO potępiła piątkowe ataki w pobliżu szpitala Al Quds oraz izraelski nalot, który miał miejsce w pobliżu wejścia do szpitala Al Shifa i według władz Gazanu i Izraela zginęło wiele osób. Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca podało, że do strajku doszło, gdy konwój ambulansów próbujących przewieźć rannych do granicy z Gazą wracał do szpitala. Jak podała grupa, konwój zawrócił po dotarciu do krateru na swojej drodze w kierunku południowym.

Warto przeczytać!  Drugi poseł do PE jest oskarżony, a kolejny aresztowany w dochodzeniu „Qatargate”.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że przeprowadziło atak na karetkę pogotowia używaną przez Hamas i zabiło wielu funkcjonariuszy.

„Uderzamy w oparciu o dane wywiadowcze” – powiedział w niedzielę admirał Hagari. „Nie chcemy uderzać w szpitale i karetki pogotowia” – powiedział. Dodał: „Walczymy o pokonanie Hamasu, uwolnienie naszych zakładników i uwolnienie Gazy od Hamasu”.

Hiba Yazbek raportowanie wniesione.
Źródło