Świat

Izraelski nalot na Al-Shifa kwestionowany, ponieważ IDF nie przedstawia twardych dowodów łączących Hamas ze szpitalem

  • 20 listopada, 2023
  • 11 min read
Izraelski nalot na Al-Shifa kwestionowany, ponieważ IDF nie przedstawia twardych dowodów łączących Hamas ze szpitalem


To jest pośpieszny zapis. Kopia może nie być w ostatecznej formie.

AMY DOBRY CZŁOWIEK: To jest Demokracja teraz!demokracjanow.org, Raport o wojnie i pokoju. Jestem Amy Goodman.

Aby porozmawiać więcej o tragicznej sytuacji w Gazie, dołącza do nas Muhammad Shehada, pisarz i analityk z Gazy, szef ds. komunikacji w Euro-Śródziemnomorskim Monitorze Praw Człowieka i felietonista w „Euro-Śródziemnomorskim Monitorze Praw Człowieka” Napastnik gazeta, tygodnik żydowski w Nowym Jorku. Dołącza do nas z Kopenhagi, gdzie doszło do wielu protestów.

Właściwie, Muhammad, czy możesz zacząć od tych protestów? Relacjonujemy protesty w kraju i na świecie. Co się dzieje w Kopenhadze?

MAMUHAMMAD MIAŁA: To było naprawdę niezwykłe. Przynajmniej od dwóch lat nie widziałem w Danii protestu na taką skalę. Marsz klimatyczny odbył się w zeszłym roku w listopadzie w okolicach wyborów, więc każda partia polityczna bardzo chciała się tam pojawić, łącznie z premierem. Jednak wczorajsza demonstracja w Strefie Gazy była prawie dwukrotnie większa niż marsz klimatyczny w Danii, a klimat jest tutaj bardzo ważnym tematem. Był to ogromny, ciągły, codzienny ruch, podczas którego ludzie co wieczór przemieszczali się z demonstracjami w różne miejsca stolicy Danii, aby złożyć oświadczenie o konieczności zawieszenia broni i zaprzestania rozlewu krwi w Gazie. Więc to było niezwykłe.

AMY DOBRY CZŁOWIEK: I czy tamtejsi ludzie stają przed tym samym problemem, co w Stanach Zjednoczonych, będąc oskarżani przez niektórych, że krytykując Izrael, automatycznie stają się antysemitami?

MAMUHAMMAD MIAŁA: Tak, tak, absolutnie. Jest tego mnóstwo. Nawet premier Danii złożyła wieniec kwiatów w ambasadzie Izraela, a następnie zapytano ją: „Czy zrobiłabyś to samo ofiarom palestyńskim?” A ona na to: „Nie ma żadnego porównania. Izrael się broni. Hamas jest organizacją terrorystyczną.” W zasadzie takie były odczucia. Podobnie jest w duńskich mediach. Na przykład pytanie: „Czy potępiacie Hamas?” to ponownie to samo pytanie zadawane każdej osobie kolorowej, kiedykolwiek chce porozmawiać o tym, co Izrael zrobił im i ich rodzinom w Gazie. Bardzo widoczna jest także stronniczość mediów.

AMY DOBRY CZŁOWIEK: W ciągu ostatnich kilku dni izraelskie wojsko całkowicie kontroluje media międzynarodowych dziennikarzy w Gazie, nie wpuszcza ich, chyba że są połączeni z izraelskim wojskiem, a oni przeglądają ich nagrania wideo, chyba że są, no wiecie, dziennikarzami Działają tam oczywiście dziennikarze z Gazy, dziennikarze palestyńscy w Gazie. Tak wielu z nich, ponad 30, zginęło. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni izraelskie wojsko sprowadziło dziennikarzy z BBCz CNNi pokazują im dziurę w szpitalu Al-Shifa, gdzie, jak mówią, prowadzi ona bezpośrednio w dół, tuż obok Al-Shifa, do ziemi, a następnie pod Al-Shifa. Czy możesz porozmawiać o tym, co rozumiemy w tym momencie?

