Świat

Juan Jumalon: Filipiński prezenter radiowy zastrzelony podczas transmisji na żywo w swoim domu

  • 6 listopada, 2023
  • 3 min read
Juan Jumalon: Filipiński prezenter radiowy zastrzelony podczas transmisji na żywo w swoim domu


Od 94,7 Gold FM Calamba/Facebook

Juan Jumalon, znany również jako „DJ Johnny Walker”, widoczny na zrzucie ekranu transmisji na żywo na Facebooku z 29 października 2023 r.CNN

W niedzielę prezenter radiowy został zastrzelony podczas transmisji na żywo swojego programu na Facebooku w swoim domu na południowych Filipinach, co spowodowało polowanie na jego zabójców i potępienie ze strony prezydenta kraju.

Nadawca Juan Jumalon, znany również jako „DJ Johnny Walker”, został zastrzelony przez niezidentyfikowanych napastników w ramach „bezczelnego zabójstwa” – podał Krajowy Związek Dziennikarzy Filipin (NUJP) w oświadczeniu dla X, dawniej Twittera.

„Atak jest tym bardziej godny potępienia, ponieważ miał miejsce w domu Jumalona, ​​który służył także za stację radiową” – stwierdzono, dodając, że Jumalon jest czwartym pracownikiem mediów zabitym od czasu dojścia do władzy prezydenta Ferdynanda Marcosa Jr. w czerwcu ubiegłego roku.

Transmisje Jumalona są zwykle emitowane na Facebooku 94.7 Gold Mega Calamba FM, stacji w języku Visayan, która ma około 2900 obserwujących. Osoby dzwoniące do programu regularnie omawiały: szeroki zakres tematów, od relacji po kwestie sąsiedzkie.

Warto przeczytać!  Francja szuka odpowiedzi, gdy Macron ogłasza, że ​​„szczyt” zamieszek minął

Według oświadczenia Misamis do zdarzenia doszło około godziny 5:35, kiedy sprawca wszedł na stację i postrzelił Jumalona w twarz. Departament Policji Zachodniej. Jak dodał, w szpitalu stwierdzono zgon.

Niedzielna transmisja na żywo nie ma już konta na Facebooku, ale nagrania wideo z wydarzenia krążące w Internecie pokazują, że Jumalon zatrzymuje się i odwraca wzrok od kamery, po czym słychać dwa strzały.

Policja zidentyfikowała co najmniej trzech podejrzanych, w tym dwie osoby, które weszły do ​​domu i uciekającego kierowcę, powiedział kapitan Diore Libre Ragonio, komendant komisariatu policji, podczas konferencji prasowej.

Ragonia dodała, że ​​policja bada potencjalne motywy, w tym to, czy atak był związany z pracą Jumalona w telewizji, czy też sprawami osobistymi.

Komenda Policji Miejskiej w Calamba/AP

Funkcjonariusz policji sprawdza obszar, w którym śmiertelnie postrzelono prezentera radiowego w jego domowej stacji w Calamba w prowincji Misamis Occidental na południowych Filipinach, 5 listopada 2023 r.

Prezydent Marcos potępił atak i oświadczył, że nakazał filipińskiej policji narodowej dokładne zbadanie śmierci Jumalona i sprowadzenie sprawców ku sprawiedliwości.

„Ataki na dziennikarzy nie będą tolerowane w naszej demokracji, a ci, którzy zagrażają wolności prasy, poniosą pełne konsekwencje swoich działań” – Marcos oświadczył w oświadczeniu dla X.

Warto przeczytać!  Rosja odnotowała rekordowe odpływy kapitału netto w wysokości 239 mld USD w 2022 r

Filipiny, znane jako jedno z najniebezpieczniejszych miejsc dla dziennikarzy na świecie, zajmują 132. miejsce na 180 krajów w Indeksie Wolności Prasy Reporterów bez Granic (RSF).

Gubernator Misamis Occidental Henry S. Oaminal powiedział, że jest zszokowany zabójstwem, które potępił „z całą stanowczością” w oświadczeniu na Facebooku.

„Poznałem tego człowieka jako nieustraszonego nadawcę, podzielam smutek jego rodziny i mieszkańców mojej prowincji z powodu utraty krzyżowca prawdy” – powiedział.


Źródło