Świat

Izraelskie wojsko twierdzi, że wideo pokazuje tunel Hamasu w pobliżu szpitala al-Shifa

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Izraelskie wojsko twierdzi, że wideo pokazuje tunel Hamasu w pobliżu szpitala al-Shifa


Izraelskie wojsko opublikowało filmy przedstawiające, jak twierdzi, ponad 50-metrowy tunel Hamasu zakopany ponad 9 metrów pod kompleksem szpitalnym al-Shifa, co według niego stanowi dowód na zarzuty, że Hamas korzysta z największego ośrodka medycznego w Strefie Gazy jako osłonę swojego centrum dowodzenia w celu planowania ataków na Izrael.

Izraelska armia opublikowała w niedzielę dwa filmy wideo, na których chcą zademonstrować wejście do szybu tunelu i bliskość szpitala al-Shifa. „The New York Times” doniósł, że jego dziennikarze, pod eskortą izraelskiego wojska, oglądali wejście do szybu tunelu na terenie Al-Shifa, weryfikując jego lokalizację.

Izrael oskarża Hamas o cyniczne kierowanie centrum dowodzenia w szpitalu al-Shifa, co administracja Bidena popiera przez wywiad USA. Prezydent Biden bronił wtargnięcia izraelskiego wojska do szpitala jako uzasadnionego, twierdząc, że Izrael ma obowiązek zlikwidować zdolność Hamasu do przeprowadzania ataków.

Na pierwszym filmie dron wydaje się rejestrować materiał schodzący do szybu tunelu w środku obszaru zniszczenia i gruzu. Kamera drona schodzi do pionowego tunelu, zablokowanego przez wygięte kawałki metalu i betonu, i wydaje się pokazywać metalowe, kręcone schody.

Warto przeczytać!  Wojna rosyjsko-ukraińska: Lista kluczowych wydarzeń, dzień 341 | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Inny film pokazuje coś, co wydaje się być nagraniem z kamery dronowej robota schodzącego do tunelu, przedstawiającego klatkę schodową, podróżującego przez tunel, a następnie zatrzymującego się przy drzwiach, które według izraelskiego wojska są odporne na wybuchy i obejmują chwyt ogniowy.

Wojsko poinformowało, że na terenie szpitala odkryto szyb tunelu pod szopą, obok pojazdu zawierającego liczne rodzaje broni, w tym granaty o napędzie rakietowym (RPG), materiały wybuchowe i karabiny Kałasznikowa.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że w dalszym ciągu odkrywa trasę tunelu z pomocą izraelskiej Agencji Bezpieczeństwa Shin Bet.

Materiał wideo towarzyszy dalszemu wtargnięciu Izraela na korytarze szpitala, gdzie wojsko pokazało, jak twierdzi, składy broni przechowywane za urządzeniami MRI oraz w korytarzach i pokojach szpitala.

Grupa stwierdziła ponadto, że Hamas przekazał do szpitala zakładników, których grupa porwała z Izraela 7 października. Izrael opublikował wideo, które według niego zostało nagrane z kamer szpitala al-Shifa, pokazujące zakładników – Izraelkę, cywila z Tajlandii i cywila z Nepalu – przetrzymywanych jako więźniowie w ośrodku zdrowia. „The New York Times” podał, że potwierdził, że materiał wideo pochodzi ze szpitala, ale nie był w stanie zweryfikować tożsamości zakładników ani czasu nagrania.

Warto przeczytać!  Trudeau powiedział NATO, że Kanada nigdy nie osiągnie celu wydatków, wynika z przecieku Discord

Izraelskie wojsko i Shin Bet we wspólnym oświadczeniu podali, że w pobliżu szpitala al-Shifa znaleziono ciała dwóch zakładników, żołnierza i starszej cywilnej kobiety.

Hamas zaprzecza, że ​​zbudował centrum dowodzenia w szpitalu i wokół niego i twierdzi, że „dobrostan rannych więźniów syjonistycznych był skrupulatnie monitorowany”, a zakładnicy byli leczeni z powodu obrażeń medycznych, zanim zostali zabrani do różnych „miejsc przetrzymywania”.

Izrael został potępiony w szczególności za przeprowadzenie operacji wojskowej w Strefie Gazy i w szpitalu. Wspólna ocena humanitarna Organizacji Narodów Zjednoczonych zdołała przedostać się do szpitala w porozumieniu z izraelskim wojskiem i określiła szpital jako „strefę śmierci”, a sytuację „desperacką”.

Zespół ONZ w ocenie opublikowanej w sobotę stwierdził, że w al-Shifa pozostało 25 pracowników służby zdrowia i 291 pacjentów, a w ciągu ostatnich dwóch–trzech dni doszło do kilku zgonów pacjentów. Wśród pacjentów znalazło się 32 dzieci w skrajnie krytycznym stanie, dwie osoby na oddziale intensywnej terapii bez wentylacji i 22 pacjentów dializowanych, których „dostęp do leczenia ratującego życie został poważnie ograniczony”.

Izraelskie wojsko oświadczyło w poniedziałek, że w ciągu ostatnich kilku dni pomogło w ułatwieniu ewakuacji nowonarodzonych dzieci w Gazie z oddziału pediatrycznego al-Shifa w celu uzyskania leczenia w Egipcie.

Warto przeczytać!  Lula z Brazylii opowiada o wojnie na Ukrainie podczas podróży po Iberii

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.


Źródło