Zdrowie

Jak dawkować lek Clatra?

 • 14 listopada, 2023
 • 6 min read
Jak dawkować lek Clatra?Jak dawkować lek Clatra?

Dzień dobry, nazywam się Kamil i mam 20 lat. Zwracam się z pytaniem dotyczącym dawkowania leku Clatra. Chciałbym wiedzieć, jak go prawidłowo przyjmować, ponieważ od jakiegoś czasu wracały i mnie problemy z nieżytem nosa. Niedawno lekarz stwierdził, że to alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i potrzebuję skutecznego leczenia, żeby zmniejszyć problem.

Już wcześniej zdarzało się, że wiosną i latem męczył mnie cieknący katar i trudności z oddychaniem w nocy przez zatkany nos. W ostatnich tygodniach szczególnie uciążliwe było kichanie, swędzenie i przekrwienie nosa, no i oczywiście lejący się katar. Byłem u lekarza, który potwierdził alergię i przepisał mi lek Clatra. Nie jestem do końca pewny, ale nie przedstawił mi dokładnych instrukcji dotyczących dawkowania.

Chciałbym się dowiedzieć, jak powinienem przyjmować lek Clatra. Czy powinienem go brać rano czy wieczorem? Czy jest jakaś preferowana pora dnia, gdy najlepiej przyjmować ten lek? Martwi mnie senność jako potencjalny skutek uboczny, bo słyszałem, że to może być problem przy lekach na alergię. Czy Clatra jest jednym z tych leków, które powodują zmęczenie i otumanienie? Czy przyjmowanie leku rano może powodować senność w ciągu dnia?

Zastanawiam się też, ile razy dziennie powinienem przyjmować lek Clatra. Czy jedna dawka dziennie wystarczy, czy może trzeba go stosować kilka razy w ciągu dnia? Chciałbym się dowiedzieć, czy od częstotliwości przyjmowania zależy skuteczność. Bo zależy mi na efektach, chciałbym się w końcu pozbyć ciągłego kataru i zatkanego nosa.

Ostatnia kwestia dotyczy zażywania leku Clatra – czy mogę go brać niezależnie od posiłku, czy może trzeba go przyjmować razem z jedzeniem? No i też czy przed jedzeniem, czy może już po? Czy jedzenie może wpływać na skuteczność leku? Chciałbym być pewien, że stosuję go w odpowiedni sposób. Dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź na moje pytania. Z wyrazami szacunku, Kamil.

Warto przeczytać!  Pierwsze objawy tocznia. Dziwne symptomy nie wzbudzają podejrzeń przez wiele lat

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Farmaceutka wyjaśnia, jak dawkować lek Clatra

Lek Clatra należy przyjmować raz dziennie na czczo. Można go zażyć 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 po posiłku. U osób dorosłych zaleca się przyjmowanie dawki wynoszącej 20 mg. Clatry nie powinno łączyć się z sokami owocowymi, a zwłaszcza niewskazane jest popijanie jej sokiem grejpfrutowym. Takie połączenie może obniżyć siłę działania preparatu. Lek należy popić wodą.

Zaleca się przyjmowanie preparatu rano, jednak możliwe jest przyjęcie tabletki o innej porze, o ile zostanie ona zażyta na „pusty żołądek”. Maksymalny efekt leku powinien być odczuwalny po 80 minutach od zażycia.

W przypadku opisywanego przez pana sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa zaleca się przerwanie leczenia po ustąpieniu objawów oraz wznowienie przyjmowania leku po ich ponownym wystąpieniu.

Clatra posiada działanie uspokajające, co może być ostatecznie odczuwane jako zmęczenie i senność. Z tego względu nie powinno się po zażyciu leków prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn. Niestety senność i bóle głowy są częstymi efektami ubocznymi stosowania leku Clatra.

W celu uniknięcia dolegliwości związanych z działaniami niepożądanymi, takimi jak poczucie otumanienia, porę przyjmowania leku można zmienić na wieczór. W takim przypadku należy pamiętać o zachowaniu 2 godzin odstępu od kolacji.

