Świat

Izraelski minister popiera „dobrowolną migrację” Palestyńczyków do Gazy | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

  • 14 listopada, 2023
  • 4 min read
Izraelski minister popiera „dobrowolną migrację” Palestyńczyków do Gazy |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Skrajnie prawicowy minister finansów Bezalel Smotrich nazywa to posunięcie „właściwym rozwiązaniem humanitarnym”. Krytycy nazywają to „czystkami etnicznymi”.

Skrajnie prawicowy minister finansów Izraela Bezalel Smotrich powiedział, że „dobrowolna migracja” Palestyńczyków do Gazy jest „właściwym rozwiązaniem humanitarnym” dla oblężonej enklawy i dla regionu, co palestyńscy urzędnicy porównują do wspierania „czystek etnicznych”.

Komentarze Smotricha pojawiają się po tym, jak amerykańscy prawodawcy Danny Danon, były ambasador Izraela przy ONZ, i Ram Ben-Barak, były zastępca dyrektora agencji wywiadowczej Mossad, opublikowali w poniedziałek w The Wall Street Journal komentarz sugerujący przeniesienie części ludności Gazy do narodów, które je przyjmą.

„Z radością przyjmuję inicjatywę członków Knesetu Ram Ben-Baraka i Danny’ego Danona w sprawie dobrowolnej imigracji Arabów z Gazy do krajów świata. To właściwe rozwiązanie humanitarne dla mieszkańców Gazy i całego regionu” – napisał we wtorek Smotrich w poście na Facebooku.

„Komórka o małym obszarze jak Strefa Gazy, pozbawiona zasobów naturalnych i niezależnych źródeł utrzymania, nie ma szans na samodzielne, ekonomiczne i polityczne istnienie przez długi czas w tak dużym zagęszczeniu.

Warto przeczytać!  Gdy blokada Bakhmuta wymyka się, ukraińskie siły naciskają, by okrążyć miasto

„Przyjęcie uchodźców przez kraje świata, które rzeczywiście pragną ich najlepszego interesu, przy wsparciu i hojnej pomocy finansowej społeczności międzynarodowej, a także w państwie Izrael jest jedynym rozwiązaniem, które położy kres cierpieniom i ból zarówno Żydów, jak i Arabów.”

„Państwo Izrael nie będzie już w stanie tolerować istnienia niezależnego podmiotu w Gazie” – dodał.

W odpowiedzi na jego uwagi Mustafa Barghouti, sekretarz generalny Palestyńskiej Inicjatywy Narodowej, w poście w serwisie X napisał, że minister „ujawnił prawdziwą politykę i zamierzenia izraelskiego rządu”.

„Sam Netanjahu powiedział na początku izraelskiej wojny w Gazie, że wszyscy Gazańczycy muszą eksmitować swoje domy. Czystki etniczne są zbrodnią wojenną i dokonywane są poprzez bombardowanie niechronionej ludności cywilnej”.

Według doniesień izraelski premier Benjamin Netanjahu już wcześniej lobbował wśród europejskich przywódców, aby pomogli mu przekonać egipskiego prezydenta do przyjęcia uchodźców z Gazy. Izraelskie Ministerstwo Wywiadu również przedstawiło propozycję „ewakuacji” wszystkich Palestyńczyków z Gazy do Egiptu.

Warto przeczytać!  Co warto wiedzieć o królu Karolu: klimat, tampongate, jajka

W marcu Smotrich spotkał się z ostrymi reakcjami, gdy stwierdził, że naród palestyński jest „wynalazkiem” ubiegłego stulecia, a palestyńscy urzędnicy ostro skrytykowali jego komentarze jako dowód „rasistowskich” poglądów skrajnie prawicowego rządu Izraela.

W swoim poniedziałkowym artykule Danon i Ben-Barak stwierdzili, że Europa ma długą historię pomagania uchodźcom uciekającym przed konfliktami i na podstawie tego przykładu „kraje na całym świecie powinny zapewniać schronienie mieszkańcom Strefy Gazy, którzy pragną relokacji”.

„Kraje mogą to osiągnąć, tworząc dobrze zorganizowane i koordynowane na szczeblu międzynarodowym programy relokacji” – napisali.

Większość Palestyńczyków została wypędzona ze swojej ojczyzny w 1948 r. podczas tworzenia państwa Izrael – wydarzenie, które nazywają Nakbą, czyli „katastrofą”.

Większość mieszkańców Gazy to dziś dzieci lub wnuki osób wysiedlonych podczas Nakby. Teraz grozi im ponowne trwałe wykorzenienie, co w świetle prawa międzynarodowego stanowi zbrodnię wojenną.
Źródło