Polska

Janusz Daszczyński wygrywa z TVP. Wróci na fotel prezesa?

  • 17 listopada, 2023
  • 3 min read
Janusz Daszczyński wygrywa z TVP. Wróci na fotel prezesa?


Janusz Daszczyński wygrał konkurs na prezesa TVP w lipcu 2015 r. Zawarto z nim umowę o pracę na czas określony. Pensja – ponad 20 tys. zł. Do tego sześciomiesięczny okres wypowiedzenia, wiek dający tzw. ochronę przedemerytalną. 

Ówczesne prawo stanowiło o możliwości odwołania prezesa ledwie w kilku określonych przypadkach. W praktyce kadencja Daszczyńskiego powinna potrwać do połowy 2019 r. Tak się jednak nie stało.

Tzw. mała ustawa medialna umożliwiła zmiany zarówno w Polskim Radio jak i TVP. Posadę stracił nie tylko szef telewizji, ale również prezes publicznej rozgłośni, śp. Andrzej Siezieniewski. Ich stanowiska objęli Jacek Kurski oraz Barbara Stanisławczyk.

„To swoista hucpa”

– Doszło w praktyce do wygaszenia stosunku pracy po decyzji ministra. To rozwiązanie PiS przeforsował właśnie uchwaloną w kilkadziesiąt godzin 30 grudnia 2015 roku tzw. małą ustawą medialną. W tej ustawie w praktyce chodziło o to, żeby w praktyce można było tych niewygodnych dla nowej władzy zwyczajnie wyrzucić z pracy – wyjaśnia Wojewódka. 

Szefowie mediów publicznych zostali w praktyce odwołani 8 stycznia 2016 r. Taki ruch nazwano „wygaszeniem”. – To swoista hucpa, bo przecież nie powinno się nadużywać instytucji prawnych, żeby realizować polityczny cel w postaci nagłego przerwania w miarę sztywnej kadencji, na jaką umówiono się z tymi prezesami – mówi nam prawnik Daszczyńskiego. – W tej sytuacji państwo polskie potraktowało prezesów trochę jak gangsterów: stworzono przepisy prawa, żeby z dnia na dzień, bez żadnej przyczyny, pozbyć się niewygodnych ludzi i przejąć media – uważa. 

Sądowa batalia

Wojewódka podkreśla, że nikt nie miał zastrzeżeń ani do pracy prezesa TVP, ani Polskiego Radia. Zmiany na stanowiskach kierowniczych publicznej rozgłośni nazywa „zalegalizowanym bezprawiem”.

Zarówno Janusz Daszczyński jak i Andrzej Siezieniewski szukali sprawiedliwości w sądach pracy. Były prezes TVP, po wielu latach, wygrał prawomocnym wyrokiem z 26 października 2022 r. 

Co zdecydował sąd? Przyznał Daszczyńskiemu trzymiesięczne odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy. Dotychczas TVP musiała mu wypłacić ok. 62 tys. zł, czyli trzykrotność wynagrodzenia.  

– Dalej trwa sprawa o dodatkowe odszkodowanie za pół roku, za wypowiedzenia zapisane w umowie o pracę. Jednak to co najważniejsze już wiemy: sądy, tak Najwyższy jak też Okręgowy w Warszawie potwierdziły jednoznacznie, że mechanizm „wygaszania” zastosowany w małej ustawie medialnej był złem i nadużyciem prawa – tłumaczy Wojewódka. – Jego zastosowanie pozbawiało chronionych pracowników pracy z dnia na dzień.

Warto przeczytać!  Wybory 1989 r. Lech Wałęsa: wstydzę się, że musiałem się na to zgodzić

Janusz Daszczyński jest przedstawiany w kuluarach jako osoba, która może zastąpić Mateusza Matyszkowicza na stanowisku prezesa TVP. 

Arłukowicz w „Gościu Wydarzeń” o tece ministra zdrowia: Robotę znam, to nie jest łatwy chleb/Polsat News/Polsat News


Źródło