Katie Ledecky: Uniwersytet Stanforda zdobył 39 medali w Paryżu 2024, więcej niż większość krajów | Wiadomości o Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024

• 13 sierpnia, 2024

Jeśli Uniwersytet Stanforda gdyby był krajem, wygrałby medale więcej niż większość krajów. Uniwersytet Stanforda stał się zaskakującą potęgą, zdobywając 39 medali, wyprzedzając takie kraje jak Holandia, Korea Południowa, Niemcy i Kanada. Gdyby Stanford był krajem, zająłby 8. miejsce w klasyfikacji medalowej, co jest niezwykłym osiągnięciem po zajęciu 11. miejsca w Tokio i 10. w Rio.
Jak napisał użytkownik X: „Sportowcy z czterech kalifornijskich uniwersytetów wygrali 89 Medale olimpijskie. (Stany Zjednoczone wygrały łącznie 126). Sportowcy „Sam Uniwersytet Stanforda zdobył więcej medali niż wszystkie kraje świata, z wyjątkiem siedmiu”.

Sportowcy uniwersytetu szczególnie wyróżnili się w konkurencjach wodnych, a wśród pływaków byli m.in. Regan Smith i Torri Huske każdy z nich zdobył pięć medali. Sukces Stanfordu rozciągnął się na różne sporty, produkując medalistów w lekkoatletyce, wioślarstwie, szermierce, a nawet sportach zespołowych, takich jak koszykówka i siatkówka. Stanford nie był jedynym amerykańskim uniwersytetem, który odcisnął piętno.

Uniwersytet Stanforda w skrócie

• Łączna liczba medali: 39
  • Złote medale: 12
  • Znani sportowcy:
    • Regan Smith:Zdobył 5 medali w pływaniu, w tym złoty na dystansie 100 m stylem grzbietowym i w sztafecie 4 × 100 m stylem zmiennym.
    • Torri Huske:Zdobył również 5 medali w pływaniu, co znacząco przyczyniło się do dorobku medalowego Stanfordu.
    • Katie Ledecky:Uzupełniła swoją znakomitą karierę olimpijską o liczne medale w pływaniu, kontynuując dobrą passę Stanford.
    • Inne sportySportowcy ze Stanford zdobywali również medale w lekkoatletyce, wioślarstwie, szermierce, gimnastyce i sportach zespołowych, takich jak koszykówka, piłka nożna i siatkówka.
Warto przeczytać!  Euro 2024: najmłodszy Yamal, najstarszy Carvajal, najszybszy Albania

Szkoły takie jak Texas, California, Virginia, Penn State i Harvard również widziały swoich sportowców błyszczących. Co ciekawe, Harvard zdobył 13 medali, w tym trzy złote dla sprinterki Gabby Thomas i kolejne złoto dla kolarki Kristen Faulkner.
Jeśli chodzi o medale na mieszkańca, Davidson College wyróżniał się dwoma medalistami spośród populacji studentów liczącej zaledwie 2000 osób, w tym gwiazdą koszykówki Stephenem Currym. Trend amerykańskich uniwersytetów produkujących najlepszych międzynarodowych sportowców trwał, a wielu olimpijczyków wykorzystywało sporty akademickie do osiągania sukcesów olimpijskich.
Teksas wyprodukował gwiazdy takie jak Julien Alfred, pierwszy medalista Saint Lucia i najszybsza kobieta na świecie. Dominacja tych instytucji na olimpiadzie jest dowodem siły sportu akademickiego w USA, a Stanford w szczególności postawił wysoko poprzeczkę przyszłym zawodom.
Jak wypadły Stany Zjednoczone?
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Stany Zjednoczone kontynuowały swoją dominację, zajmując pierwsze miejsce pod względem ogólnej liczby medali. USA zdobyły łącznie 134 medale, w tym 40 złotych, 38 srebrnych i 56 brązowych. Amerykańscy sportowcy wyróżniali się w pływaniu, lekkoatletyce, gimnastyce i sportach zespołowych. Wśród godnych uwagi osiągnięć znalazły się te z Simone Bilesktóra dołożyła się do jej rekordowej liczby medali olimpijskich, i Caeleb Dressel, który kontynuował swoją dominację w basenie. Sukces był napędzany przez wkład wielu uniwersytetów, w szczególności Stanford, Teksas i Floryda.

Warto przeczytać!  Jak Virat Kohli wydał oświadczenie jednym strzałem, gdy zmierzył się z szybkim melonikiem Kagiso Rabadą | Wiadomości IPL