Świat

Izraelskie czołgi oblegają indonezyjski szpital w Gazie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Izraelskie czołgi oblegają indonezyjski szpital w Gazie |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że sytuacja w jedynej pozostałej placówce medycznej w północnej Gazie jest „katastrofalna”.

Według Ministerstwa Zdrowia rozdartej wojną enklawy izraelskie czołgi otoczyły indonezyjski szpital w północnej Strefie Gazy po tym, jak w ostrzale artyleryjskim zginęło co najmniej 12 Palestyńczyków.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ashraf al-Qudra powiedział w poniedziałek Al Jazeerze, że „sytuacja jest katastrofalna” w indonezyjskim szpitalu, w którym uwięzione są setki osób.

„Personel indonezyjskiego szpitala nalega, aby został, aby leczyć rannych. W szpitalu przebywa około 700 osób, w tym personel medyczny i osoby ranne” – powiedział.

Izraelska armia, która rzadko publikuje informacje o ruchach wojsk, nie udzieliła natychmiastowego komentarza.

Palestyńska agencja informacyjna WAFA podała, że ​​obiekt w mieście Beit Lahia w północno-wschodniej Gazie został trafiony ogniem artyleryjskim. Palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia poinformowali, że podejmowano gorączkowe wysiłki, aby ewakuować ludność cywilną z dala od niebezpieczeństwa.

Personel szpitala zaprzeczył, że na terenie szpitala przebywali uzbrojeni bojownicy.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi potępił działania Izraela i wezwał partnerów Tel Awiwu do „zaprzestania jego okrucieństw”.

„Atak jest wyraźnym naruszeniem międzynarodowych praw humanitarnych. Wszystkie kraje, szczególnie te, które utrzymują bliskie stosunki z Izraelem, muszą wykorzystać wszystkie swoje wpływy i możliwości, aby nakłonić Izrael do zaprzestania popełnianych przez niego okrucieństw” – stwierdziła w oświadczeniu.

Warto przeczytać!  Radykalny ekolog czy główny nurt ekologii?


Postęp w budowie placówki, utworzonej w 2016 r. przy wsparciu finansowym organizacji indonezyjskich, nastąpił dzień po ewakuacji przez Światową Organizację Zdrowia 31 wcześniaków ze szpitala al-Shifa w mieście Gaza.

Należeli do ponad 250 krytycznie chorych lub rannych pacjentów, którzy utknęli tam od czasu wkroczenia sił izraelskich na teren kompleksu.

Największy ośrodek zdrowia na terytorium jest ewakuowany pod groźbą użycia broni po kilkudniowym oblężeniu, w którym przebywa 7 000 osób.

Agencja humanitarna ONZ OCHA zgłosiła „załamanie usług” w szpitalach w północnej Strefie Gazy w następstwie powszechnych strajków oraz braku paliwa i środków medycznych.

Izraelskie wojsko twierdzi, że Hamas, grupa rządząca Gazą, zbudowała pod szpitalami podziemną infrastrukturę do celów wojskowych, czemu Hamas i urzędnicy medyczni zaprzeczają.

Zdjęcie satelitarne pokazuje zniszczenia wokół indonezyjskiego szpitala [File: Maxar Technologies via AFP]

Marwan Abdallah, pracownik medyczny szpitala indonezyjskiego, powiedział, że z okien widać izraelskie czołgi.

„Widzisz, jak się poruszają i strzelają” – powiedział. „Kobiety i dzieci są przerażone. Słychać ciągłe odgłosy eksplozji i strzałów.”

Abdallah powiedział, że w nocy w wyniku nalotów i ostrzałów szpital przyjął dziesiątki zabitych i rannych.

Według władz izraelskich Izrael rozpoczął ofensywę przeciwko Gazie po fali brutalnych nalotów transgranicznych Hamasu 7 października, w których zginęło ponad 1200 osób, w większości cywilów.

Warto przeczytać!  Indie wyprzedzą w tym roku Chiny jako najbardziej zaludniony kraj świata

Rząd kierowany przez Hamas twierdzi, że liczba ofiar izraelskich bombardowań powietrznych i operacji naziemnych na terytorium Palestyny ​​osiągnęła 13 000, w tym tysiące dzieci.


Źródło