Świat

Kanadyjska izraelska działaczka pokojowa Vivian Silver zginęła w ataku Hamasu

  • 14 listopada, 2023
  • 4 min read
Kanadyjska izraelska działaczka pokojowa Vivian Silver zginęła w ataku Hamasu


Jej rodzina twierdzi, że Vivian Silver, kanadyjska izraelska działaczka pokojowa, która w zeszłym miesiącu obawiała się, że została wzięta jako zakładniczka przez bojowników, zginęła 7 października w ataku Hamasu na Izrael.

Silver, dobrze znana w Izraelu ze swojej działalności pokojowej, znalazła się wśród co najmniej 80 osób zabitych podczas ataku bojowników Hamasu na kibuc Beeri, potwierdził jej syn Chen Zeigen. Porwano około 30 osób, a synowie Silvera obawiali się, że jest wśród nich.

„Washington Post” niemal codziennie przez ponad dwa tygodnie spędzał czas z Zeigenem i jego bratem Yonatanem podczas pełnego udręki oczekiwania na wiadomości. Jej szczątki znaleziono w kibucu, w którym mieszkała, ale zidentyfikowano je dopiero teraz, prawie pięć tygodni później.

Z zeszłego tygodnia: porwana izraelska działaczka i dwóch synów zmagających się z wojną w jej imieniu

Październikowe ataki, w których zginęło około 1200 osób w Izraelu, wywołały wojnę, która wybuchła ponad miesiąc później i spowodowała śmierć co najmniej 11 000 osób w Gazie.

Warto przeczytać!  Putin potrzebuje sił Wagnera i nie wybaczy tym, którzy idą za Prigożynem – ISW

Silver przeprowadziła się z Winnipeg do Izraela w 1974 roku i była długoletnią członkinią Women Wage Peace i innych organizacji prowadzących kampanię na rzecz pokoju w regionie.

Była oddana potępianiu sposobu, w jaki Izrael traktuje Palestyńczyków; walczyła z blokadą Gazy obowiązującą od 2007 r. i odbierała dzieci z Gazy na granicy, aby zawieźć je do izraelskich szpitali.

W poście napisanym w czasie, gdy uważano ją za porwaną, organizacja Women Wage Peace napisała, że ​​Silver była „humanistką miłującą pokój, zdeterminowaną, mądrą i niezłomną”.

„Nasze serca są zdruzgotane” – stwierdziła organizacja w oświadczeniu wpis w mediach społecznościowych we wtorek na wieść o jej śmierci.

Vivian Silver przemawia na konferencji pokojowej w Waszyngtonie, 31 maja 2022 r. (Wideo: ALLMEP)

7 października wpadła do bezpiecznego pomieszczenia – które później odkryto jako spalone – kiedy Hamas napadł na kibuc Beeri, społeczność liczącą około 1000 mieszkańców, jak podaje „The Post”. W SMS-ach do syna Yonatana napisała: „Możemy być świadkami masakry”.

Powiedział jej, że był z nią, gdy ukrywała się przestraszona. „Czuję cię” – odpisała. Potem przestała odpowiadać; jej telefon został później geolokalizowany w Gazie.

Warto przeczytać!  Brazylijski Bolsonaro zamiast tego pominie inaugurację następcy na wakacje Mar-a-Lago

Co to jest kibuc? Komuny poniosły największy ciężar ataku Hamasu.

Jej dwaj synowie, wierząc, że znalazła się wśród zakładników, mieli nadzieję, że jej zdecydowane wspieranie Palestyńczyków ją uratuje i spróbowali wszystkiego, co ich zdaniem mogło pomóc w zapewnieniu jej bezpiecznego powrotu. Maszerowali, spotykali się z izraelskimi politykami i rozmawiali z mediami.

Po ponad miesiącu dowiedzieli się, że była jedną z osób zabitych podczas pierwszego ataku.

Kibuc Beeri znalazł się wśród społeczności najbardziej dotkniętych, gdy bojownicy Hamasu przedarli się przez barierę graniczną oddzielającą Gazę od Izraela. Przez 48 godzin po niespodziewanym wtargnięciu kibuc stał się polem bitwy pomiędzy Siłami Obronnymi Izraela a bojownikami.

We wtorkowym poście w mediach społecznościowych John Lyndon, dyrektor wykonawczy Sojuszu na rzecz Pokoju na Bliskim Wschodzie, wspólny zdjęcie Silver „spoglądającej na Gazę, którą chciała być wolna i spokojna”.

Wojna Izrael-Gaza

Największy szpital w Gazie, al-Shifa, „nie funkcjonuje” po dniach bez prądu, wody i niezawodnego Internetu – stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. Zrozum, co kryje się za wojną Izrael-Gaza.

Zakładnicy: Urzędnicy twierdzą, że bojownicy Hamasu w wyniku wysoce zorganizowanego ataku uprowadzili około 239 zakładników. Uwolniono czterech zakładników – dwóch Amerykanów i dwóch Izraelczyków – a rodziny nie tracą nadziei. Jedna z uwolnionych izraelskich zakładników opowiedziała o „pajęczynie” tuneli w Gazie, w których była przetrzymywana.

Warto przeczytać!  Ostatni komunistyczny przywódca NRD zmarł w wieku 95 lat

Pomoc humanitarna: Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca poinformowało, że otrzymało ponad 370 ciężarówek z żywnością, lekarstwami i wodą do Strefy Gazy przez egipskie przejście Rafah. Jednak PRCS twierdzi, że nie wydano jeszcze pozwolenia na sprowadzanie paliwa do zasilania szpitali, pomp wodnych, taksówek i innych obiektów w enklawie.

Konflikt izraelsko-palestyński: Kontrolowana przez Hamas Strefa Gazy ma skomplikowaną historię, a jej władcy od dawna pozostają w konflikcie z Autonomią Palestyńską, wspieranym przez USA rządem w Bank Zachodni. Oto kalendarium konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Źródło