MAMUHAMMAD MIAŁA: Tak oczywiście. Jak powiedziałaś, Amy, to straszne, że dziennikarze zgadzają się na te upokarzające warunki, które w zasadzie oznaczają, że wszystko, co przekazują, jest dosłowną propagandą, ponieważ są trzy warunki. Nie wolno ci rozmawiać z żadnym Palestyńczykiem ani Gazańczykiem, aby kwestionować to, co IDF karmi cię łyżeczką. Nie wolno Ci wychodzić poza trasę, którą obejmuje IDF wystawił, więc trzymaj się tego, co IDF chce ci pokazać i dokąd cię zabiorą. I trzeba z nimi przejrzeć materiał przed publikacją, żeby efektem tego nie było dziennikarstwo. To propaganda.

Warto przeczytać!  Szokujące wyjście Borisa Johnsona odbija się echem w brytyjskiej partii rządzącej

Ale w przypadku szpitala Al-Shifa zasadniczo widzieliśmy, że główny kompleks medyczny w Gazie ma olbrzymią wartość symboliczną i jest niezwykle istotny dla życia tysięcy osób – schroniło się tam około 50 000 osób – według Izraela utracił status chroniony, na nim spoczywa ogromny ciężar dowodu, aby wykazać, że szpital był wykorzystywany do kierowania działaniami wojennymi przeciwko niemu lub angażowania się w niego. Ale do tej pory z tego, co mamy, i ze znanych nam faktów, wynika, że ​​w stronę tego nie wystrzelono ani jednej kuli IDF ze szpitala w ciągu ostatniego tygodnia lub całkowicie operowali w szpitalu. Ani jednej kuli. Ani jednego nagrania rakiety Hamasu wystrzelonej ze szpitala. I ani jednego przypadku rozległych – rzekomych rozległych ośrodków dowodzenia i kontroli, które Izrael opublikował jako Grafika komputerowa-animowany materiał filmowy i twierdził, że znali dokładne wejście do. Nic takiego nie pokazali. Nie pokazali ani nie schwytali w szpitalu żadnych bojowników Hamasu ani członków Hamasu. Zasadniczo nie ma więc zadowalającego dowodu na to, że szpital utraci swój status chroniony i na to, co Izrael wyrządził szpitalowi w ciągu ostatniego tygodnia. Głodowali, dosłownie głodowali, wszyscy w środku. Około ośmioro dzieci zostało uduszonych na śmierć. Dwadzieścia dwie osoby w OIOM jednostek zginęło, a sześciu pacjentów dializowanych zginęło. Ogólna liczba zabitych osób wyniosła w sumie 53. To jest bardzo okropne.

I jak powiedziałeś, jedynym dowodem, jaki Izrael musiał w tej sprawie przedstawić, była dziura w ziemi. Konsultowałem się z ekspertami w Gazie, doświadczonymi inżynierami, którzy znają różne zaobserwowane konstrukcje – na przykład tunele Hamasu – i powiedzieli, że to w ogóle nie wygląda na tunel Hamasu, ponieważ mamy dwa bardzo gigantyczne, bardzo solidne słupy betonowe po obu stronach wejścia, wejścia do szybu, a te można zbudować jedynie wlewając cement do formy i wibrując za każdym razem, gdy wlejesz trochę, a następnie wibruj wibratorem do betonu i poczekaj, aż wyschnie . A to zajmuje kilka dni i powoduje ogromny hałas. W szpitalu, na oczach tysięcy ludzi codziennie wchodzących i wychodzących, nie tak buduje się tajny tunel. I IDF nie pozwolił nikomu wejść do rzekomego tunelu i zobaczyć, co się w nim znajduje. Ale nawet jeśli założysz, że jest to tunel, IDF nadal miałby ciężar dowodu wykazania, że ​​Hamas faktycznie go używał w czasie IDF najazdu, aby zasadniczo legitymizować jego najazd lub w ogóle wykorzystać go podczas tej wojny. Nie przedstawili na to żadnych dowodów.

