Sport

Jeden z wielkich projektów PiS może upaść. Czarnecki zaapelował do posłów Koalicji Obywatelskiej

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Jeden z wielkich projektów PiS może upaść. Czarnecki zaapelował do posłów Koalicji Obywatelskiej


Przypomnijmy, że pod koniec września dowiedzieliśmy się, że Polska zamierza zgłosić swoją kandydaturę do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Takie słowa padły z ust prezydenta Andrzeja Dudy na II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki.

Stało się. Po raz pierwszy w historii kraju będziemy starali się o organizację największej sportowej imprezy na świecie – igrzysk olimpijskich w 2036 roku

~ dodawał minister sportu Kamil Bortniczuk.

Choć takie deklaracje wzbudziły w gronie polityków, ale i zwykłych kibiców, mieszane uczucia, to igrzyska były jednym z największych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Jednak po wyborach, w których większość zyskały partie opozycyjne, wydaje się, że ten pomysł zostanie zarzucony.

Robert Korzeniowski o tym, czy Polska da radę zorganizować letnie igrzyska olimpijskie. WIDEO/INTERIA.TV/INTERIA.TV

Projekt PiS zostanie zarzucony? Czarnecki apeluje do posłów KO

Posłowie PiS apelują jednak, by nie zarzucać tego projektu tylko dlatego, że wyszedł on od Zjednoczonej Prawicy. W rozmowie ze „Sportowymi Faktami” Ryszard Czarnecki apeluje, by dać tej idei szansę.

Proponuję, by wszyscy napili się zimnej wody i schłodzili gorące głowy po niedawnej kampanii wyborczej. To byłoby fatalne, gdyby taki projekt został odrzucony bez żadnych argumentów. Niestety na razie widzę, że retoryka jest taka, że trzeba ten projekt odrzucić, bo zaproponowało to Prawo i Sprawiedliwość. U niektórych to niestety odruch Pawłowa, by krytykować wszystko, co wymyślił ktoś inny

~ stwierdził europoseł PiS.

„Ten projekt jest na tyle dobry, że zasługuje na spokojne rozpatrzenie. Euro 2012 pokazało, że potrafimy działać we wspólnej sprawie. Igrzyska również mogą być naszym wspólnym sukcesem” – dodał Czarnecki.

Igrzyska w Polsce? „Nie wstydźmy się”

„Sprawdzamy się jako organizator dużych imprez w różnych dyscyplinach sportowych. Naprawdę bardzo się rozwinęliśmy przez kilkanaście ostatnich lat i nie musimy się wstydzić, jeśli chodzi o inne państwa europejskie” – powiedział w rozmowie z Interia Sport Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, a obecnie wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także szef misji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Paryżu (2024).

Warto przeczytać!  Miedwiediew wysłał wiadomość dla całego tenisowego touru. Poważne ostrzeżenie

To jest ogromna impreza, ale dobrze, że uczyniliśmy ten pierwszy krok. Sama aplikacja to jest już duże wyzwanie. I to nie jest tak, że jak się aplikuje, to się automatycznie wygrywa. To jest element rywalizacji z wieloma miastami. To na pewno będzie dla nas duże wyzwanie

~ dodawał były kulomiot.

Przyczynkiem do takiej decyzji były igrzyska europejskie, jakie nasz kraj organizował na przełomie czerwca i lipca tego roku. To impreza, która wywołała sporo emocji, ale Polska zebrała za nią bardzo dobre recenzje za granicą. Być może jest to swego rodzaju handicap w walce o igrzyska olimpijskie, ale jeśli ta idea zostanie teraz zarzucona, kolejna szansa to pewnie dopiero 2044 i impreza na stulecie Powstania Warszawskiego.

Główna siedziba MKOl-u w Lozannie/AFP

Konferencja otwierająca igrzyska europejskie/Beata Zawrzel/Reporter

Tomasz Majewski – wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki/Tomasz Jastrzębowski/Reporter


Źródło