Polska

Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Woyciechowskiego

  • 21 listopada, 2023
  • 7 min read
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Woyciechowskiego


Justyna Suchecka i Piotr Szostak, dziennikarze tvn24.pl, laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023. Zostali nagrodzeni za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista”. W finałowej trójce znalazł się także dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek za reportaż „Siła kłamstwa”. W kategorii „Dziennikarz dla planety” nominowana była Magda Łucyan z „Faktów” TVN za jej cykl „Rozmowy o końcu świata”.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego została przyznana już po raz 19. Uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Laureata wybierała kapituła, w skład której weszli przedstawiciele czołowych i największych polskich mediów.

W finałowej trójce znaleźli się: Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny „Podziemie”, Justyna Suchecka i Piotr Szostak (tvn24.pl) za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista” oraz Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż „Siła kłamstwa”.

Laureatami głównej nagrody zostali Justyna Suchecka i Piotr Szostak.

ZOBACZ: WILLA PLUS. ŚLEDZTWA DZIENNIKARZY TVN24.PL

Suchecka: to dowód na to, że praca zespołowa ma wielki sens

– Czepialiśmy się, bardzo się czepialiśmy. Te materiały nie powstałyby w pojedynkę, sprawdziliśmy się jako duet i świetnie się uzupełnialiśmy. Ale historia tych tekstów to tak naprawdę dowód na to, że praca zespołowa ma wielki sens, bo my czepialiśmy się Ministerstwa Edukacji (i Nauki – red.), a nas czepiali się nasi redaktorzy, którzy bardzo skrupulatnie pilnowali tego, żebyśmy trzymali się faktów, by niczego tym materiałom nie można zarzucić – powiedziała Justyna Suchecka. 

Podziękowała też zespołowi tvn24.pl, w tym Mateuszowi Sosnowskiemu, Idze Piotrowskiej, Piotrowi Machajskiemu, Aleksandrze Przybylskiej, Antoninie Długosińskiej i Joannie Górnikowskiej. 

Warto przeczytać!  Jak mieszka Elon Musk? Prywatne zdjęcie opublikował jego biograf

– Dzięki bardzo za tę nagrodę, dziękuję jury, dziękuję oczywiście Justynie. Około rok temu pierwszy raz zanurkowaliśmy w uniwersum ministra Czarnka i jego willi. To była bardzo pouczająca przygoda. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy wiele pięknych i zabytkowych nieruchomości. Poznaliśmy też pajęczynę bardzo ciekawych postaci, które wspierają system edukacji w Polsce, jak tylko mogą – mówił Piotr Szostak.

– Ale poza absurdem, z którym mieliśmy do czynienia i który bawił nas w różnych momentach pracy nad tym materiałem, po pewnym czasie odkrywanie kolejnych wątków stawało się coraz bardziej smutne – kontynuował.

– Z tego miejsca chciałem powiedzieć, że „willa plus” jest rażącym przykładem buty ze strony władzy i żartem z systemu edukacji z polskiej szkoły – dodał.

Justyna Suchecka i Piotr Szostak odbierają Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Justyna Suchecka i Piotr Szostak odbierają Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego – nominowani

Oto pełna lista nominowanych do nagrody głównej:

● Kamil Dziubka (Onet) za książkę „Kulisy PiS”,
● Magdalena Chrzczonowicz (OKO.Press) za cykl publikacji dotyczących kryzysu na granicy z Białorusią,
● Marta Gordziewicz (TVN24) za reportaż „Państwo Ziobry”,

● Paulina Guzik (Więź) za tekst „Towarzystwo Maciejowe”,
● Jacek Harłukowicz (Onet) za artykuły, które ujawniały majątek żony premiera Mateusza Morawieckiego,
● Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny „Podziemie”,
● Justyna Suchecka i Piotr Szostak (tvn24.pl) za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista”,

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiN

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiNTVN24

● Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż „Siła kłamstwa”,
● Bianka Mikołajewska (Wirtualna Polska) za artykuł „Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi „Dobrej zmiany'”.

Warto przeczytać!  Rosyjska telewizja o incydentach na kolei w Polsce. Mowa o "upomnieniu sąsiada"

Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski zwycięzcami w kategorii „Autor internetowy”

Podczas gali przyznano także nagrodę w kategorii „Autor internetowy”. Laureatami zostali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski, twórcy Podkastu amerykańskiego.

