Świat

Japonia krótko ostrzega mieszkańców Okinawy w związku z północnokoreańską rakietą

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Japonia krótko ostrzega mieszkańców Okinawy w związku z północnokoreańską rakietą


Japoński rząd krótko ostrzegł mieszkańców prefektury Okinawa, aby schronili się pod koniec wtorku po tym, jak Korea Północna wystrzeliła rakietę, która według południowokoreańskich wojskowych była rakietą niosącą wojskowego satelitę szpiegowskiego.

„Korea Północna wystrzeliła w kierunku południowym coś, co uważa za wojskowego satelitę obserwacyjnego” – agencja informacyjna Yonhap zacytowała wypowiedź połączonych szefów sztabów Korei Południowej.

Gdy około godziny 23:15 wydawało się, że rakieta leciała w stronę Pacyfiku, zniesiono rzadkie ostrzeżenie wysyłane przez japoński system J-Alert, nakazujące mieszkańcom natychmiastowe schronienie się.

Wystrzelenie nastąpiło przed ogłoszonym wcześniej we wtorek okienkiem, w którym miałby zostać wystrzelony między środą a 1 grudnia, a Pjongjang zignorował ostrzeżenia z Tokio i Seulu, aby nie kontynuować tego ruchu. Nie jest od razu jasne, dlaczego Północ przeprowadziła start wcześniej, ale na środę w niektórych częściach odizolowanego kraju przewidywano deszcz i pochmurną pogodę.

Była to trzecia próba Pjongjangu w tym roku, po tym, jak samotnemu krajowi nie udało się umieścić na orbicie satelity zwiadowczego podczas prób w maju i sierpniu.

Tokio wdrożyło środki zaradcze w ramach przygotowań na potencjalne zestrzelenie rakiety lub odłamków, wysyłając naziemne baterie przeciwrakietowe PAC-3 na wyspy Miyako, Ishigaki i Yonaguni na Okinawie, a także rozmieszczając niszczyciele Aegis Morskich Sił Samoobrony, które są wyposażone z przechwytywaczami SM-3 – na wody wokół Japonii.

Warto przeczytać!  „Królowa przybyła wcześnie” – wspomnienia z koronacji Elżbiety II

Wcześniej we wtorek Japonia „zdecydowanie zażądała”, aby Korea Północna wstrzymała przygotowania do startu, a premier Fumio Kishida dodał później, że Tokio przygotowywało się na „nieprzewidziane okoliczności” i współpracowało ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową w odpowiedzi na start.

„Nawet jeśli celem jest wystrzelenie satelity, użycie technologii rakiet balistycznych stanowi naruszenie szeregu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział Kishida, nazywając to posunięcie „poważnym problemem bezpieczeństwa narodowego”.

System J-Alert ostrzega o wystrzeleniu rakiety w Korei Północnej we wtorek późnym wieczorem w Tokio.

System J-Alert ostrzega o wystrzeleniu rakiety w Korei Północnej we wtorek późnym wieczorem w Tokio. | KYODO

Na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ Pjongjang nie może przeprowadzać wystrzeliwania rakiet balistycznych, ale w przeszłości stwierdzał, że środki te nie obejmują jego nominalnie cywilnego programu kosmicznego. Jednakże Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone postrzegają wystrzelenie satelitów jako słabo zawoalowany sposób na udoskonalenie programu rakietowego, ponieważ stosowana jest podobna technologia.

Od 1998 r. Północ podjęła próbę wystrzelenia sześciu satelitów, z czego tylko dwa najwyraźniej zostały pomyślnie umieszczone na orbicie, ostatnia miała miejsce w 2016 r.

W poniedziałek Korea Południowa zażądała od Północy natychmiastowego wstrzymania przygotowań do startu, sugerując, że Seul może zawiesić międzykoreańskie porozumienie pokojowe i w odwecie wznowić obserwację powietrzną pierwszej linii frontu.

Warto przeczytać!  Oszczędnościowe wybory projektowe mogły skazać łódź podwodną Titan

W poniedziałek lotniskowiec USS Carl Vinson o napędzie atomowym przybył do południowokoreańskiej bazy morskiej w portowym mieście Busan w ramach pokazu sił sojuszniczych przed startem.

Korea Południowa stwierdziła, że ​​przybycie Vinsona – trzeciego lotniskowca, który odwiedził ten kraj w tym roku – pokazało „stanowczą determinację Waszyngtonu i Seulu w reagowaniu na narastające zagrożenia nuklearne i rakietowe Korei Północnej”.

Najnowsze oświadczenie pojawia się po okresie względnego spokoju – ostatni raz Północ wystrzeliła rakietę 13 września – chociaż kraj w dalszym ciągu rzuca jadowitą krytykę rosnących trójstronnych powiązań w zakresie bezpieczeństwa Tokio, Seulu i Waszyngtonu.

Wystrzelenie rakiety nastąpiło tuż przed wizytą przywódcy Kim Dzong Una w Rosji w celu rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Korea Południowa stwierdziła, że ​​Pjongjang dostarcza Moskwie broń w zamian za rosyjskie know-how w zakresie technologii kosmicznej. Podczas spotkania z Kimem Putin zasugerował, że jego kraj mógłby pomóc Północy w budowie satelitów.

Państwowe media Korei Północnej nazwały program satelitów szpiegowskich „niezbędnym” środkiem przeciwdziałającym militaryzacji przestrzeni kosmicznej USA i sojuszników.

Północ stara się umieścić na orbicie wojskowego satelitę rozpoznawczego w ramach szerszego planu modernizacji mającego na celu monitorowanie sił USA i sojuszników, choć eksperci ds. obrony twierdzą, że może to być niezwykle trudne.

Warto przeczytać!  Minister obrony Niemiec jest kolejnym przedstawicielem spraw zagranicznych, który składa wizytę w Kijowie

Obserwatorzy twierdzą również, że nie jest jasne, jak zaawansowany byłby północnokoreański satelita, biorąc pod uwagę zniechęcające wyzwania związane z wydajnością kamery, trudnymi do zdobycia komponentami i ograniczonymi oknami czasowymi na robienie zdjęć obiektów wojskowych.


Źródło