Polska

Jakie poglądy ma Javier Milei? To chce zmienić argentyński Trump

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Jakie poglądy ma Javier Milei? To chce zmienić argentyński Trump

Javier Milei będzie nowym prezydentem Argentyny. Jego kadencja przypadnie na trudne czasy walki inflacją, która sięga prawie 150 procent. Chodzący z piłą łańcuchową polityk już zapowiedział terapię szokową, aby ratować gospodarkę.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Javier Milei nowym prezydentem Argentyny

Javier Milei wygrał wybory prezydenckie w Argentynie, zdobywając 56 proc. głosów. Jego rywal, obecny minister gospodarki Sergio Massa uzyskał poparcie rzędu 44 proc.
– Dzisiaj rozpoczyna się odbudowa Argentyny. Dziś zaczyna się koniec upadku Argentyny – zapewnił prezydent–elekt po ogłoszeniu wyników wyborów, cytowany przez agencję Reutera.

Milei to lider Partii Libertariańskiej, znany z ultrakonserwatywnych poglądów i zaskakujących wypowiedzi. Zyskał ogromne poparcie wśród młodych wyborców, którzy od wielu lat żyją w kryzysie i tracą nadzieję na poprawę perspektyw. Ich zdaniem kandydat skrajnej prawicy to „mniejsze zło”, bo radykalne reformy uważają za lepsze niż ogromne zadłużenie, które zafundowała im lewica.

Warto przeczytać!  Mongolia. Prezydent Andrzej Duda - wizyta, tytuł doktora honoris causa Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego


– Przed nami monumentalne problemy: inflacja, brak pracy i bieda. Sytuacja jest krytyczna i nie ma miejsca na półśrodki – oznajmił.

Jakie poglądy gospodarcze ma nowy prezydent Argentyny?

Kryzys gospodarczy w Argentynie trwa od 20 lat i doprowadził do inflacji, która sięga 143 proc. Zadłużenie Argentyny w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) to aż 44 mld dolarów. Wybór Milei może mieć ogromny wpływ na handel zbożem, litem i paliwami kopalnymi. Już teraz niektórzy określają go „argentyńskim Trumpem”.

Portal next.gazeta.pl podaje, że podczas kampanii wyborczej kandydat prawicy krytykował Chiny i Brazylię, określając je jako państwa komunistyczne. Zapowiedział, że ukróci handel z tymi państwami (w 2022 r. Chiny i Brazylia odpowiadały za ponad 23 proc. całego eksportu Argentyny). Dał się poznać jako zwolennik zacieśnienia stosunków z USA.


Milei deklaruje, że przeprowadzi terapię szokową dla gospodarki – chce zamknąć bank centralny, zmienić walutę z peso na dolara, a także drastycznie obciąć wydatki budżetowe.

Warto przeczytać!  Minister zdrowia Adam Niedzielski: blisko 16 miliardów złotych dla placówek ochrony zdrowia w związku ze wzrostem wynagrodzeń

Jego zdaniem należy znieść płacę minimalną i zaciskać pasa jeszcze bardziej niż wskazuje MFW. Wśród planów jest dolaryzacja całej gospodarki. Milei chce także usunąć ministra edukacji, zdrowia i prac publicznych. Zamiast tego proponuje inwestycje prywatne.

Prezydent–elekt jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji, chce złagodzić przepisy dotyczące broni i pozwolić na handel ludzkimi organami. Krytykuje też pochodzącego z Argentyny papieża Franciszka, którego nazwał „imbecylem”. Zasłynął z noszenia piły łańcuchowej, która ma symbolizować planowane cięcia w gospodarce. W ostatnich dniach przed głosowaniem odłożył ją, aby nieco ocieplić swój wizerunek.


W związku z ekscentrycznymi wypowiedziami mnożą się pytania o zdrowie psychiczne Milei. Po śmierci psa Conana polityk sklonował go i obecnie posiada cztery identyczne psy.

Dramatyczne prognozy o inflacji w Argentynie

O tym, że kadencja Milei przypadnie na wyjątkowo trudne czasy świadczą też prognozy banku centralnego. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, projekcje wskazują, że jeszcze w tym roku średni wzrost cen może sięgnąć 150 proc.

Warto przeczytać!  Konstytucja 3 maja – 232. rocznica. Gdzie została uchwalona? Dlaczego była ważna? Historyczne ciekawostki

Jeśli ten czarny scenariusz się spełni, to Argentyna będzie krajem z drugą najwyższą inflacją na świecie. Niechlubnym liderem jest Liban, gdzie wzrost cen dobił do 200 proc.

Źródło