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

— W pewnym momencie zaczynamy się dusić, ale nie dusić się w sposób taki, jak byśmy byli pod wodą, że tam nie ma w ogóle powietrza. Tylko zaczyna dusić się nasz mózg – opowiada Rafał Fronia, himalaista z Jeleniej Góry, uczestnik zimowej narodowej wyprawy na K2 i niedawny zdobywca Broad Peaku.

Strefa śmierci jest szczególnym miejscem, w którym człowiek znajduje się właściwie w stanie agonalnym przez samo w niej przebywanie. Jakie to uczucie? Co dzieje się wtedy z ciałem? I czy wszystko, co wtedy zachodzi, na pewno da się racjonalnie wyjaśnić?

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 • Jak dawkować Sinecod?

  Jak dawkować Sinecod?

  Suchy kaszel jest bardzo męczący. Nie pozwala na spokojny sen, sprawia, że mamy trudności w codziennym funkcjonowaniu. W celu jego złagodzenia można stosować…

  Dr n. farm. Sara Janowska

  Dr n. farm. Sara Janowska

 • Jak dawkować ACC Optima?

  Jak dawkować ACC Optima?

  Mokry kaszel potrafi być bardzo uciążliwy, dlatego nie wolno go lekceważyć. Na mokry kaszel polecany jest m.in. lek ACC Optima. Jak dawkować ACC Optima? Jak…

  Dr n. farm. Sara Janowska

  Dr n. farm. Sara Janowska

 • Leki przeciwpsychotyczne - rodzaje, działanie, wskazania, dawkowanie, uzależnienie

  Leki przeciwpsychotyczne – rodzaje, działanie, wskazania, dawkowanie, uzależnienie

  Leki przeciwpsychotyczne odgrywają kluczową rolę w terapii pacjentów cierpiących na różnorodne zaburzenia psychiczne, stanowiąc istotny element opieki zdrowotnej…

  Monika Wasilonek

  Monika Wasilonek

 • Cynk w tabletkach - właściwości, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

  Cynk w tabletkach – właściwości, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

  Cynk w tabletkach kojarzony jest najczęściej jako suplement diety w pielęgnacji skóry głowy, włosów i paznokci. Jednak sam pierwiastek ma wiele innych pozytywnych…

  Magdalena Wawszczak

 • Laboteq Tone - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

  Laboteq Tone – skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

  Laboteq Tone to suplement diety. Jego składniki stosowane są w celu rozjaśnienia i zapobiegania przebarwieniom. W składzie tego preparatu znajdziemy specjalną…

  Marta Pawlak

 • Flegamina Junior - skład, wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

  Flegamina Junior – skład, wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

  Flegamina Junior to lek, który stosuje się w przypadku zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Wskazaniem są tu ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, w…

  Marta Pawlak

 • Zaldiar Effervescent - skład, działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

  Zaldiar Effervescent – skład, działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

  Zaldiar Effervescent to lek stosowany w zwalczaniu bólu o nasileniu od umiarkowanego do dużego. Lek może być podawany pacjentom w wieku przynajmniej 12 lat….

  Marta Pawlak

 • Citaxin - skład, działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

  Citaxin – skład, działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

  Jednym z leków wykorzystywanych w leczeniu depresji czy stanów lękowych jest Citaxin, który zawiera substancję czynną cytalopram. Należy on do grupy leków…

  Monika Wasilonek

  Monika Wasilonek

 • Spironolakton - działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

  Spironolakton – działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

  Spironolakton to syntetyczny, antymineralokortykoidowy analog progesteronu. Stworzono go w 1957 roku. Jest on stosowany od kilkudziesięciu lat jako lek…

  Marta Pawlak

 • Triofan - skład, działanie, wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

  Triofan – skład, działanie, wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

  Triofan to lek wykorzystywany w leczeniu ostrej biegunki u osób dorosłych. Podaje się go, gdy leczenie przyczyny biegunki jest niemożliwe. Gdy leczenie…

  Marta Pawlak


Źródło

Warto przeczytać!  Rekordowo niska liczba urodzeń w Ukrainie. Spadek o 28 proc.