Polska

Kalisz. Lekarze wycięli 42-letniej pacjentce guza wielkości wiadra

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Kalisz. Lekarze wycięli 42-letniej pacjentce guza wielkości wiadra


Lekarze z Kalisza (Wielkopolska) usunęli 42-letniej kobiecie olbrzymi guz jajnika. – Był wielkości wiadra i tak ciężki, że trudno go było przenieść ze stołu operacyjnego – relacjonują medycy.

Olbrzymiego guza jajnika prawego u 42-letniej pacjentki lekarze z kaliskiego szpitala usunęli pod koniec października.

„Niektóre zmiany pojawiają się nagle i rosną niemal z dnia na dzień, inne towarzyszą pacjentkom przez lata. Bywa, że dopiero wielkość guzów, albo dodatkowe dolegliwości skłaniają do wizyty u lekarza, diagnozy i zabiegu” – napisał szpital w mediach społecznościowych.

W tym przypadku mowa była o olbrzymim guzie. – Był wielkości wiadra i tak ciężki, że trudno go było przenieść ze stołu operacyjnego – powiedział prof. Dariusz Samulak, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej w szpitalu przy ul. Toruńskiej w Kaliszu.

Guz, który usunięto pacjentce Szpital Kalisz

Kiedys mówiło się o „objawie krawcowej”

Jak powiedział prof. Samulak, lekarz z 35-letnim stażem w zawodzie, podobnych operacji jest „wbrew pozorom dużo”. – Trafiają do nas pacjentki, u których przypadkowo wykryto zmianę albo, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana – opisał.

Warto przeczytać!  Dniepr: Rośnie liczba zabitych po rosyjskim ataku na blok mieszkalny

Rak jajnika nie daje na początku żadnych objawów. Jedynymi mogą być bóle i powiększenie obwodu brzucha. – Pacjentki twierdzą, że nie miały czasu chodzić do lekarza, bo musiały zajmować się rodziną. Ta wymówka gubi je i zaciera sytuację kliniczną. W efekcie trafiają do nas kobiety z dużym zaawansowaniem choroby – przekazał profesor.

Czytaj też: Lekarze wycięli pacjentce ogromnego guza. Miał metr średnicy, ważył 100 kilogramów

Kiedyś – jak przypomniał szef kaliskiej ginekologii – mówiło się o tzw. objawie krawcowej. Polegało to na tym, że kobiety chodziły do krawcowej po to, żeby poszerzyć spódnicę w pasie, ponieważ powiększał im się obwód brzucha. Nie podejrzewały, że przyczyną może być proces nowotworowy. – Dolegliwości bólowe mogą występować zazwyczaj w sytuacji, kiedy mamy szybki przyrost guza, czyli w ciągu kilku miesięcy. Wtedy często mamy do czynienia z rakiem jajnika. Natomiast, jeżeli przyrost guza jest powolny, to organizm się adaptuje i kobieta może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe i dyskomfort. Należy jednak podkreślić, że badaniem rozstrzygającym jest badanie histopatologiczne, które wykonuje się wstępnie śródoperacyjnie, a następnie szczegółowo po operacji – powiedział.

Warto przeczytać!  Jak poprawić smak potraw? Ten gadżet będzie niezbędny

Rak jajnika to „cichy zabójca”

– Rak jajnika jest jednym z najgorszych nowotworów w przypadku kobiet – podkreśliła prof. Magdalena Michalska, zastępca kierownika oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej. Nazywany jest „cichym zabójcą”, który rozwija się bardzo szybko.

– Na wczesnym etapie choroba bardzo często może nie dawać żadnych objawów. W badaniu ultrasonograficznym potrzeba naprawdę bardzo dużego doświadczenia klinicznego w chorobach onkologicznych, aby zauważyć jakiekolwiek zmiany. Według danych z raportów onkologicznych, aż 75 procent wykrywanych raków jajnika jest w trzecim lub czwartym stopniu zaawansowania klinicznego, kiedy możliwość wyleczenia tych pacjentek jest zdecydowanie mniejsza – poinformowała.

Podstawowym leczeniem w raku jajnika jest operacja, która niesie ze sobą duże ryzyko różnych powikłań okołooperacyjnych. Są to operacje radykalne, czyli mające na celu usunięcie możliwie wszystkich ognisk raka. Czasami istnieje konieczność włączenia przedoperacyjnej chemioterapii tzw. neoadiuwantowej, po to, aby uzyskać jak najlepsze efekty leczenia.

Czytaj też: Świdnica. Lekarze wycięli gigantycznego guza jajnika. Ważył około 20 kilogramów

Rośnie liczba chorych

W ostatnich latach daje się zauważyć w regionie południowej Wielkopolski większą liczbę przypadków zaawansowanego raka szyjki macicy. – Mamy wysyp takich pacjentek. Trafiają do nas kobiety młode i okazuje się, że ze względu na stopień zaawansowania procesu nowotworowego są już „nieoperacyjne” – powiedziała prof. Michalska. Taki stan zazwyczaj kończy się śmiercią pacjentki.

Warto przeczytać!  Rydzyk na przyjciu w ambasadzie Izraela. "Haaretz" nie dowierza i wytyka: "Antysemicki ksidz"

– Rak szyjki macicy nie powstaje w krótkim czasie, najpierw są tak zwane stany przednowotworowe, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli regularne wykonywanie badania ginekologicznego z cytologią, ponieważ we wczesnym stadium zaawansowania wyleczenie raka szyjki macicy jest możliwe – wskazała.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy nie bazować tylko na badaniu cytologicznym, lecz poszerzyć diagnostykę o badanie histopatologiczne. Wtedy mamy wynik pewny, cytologia nie daje 100 procentowej gwarancji – podkreślają lekarze.

Szef kaliskiej ginekologii zaapelował do pacjentek: – Bardzo ważne jest systematyczne badanie się, wówczas wielu tragedii można uniknąć.

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Kalisz


Źródło