Kobiety z USA pokonały Polskę i awansowały do ​​półfinału w Paryżu

• 6 sierpnia, 2024
  • 8 min read

PARYŻ, Francja (6 sierpnia 2024 r.) – Rozegrawszy swój najlepszy dotychczas mecz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, reprezentacja kobiet USA awansowała do półfinału po imponującym zwycięstwie 3-0 (25-22, 25-14, 25-20) nad Polską we wtorek.

Zwycięstwo to daje Stanom Zjednoczonym piąty z rzędu awans do półfinału olimpijskiego. Polska (2-2) kończy bez dotarcia do swojego pierwszego półfinału olimpijskiego.

USA zmierzą się z numerem jeden na świecie, Brazylią, w czwartkowym półfinale. Brazylia pokonała Dominikanę w ćwierćfinale. Półfinał będzie powtórką meczu o złoty medal w Tokio.

USA zdominowały grę w ataku (44-30) i prowadziły w asach serwisowych (6-3), a także niemal na równi (12-10) z jedną z najlepszych drużyn blokującą na świecie.

Trener reprezentacji kobiet w USA, Karch Kiraly, powiedział, że nowy skład wyjściowy drużyny, wprowadzony w meczu z Serbią podczas fazy grupowej, w którym na pozycji zewnętrznej znajdują się Kathryn Plummer i Avery Skinner, wprowadził kilka zmian kluczowych dla zwycięstwa.

„Większość innych drużyn gra od lat w tym samym składzie wyjściowym” – powiedział. „Teraz mamy trzy mecze… Jesteśmy podekscytowani, ponieważ czujemy, że dopiero zaczynamy z tym składem sluggerów”.

Zespół był również podekscytowany powrotem rezerwowej rozgrywającej Lauren Carlini, która opuściła dwa ostatnie mecze z powodu kontuzji. ​​Setter Micha Hancock powrócił do oficjalnego statusu rezerwowego.

USA zakończyły mecz ze znaczną przewagą w obronie (67-55) i zdobyły cztery punkty więcej dzięki błędom rywali (15-11).

STATYSTYKI MECZU (PDF)

Annie Drews była najlepsza wśród wszystkich zawodniczek, zdobywając 13 punktów, 12 ataków i jeden blok.

Drews przyznał, że wtorkowa gra kobiet w drużynie US Women pomogła im w osiągnięciu tego sukcesu.

„Grupa A była tak zacięta, że ​​naprawdę pokazała nam, że wszystko może się zdarzyć” – powiedziała. „W miarę jak graliśmy w tym turnieju, stawaliśmy się coraz lepsi w niedaniu się wyprowadzić z równowagi”.

Skinner prawie zanotował triple-double z 12 zabiciami, 10 odbiciami i ośmioma udanymi przyjęciami. Plummer zdobył 12 punktów z ośmiu zabiciami, dwoma blokami i dwoma kluczowymi asami pod koniec trzeciego seta. Plummer przewodził drużynie z 10 udanymi przyjęciami i przyczynił się pięcioma odbiciami, a Drews dodał siedem odbić.

Libero Justine Wong-Orantes zakończyła mecz z 14 kopnięciami i dodała cztery udane przyjęcia. Setter Jordyn Poulter, która poprowadziła drużynę do .262 skuteczności uderzeń, zdobyła cztery punkty na dwóch blokach i dwóch asach oraz zanotowała dziewięć kopnięć.

Warto przeczytać!  Polska debatuje nad zniesieniem niemal całkowitego zakazu aborcji, wywołując zaciekłą walkę polityczną

Środkowe blokujące Chiaka Ogbogu i Haleigh Washington zdobyły łącznie 13 punktów. Ogbogu uzyskała .571 z czterema zabójstwami w siedmiu atakach, podczas gdy Washington dodała trzy zabójstwa w sześciu atakach. Obie zawodniczki zakończyły mecz z dwoma blokami i asem. Weteran Jordan Larson zdobył cztery punkty z trzema zabójstwami i blokiem.

USA objęły prowadzenie 5-1, Plummer zdobył dwa punkty za zabicie i blok, a Washington zanotował blok. As Poultera powiększył przewagę do sześciu punktów, 12-6, a ostatecznie wzrosła ona do siedmiu punktów, 15-8, zanim Polska zdobyła cztery kolejne punkty.

Zabójstwo Drewsa dało wynik 19-14, ale dwa kolejne punkty Polski, drugi po zabiciu po overpassie, zmniejszyły deficyt do trzech punktów. Skinner zdobył kolejne dwa punkty dla drużyny, drugi po jednoręcznym secie Poultera, dając wynik 21-17. Cook zakończył długi rajd, który wyróżniał się świetnym blokiem Wong-Orantesa, dając prowadzenie 22-18.

Kolejne bloki sprawiły, że Polska zbliżyła się na dwa punkty po raz pierwszy od wyniku 3-1, ale Drews zdobył punkt po wysokim secie. Drużyny wymieniły się punktami o ostatnie punkty seta, przy czym czwarte zabicie Plummera dało USA punkt setowy, a piąte zabicie Skinnera zakończyło seta. Plummer dołączył do Skinnera, prowadząc drużynę z pięcioma punktami. Ogbogu, który przed meczem był na prowadzeniu w blokowaniu na Olimpiadzie, zdobył trzy punkty dzięki dwóm zabiciom i blokowi.

