Świat

Juan Jumulon, prezenter radiowy znany jako „DJ Johnny Walker”, zastrzelony podczas transmisji na żywo na Facebooku na Filipinach

  • 6 listopada, 2023
  • 5 min read
Juan Jumulon, prezenter radiowy znany jako „DJ Johnny Walker”, zastrzelony podczas transmisji na żywo na Facebooku na Filipinach


W niedzielę prezenter radiowy został śmiertelnie postrzelony przez mężczyznę w swojej stacji na południu Filipin w bezczelnym ataku, którego świadkami byli ludzie oglądający program na żywo na Facebooku.

Policja twierdzi, że bandyta dostał się do domowej stacji radiowej prowincjonalnego nadawcy wiadomości Juana Jumalona – występującego pod pseudonimem „DJ Johnny Walker” – udając słuchacza. Następnie postrzelił go dwukrotnie podczas porannej transmisji na żywo w mieście Calamba w prowincji Misamis Occidental – podała policja.

Jak podała policja, napastnik wyrwał ofierze złoty naszyjnik, po czym uciekł z towarzyszem, który czekał przed domem Jumalona na motocyklu. Trwa dochodzenie mające na celu zidentyfikowanie bandyty i ustalenie, czy atak miał związek z pracą.

Na tym zdjęciu z ulotki dostarczonym przez Komisariat Policji Miejskiej w Calamba policjant, który odszedł, sprawdza obszar, w którym w niedzielę 11 listopada mężczyzna w swojej macierzystej stacji w mieście Calamba w prowincji Misamis Occidenta na południowych Filipinach śmiertelnie postrzelił prezentera radiowego. 5, 2023.

Komisariat Policji Miejskiej w Calamba za pośrednictwem AP


Filipiny od dawna uważane są za jedne z najbardziej niebezpieczne miejsca dla dziennikarzy na świecie.

Prezydent Ferdinand Marcos Jr. zdecydowanie potępił strzelaninę i wydał rozkaz policji krajowej wyśledzenie, aresztowanie i ściganie zabójców.

„Ataki na dziennikarzy nie będą tolerowane w naszej demokracji, a ci, którzy zagrażają wolności prasy, poniosą pełne konsekwencje swoich działań” – Marcos stwierdził w oświadczeniu.

Krajowy Związek Dziennikarzy Filipin, organ nadzorujący wolność prasy, stwierdził, że Jumalon był 199. dziennikarzem zabitym w kraju od 1986 r., kiedy demokracja powróciła po obaleniu dyktatora Ferdynanda Marcosa, ojca obecnego prezydenta, przez powstanie „Władza Ludowa”. i zmusił go i jego rodzinę do emigracji do USA.

„Atak jest tym bardziej godny potępienia, ponieważ miał miejsce w domu Jumalona, ​​w którym mieściła się także stacja radiowa” – stwierdził organ nadzoru.

Film z ataku pokazuje 57-letniego Jumalona w okularach, który zatrzymuje się i spogląda w górę na coś oddalonego od kamery, po czym rozległy się dwa strzały. Opadł zakrwawiony na krzesło, słysząc muzykę w tle. BBC podało, że żona DJ-a natychmiast po zdarzeniu zabrała go do szpitala, ale w drodze do szpitala stwierdzono jego zgon.

Napastnika nie widziano na transmisji na żywo na Facebooku, ale policja stwierdziła, że ​​sprawdza, czy kamery bezpieczeństwa zainstalowane w domu i u jego sąsiadów coś zarejestrowały.

Kapitan Deore Ragonio, szef policji w gminie Calamba, powiedział, że badają motyw zabójstwa. Nie byli świadomi żadnych wcześniejszych zagrożeń dla życia Jumalona.

„Porusza głównie bieżące wydarzenia i nie jest znane, aby kogokolwiek krytykował w swoich programach” – Ragonio powiedział AFP.

Jumalon użył nazwiska „DJ Johnny Walker” w swoim programie w języku cebuano na stacji 94,7 Gold FM Calamba.

Jego audycje były także emitowane na profilu stacji na Facebooku, który ma 2400 obserwujących. Film z DJ-em został opublikowany dopiero 29 października na stronie Facebooka stacji radiowej.

Kolejne śmiertelne ataki na dziennikarzy na Filipinach

W 2009 roku członkowie potężnego klanu politycznego i ich współpracownicy zastrzelili 58 osób, w tym 32 pracowników mediów, w bezczelnym ataku przypominającym egzekucję w południowej prowincji Maguindanao. Był to najkrwawszy pojedynczy atak na dziennikarzy w najnowszej historii.

Chociaż masowe morderstwa powiązano później z brutalną rywalizacją wyborczą, powszechną na wielu obszarach wiejskich, pokazało ono również, że: zagrożenia, przed którymi stoją dziennikarze na Filipinach. Nadmiar nielegalnej broni i prywatna armia kontrolowana przez potężne klany oraz słabe egzekwowanie prawa w regionach wiejskich to jedne z problemów bezpieczeństwa, z jakimi borykają się dziennikarze w dotkniętym biedą kraju Azji Południowo-Wschodniej.

W ostatnich miesiącach na Filipinach celem byli dziennikarze radiowi. Według wielu doniesień prasowych w maju dwóch napastników na motocyklu zastrzeliło prezenterkę radiową Cris Bundoquin na drodze w mieście Calapan.

W październiku ubiegłego roku napastnicy na motocyklach zabili wieloletniego komentatora radiowego Percivala Mabasy w metropolii Manili. Policja twierdzi, że 63-letni Mabasa prowadził swój pojazd w poniedziałek wieczorem, kiedy na przedmieściach Las Pinas City podeszło do niego dwóch mężczyzn na motocyklu i dwukrotnie strzeliło mu w głowę.

Filipiny zajmują ósme miejsce w nowym „wskaźniku bezkarności” opracowanym przez Komitet Ochrony Dziennikarzy, który uwzględnia kraje na całym świecie, w których morduje się dziennikarzy, a zabójcy wychodzą na wolność.

Dziennikarze i aktywiści organizują wiec oburzenia po zabójstwie filipińskiego dziennikarza Percivala Mabasy, znanego również jako Percy Lapid, w Quezon City, Metro Manila, Filipiny, 4 października 2022 r.

Lisa Marie David/NurPhoto za pośrednictwem Getty ImagesŹródło

Warto przeczytać!  Irlandia zapłaci ci 90 000 $ za przeprowadzkę do pięknego domu na wyspie