Oto wszyscy nominowani:
● Paulina Górska (Lepszy klimat),
● Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski (Podkast amerykański),
● Karolina Głowacka (Radio Naukowe).

Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii „Dziennikarz dla planety”

W tym roku po raz pierwszy Kapituła przyznała także nagrodę w kategorii „Dziennikarz dla planety”. Wyróżniony został Patryk Strzałkowski z serwisu Zielona.Gazeta.pl. Jedną z nominowanych była Magda Łucyan, dziennikarka „Faktów” TVN i TVN24 za jej cykl „Rozmowy o końcu świata”.

Oto wszyscy nominowani:
● Szymon Bujalski (dziennikarz niezależny; Dziennikarz dla klimatu),
● Magda Łucyan (Fakty” TVN i TVN24, „Rozmowy o końcu świata”),
● Patryk Strzałkowski (Zielona.Gazeta.pl).

Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii "Dziennikarz dla planety"

Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii „Dziennikarz dla planety” Zdjęcia organizatora

Materiały TVN24 i „Faktów” TVN na czele rankingu „O tym się mówi”

Na początku gali zaprezentowano wyniki rankingu „O tym się mówi”, który jest wspólnym projektem Instytutu Monitorowania Mediów i Radia Zet. To zestawienie najpopularniejszych tematów podejmowanych przez polskie media, a na jego czele znalazły się materiały dziennikarzy TVN24 i „Faktów” TVN”: reportaż „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego, jedna z części jego serii „Bielmo” oraz materiał Renaty Kijowskiej „Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon”.

– W ramach współpracy co miesiąc przedstawiamy zestawienie pięciu najpopularniejszych tematów podejmowanych przez polskich dziennikarzy. Kryteriami decydującymi o pozycji w naszym badaniu są liczba publikacji w innych mediach inspirowanych danym materiałem oraz ich zasięg, czyli rzeczywiste oddziaływanie na Polaków – tłumaczył prezes Instytutu Monitorowania Mediów Paweł Sanowski. 

Warto przeczytać!  Premier Włoch Giorgia Meloni w Warszawie: Podziwiam siłę, z jaką premier Mateusz Morawiecki broni narodowych interesów

Wskazywał, że z jednej strony brane pod uwagę jest to, „jak dziennikarze konkurencyjnych mediów podchwytują temat i piszą o tym materiale”, a z drugiej strony – „zasięgi, dotarcie i wpływ materiału, tego tematu na Polaków”. – W badaniu świadomie nie uwzględniamy wywiadów, sondaży, rankingów oraz bieżących newsów. Natomiast bardzo ważne jest to, że nie bierzemy pod uwagę cytowań mediów z tej samej grupy kapitałowej, żeby nie podbijać wyników – wyjaśnił. 

W gronie pięciu najpopularniejszych materiałów znalazły się: 

Na miejscu 5 – artykuł Marcina Pietraszewskiego z „Gazety Wyborczej” – „Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie, a potem policja”

Na miejscu 4 – artykuł Wojciecha Czuchnowskiego i Pawła Wrońskiego z „Gazety Wyborczej” – „Dymisja w MSZ po wizycie CBA. Kulisy odwołania Piotra Wawrzyka”

Na miejscu 3 – artykuł Andrzeja Stankiewicza z Onetu – „Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej”

Na miejscu 2 – reportaż „Franciszkańska 3” dziennikarza TVN24 Marcina Gutowskiego 

Na miejscu 1 – materiał Renaty Kijowskiej, reporterki „Faktów” TVN – „Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon”

Materiały  TVN24 i "Faktów" TVN na czele rankingu  "O tym się mówi"

Materiały TVN24 i „Faktów” TVN na czele rankingu „O tym się mówi”Zdjęcia organizatora

Nagroda imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku, w 10. rocznicę śmierci swojego patrona. Jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł – córka Woyciechowskiego.

Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem. W latach studenckich prowadził warszawski kabaret „Stodoła”, pisał również teksty piosenek, między innymi dla Magdy Umer. W stanie wojennym nawiązał współpracę z francuską agencją prasową Agence France Presse, z sekcją polską BBC, a także z Radiem Wolna Europa. W 1990 roku założył Radio Gazeta, które wkrótce zmieniło nazwę na Radio ZET.

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora


Źródło