Warto przeczytać!  Były premier Pakistanu Khan nakazał zatrzymanie w czasie zamieszek

AMY DOBRY CZŁOWIEK: Widziałem, jak jeden z rzeczników izraelskiej armii pokazywał: CNN reporterowi i mówiąc: „Uważamy, że tam na dole”, gdzie widać metalowe drzwi – nie otworzyli ich, bo twierdzą, że boją się, że są do nich przyczepione materiały wybuchowe – spowodowałoby to pewnego rodzaju ostry zakręt, który następnie wjechałby pod szpital. Nie pokazali więc, że sam tunel znajduje się pod szpitalem. Mówią, że to, co się za tym kryje, czego nie widzą, wydaje im się, że się obraca.

MAMUHAMMAD MIAŁA: Tak, ale wiem, że nawet z tymi drzwiami [inaudible] że Hamas i inne grupy bojowników przestrzegają bardzo rygorystycznej decyzji, przynajmniej od 2014 r., aby nie prowadzić żadnych działań wojskowych w szpitalach lub w ich pobliżu, ponieważ był to wcześniej pretekst Izraela do bombardowania placówek medycznych, szkół i domów. Mówią więc, że podjęli surową decyzję, aby go nie używać. Nie musisz wierzyć Hamasowi, ale przyjmij oświadczenie złożone przez Ministerstwo Zdrowia Gazy i Hamas. Powiedzieli, że pozwolimy każdej międzynarodowej ekspedycji, grupie ekspertów, przybyć do Gazy w celu sprawdzenia i zbadania każdego najmniejszego aspektu szpitala, tak aby żaden z pacjentów nie umarł. A odpowiedź Izraela na to była zdecydowaną odmową.

Tak więc, jeśli Izrael miałby więcej niż tydzień – miał osiem dni w szpitalu, codzienne operacje, nieprzerwane, bez ataków, bez przeszkód, przeglądając każdy pokój, każdy szczegół – i nadal nie byłby w stanie wykazać żadnych śladów wykorzystywania szpitala przez Hamas do celów działalność wojskowa, IDF propaganda staje się mniej więcej pośmiewiskiem niż faktycznym dowodem lub komunikacją. Zwłaszcza, gdy w zeszłym tygodniu udali się do szpitala dziecięcego, szpitala Rantisi, po zrobieniu tego samego, otoczeniu go, obleganiu, głodzeniu ludzi w środku, zmuszaniu ich do wyjścia na muszce, a potem, kiedy weszli do środka, rzecznik szpitala IDFzszedł do piwnicy, pokazał kartkę papieru na ścianie i powiedział: „To pokazuje nazwiska terrorystów Hamasu, którzy strzegli tutaj zakładników”. I pokazał pieluchę i butelkę mleka i powiedział, że to dowód – butelka mleka w szpitalu dziecięcym, gdzie schroniły się tysiące ludzi. Ale nawet lista, którą pokazał na ścianie, był w zasadzie kalendarzem z nazwami „sobota”, „niedziela”, „poniedziałek”. Jeśli więc uważasz, że poniedziałek jest terrorystą, legalnym celem, śmiało zabij poniedziałek. Miałbyś moje największe współczucie.

AMY DOBRY CZŁOWIEK: Czy macie jakieś informacje na temat ostatnich negocjacji, porozumienia, na mocy którego Hamas uwolni dziesiątki zakładników, w szczególności kobiet i dzieci, uwolnienia więźniów przez Izrael – w izraelskich więzieniach przebywają tysiące więźniów palestyńskich – i będzie jakiś rodzaj zawieszenia broni?

