Zdrowie

Kiedy badać progesteron? Ważny jest dzień cyklu

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Kiedy badać progesteron? Ważny jest dzień cykluKiedy badać progesteron?

Dzień dobry, zwracam się do państwa z pewnymi pytaniami i wątpliwościami odnośnie do badania progesteronu. Od pewnego czasu zauważam pewne objawy, które, jak podejrzewam, mają związek z działaniem hormonów. Doświadczam nieregularności w cyklu menstruacyjnym, gorzej śpię i mam wahania nastroju. Początkowo myślałam, że może to być związane ze stresem, jednak z biegiem czasu te objawy stały się bardziej nasilone i coraz bardziej wpływają na moją codzienną aktywność.

Przyznam, że również rozważam możliwość zajścia w ciążę w najbliższej przyszłości, dlatego zaczęłam zwracać uwagę na różne aspekty zdrowia, w tym na układ hormonalny. Z moich poszukiwań dowiedziałam się, że jednym z ważnych hormonów dla kobiet planujących ciążę jest progesteron. Podobno ma on znaczenie dla regulacji cyklu menstruacyjnego i owulacji, więc obawiam się, że może odpowiadać też za moje problemy z nieregularnymi miesiączkami.

Ze względu na to, że poziom progesteronu jest istotny w przypadku prób zajścia w ciążę, zastanawiam się, kiedy należy zbadać progesteron. Czy moje obecne objawy i planowana ciąża są wystarczającymi przesłankami, żeby skupić się właśnie na tym hormonie?

Warto przeczytać!  tzw. badanie lubelskie wykazało, że poprawia samopoczucie pacjentów

Jeśli zdecyduję się już na sprawdzenie poziomu progesteronu, w jakim momencie cyklu należałoby wykonać badanie? Czy należy go wykonać przed owulacją lub może jednak po owulacji? A może zaleca się zbadać go w jakimś określonym dniu cyklu, żeby uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki?

Bardzo zależy mi na tym, żeby znaleźć przyczynę mojego złego samopoczucia, a także wykluczyć ryzyko, że zaburzenia hormonalne utrudnią mi zajście w ciążę. Proszę o poradę, jak w takiej sytuacji podejść do badania progesteronu i kiedy je wykonać. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Diagnosta laboratoryjny odpowiada, kiedy badać progesteron

Progesteron to hormon produkowany przez korę nadnerczy i ciałko żółte. W przypadku kobiet bierze udział w przygotowaniu wyściółki macicy do implantacji zarodka i w podtrzymywaniu ciąży na pierwszych etapach. Jego stężenie zależne jest od fazy cyklu, zatem na wyniku, podanym przez laboratorium, powinny pojawić się wartości referencyjne rozdzielone na fazy cyklu miesiączkowego.

Stężenie progesteronu jest najniższe w fazie folikularnej, następnie gwałtownie wzrasta po owulacji i osiąga szczyt wydzielania około 21-23 dnia cyklu (przy cyklach 28 – dniowych). W zależności od tego, do czego potrzebujemy wartości progesteronu, lekarz może zlecić zbadanie jego poziomu w różnych dniach cyklu.

Warto przeczytać!  Jak pozbyć się kataru w 5 minut? To może podziałać

Zwyczajowo do diagnostyki układu rozrodczego kobiet bada się stężenie progesteronu z innymi hormonami płciowymi (LH, FSH, testosteron, estradiol, DHEA) od 1. do 3. dnia cyklu, jednakże inaczej może być podczas przygotowywania do ciąży, diagnostyki niepłodności czy diagnozowania ciąży pozamacicznej. Wtedy lekarz może zlecać badania w dowolnym innym dniu lub innej fazie cyklu.

Z tego względu najlepiej na początek udać się do lekarza ginekologa i ustalić, jakie są w tym momencie priorytety i czego potrzebuje lekarz, aby ocenić pani stan zdrowia, a także możliwości zajścia w ciążę. Powinien on wtedy zdecydować o konkretnym dniu pobrania krwi do badania i zakresie wykonywanych badań.

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Biotechnologia oraz studiów podyplomowych na kierunku Analityka medyczna. Od 6 lat pracuje jako diagnosta laboratoryjny.

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

— W pewnym momencie zaczynamy się dusić, ale nie dusić się w sposób taki, jak byśmy byli pod wodą, że tam nie ma w ogóle powietrza. Tylko zaczyna dusić się nasz mózg – opowiada Rafał Fronia, himalaista z Jeleniej Góry, uczestnik zimowej narodowej wyprawy na K2 i niedawny zdobywca Broad Peaku.

Warto przeczytać!  Co oznacza żółta wydzielina z pochwy? Lekarz tłumaczy

Strefa śmierci jest szczególnym miejscem, w którym człowiek znajduje się właściwie w stanie agonalnym przez samo w niej przebywanie. Jakie to uczucie? Co dzieje się wtedy z ciałem? I czy wszystko, co wtedy zachodzi, na pewno da się racjonalnie wyjaśnić?

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.


Źródło