MAMUHAMMAD MIAŁA: Tak tak. Na stole przedstawiono wiele propozycji, a ja bardzo skrupulatnie je realizowałem. Zatem priorytetem jest obecnie uwolnienie i odesłanie izraelskich dzieci, kobiet i osób starszych, a także zakładników cywilnych, zwłaszcza obcokrajowców, do Izraela. Hamas twierdzi, że niektórzy z nich zostali porwani przez inne grupy po zawaleniu się płotu i że nadal muszą przeprowadzić audyt, odebrać i uwolnić tych zakładników, i dlatego od pięciu dni domagają się tymczasowego zawieszenia broni, aby pozwolić im udać się i odnaleźć zakładników przetrzymywanych przez mniejsze i mniej znane grupy, a także Nassera Salaha al-Deena, Sarayę al-Quds, Kitaba ul-Mujahideena itd. Zasadniczo jest to jeden z powodów.

Warto przeczytać!  Netanjahu sprzeciwia się reformie sądownictwa w Izraelu przed weekendem protestów

Drugi to negocjacje, w przypadku których Hamas obiecał uwolnić na scenach około 50–70 cywilnych zakładników podczas pięciodniowego zawieszenia broni, głównie w zamian za to, że Izrael umożliwi rozesłanie żywności, pomocy humanitarnej i paliwa do całej Gazy, zwłaszcza północ, ponieważ obecnie północna połowa Izraela nie pozwala na przedostawanie się na północ żywności, wody, prądu ani paliwa przez ostatnie 44 dni. Stało się to strefą śmierci, w której można wypędzać ludzi i militarnie pokonać Hamas poprzez oblężenie, śmierć z głodu, a nawet przypadkowe zabicie wszystkich w środku. Zatem zasadniczo warunek Hamasu był taki, że Izrael pozwolił, aby pomoc udała się na północ dla ludzi, którzy nadal tam przebywają, dziesiątek tysięcy, jeśli nie ponad 100 000 ludzi, oraz aby pozwolił na przepływ paliwa przez Organizację Narodów Zjednoczonych do zasilania, na przykład, Gazy jedyna elektrownia do zasilania urządzeń do destylacji wody i oczyszczalni ścieków itp., aby zapobiec chorobom i katastrofie humanitarnej. Taki był więc popyt.

Rozmowy utrudniają dwie przeszkody logistyczne. Mówią, że obie strony są prawie zgodne, ale dwie główne blokady to w zasadzie Hamas, który prosi, aby w ciągu tych pięciu dni zawieszenia broni pozwolono ludziom, którzy uciekli na południe – powinni mieć możliwość powrotu, jeśli chcą, lub osobom w północ, aby udać się na południe. A Izrael się temu sprzeciwia. Hamas zwraca się do izraelskich czołgów i pojazdów wojskowych na ziemi, aby nieco się wycofały, aby umożliwić wyjęcie zakładników i przeniesienie ich do Rafah, gdzie zostaną uwolnieni, a także na południe. Proszą też Izraelczyków, aby zawiesili obserwację za pomocą dronów nad Gazą, ponieważ obawiają się, że Izrael wykorzysta moment uwolnienia zakładników do odkrycia kryjówek Hamasu i jego infrastruktury wojskowej. Jest to więc bardziej logistyczne żądanie bojowników niż poważny blok. Jednak Izrael w dalszym ciągu odmawia, jak powiedziałem, dostarczenia pomocy humanitarnej i paliwa do północnej części kraju, a także odmawia powrotu osób przesiedlonych na południe w celu powrotu na północ.

AMY DOBRY CZŁOWIEK: Muhammad Shehada, chcę ci podziękować, że jesteś z nami, pisarzu i analityku z Gazy, szefie ds. komunikacji w Euro-Śródziemnomorskim Monitorze Praw Człowieka, felietoniście Napastnik gazetę, tygodnik żydowski tutaj w Nowym Jorku, dołączający do nas z Kopenhagi.


Źródło