As Poultera dał USA szybkie prowadzenie 4-0 w drugim secie. Zabójczy atak Drewa z bloku podniósł przewagę do sześciu punktów, 11-5. Blok Polski zmniejszył przewagę do czterech punktów, ale to było najbliższa różnica, jaką udało się osiągnąć w secie. Świetne podanie Wong-Orantesa doprowadziło do zabicia Washington, a po błędzie w ataku Polski, mocne odbicie Plummera i ustawienie Poultera doprowadziły do ​​kolejnego zabicia Skinnera i prowadzenia 14-7. Washington zaserwował asa na ośmiopunktową przewagę po przerwie dla Polski.

Mocne kopnięcia Wong-Orantesa doprowadziły do ​​zabójstwa Skinnera, a Drews podniósł prowadzenie do ośmiu punktów, 18-9. Skinner zdobył jeszcze trzy punkty, gdy USA uciekło z setem, raz po secie Plummera poza systemem i ostatnich dwóch punktach seta. Skinner zakończył z siedmioma zabójstwami, a Drews zdobył również siedem punktów z sześcioma zabójstwami i blokiem. Washington zdobył trzy punkty z dwoma zabójstwami i asem.

Warto przeczytać!  Holandia wyprzedziła Polską dzięki nieżyjącemu już zwycięzcy Weghorst

W ciągu dwóch setów USA osiągnęło .293 w porównaniu do .136 dla Polski i miało ogromną przewagę w odbiciach (35-20). USA zdobyło punkty w 33 z 75 ataków, podczas gdy Polska była ograniczona do 19 zabić w 66 atakach.

Po raz pierwszy w meczu Polska rozpoczęła mocno trzeciego seta, wykorzystując swój potężny blok, aby objąć prowadzenie 7-1. USA wykorzystały swój drugi timeout po tym, jak kolejne punkty Polski dały wynik 10-4. Thompson zabijając back set Lauren Carlini i jeden na jeden blok Larson zmniejszyły stratę do trzech punktów, 11-8, i wymusiły timeout Polski. Carlini pojawiła się po raz pierwszy od meczu otwarcia po tym, jak opuściła dwa ostatnie mecze z powodu problemów z plecami.

Przegrywając 13-10, USA wyrównały stan seta dzięki kolejnym zabójczym punktom Drewsa i 17 punktom Ogbogut blok olimpijski. Blok Plummera dał USA pierwsze prowadzenie w secie, 15-14. Po błędzie serwisu Polski, Poulter zanotował blok, a błąd siatki Polski powiększył przewagę USA do 18-15 i zakończył serię 17-8.

Polska zdobyła kolejne trzy punkty, aby wyrównać seta na 18, ale błąd serwisowy dał USA przewagę na dobre. Plummer zaserwował pięć kolejnych punktów, a kolejne asy dały prowadzenie trzema punktami, a atak tylnej linii zakończył serię 5-0. Larson zaatakował, aby dać USA piłkę meczową, a przy wyniku 24-20 Ogbogu zakończyła mecz zabójczym uderzeniem. Plummer zakończyła seta pięcioma zabójczymi uderzeniami, dodając dwa zabójcze uderzenia i blok do swoich asów. Drews zanotowała cztery zabójcze uderzenia, a Larson zdobyła cztery punkty dzięki trzem zabójczym uderzeniom i blokowi.

Skład reprezentacji kobiet USA na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Nr. Imię i nazwisko (miejscowość, wysokość, miasto rodzinne, uczelnia, region USAV)
2 Jordyn Poulter (S, 6-2, Aurora, Kolorado, Uniwersytet Illinois, Góry Skaliste)
3 Avery Skinner (OH, 6-1, Katy, Teksas, Uniwersytet Kentucky, Lone Star)
4 Justine Wong-Orantes (L, 5-6, Cypress, Kalifornia, Uniwersytet Nebraski, Południowa Kalifornia)
7 Lauren Carlini (S, 6-2, Aurora, Illinois, Uniwersytet Wisconsin, Wielkie Jeziora)
10 Jordan Larson (OH, 6-2, Hooper, Nebraska, Uniwersytet Nebraski, Wielkie Równiny)
11 Annie Drews (Opp, 6-4, Elkhart, Indiana, Purdue Univ., Hoosier)
12 Jordan Thompson (Naprzeciwko, 6-4, Edina, Minnesota, Uniwersytet w Cincinnati, North Country)
15 Haleigh Waszyngton (MB, 6-3, Colorado Springs, Kolorado, Penn State Univ., Góry Skaliste)
16 Dana Rettke (MB, 6-8, Riverside, Ill., Uniwersytet Wisconsin, Wielkie Jeziora)
22 Kathryn Plummer (OH, 6-6, Aliso Viejo, Kalifornia, Uniwersytet Stanforda, Południowa Kalifornia)
23 Kelsey Robinson Gotuj (OH, 6-2, Bartlett, Illinois, Uniwersytet Nebraski, Wielkie Jeziora)
24 Chiaka Ogbogu (MB, 6-2, Coppell, Teksas, Uniwersytet Teksasu, Północny Teksas)

Warto przeczytać!  Wiadomości z rynku akcji i akcji, Wiadomości z gospodarki i finansów, Sensex, Nifty, Rynek globalny, NSE, BSE Wiadomości z IPO na żywo

Zastępcy
1 Michał Hancock (S, 5-11, Edmond, Okla., Penn State University, Oklahoma)
6 Morgan Hentz (L, 5-9, Lakeside Park, Ky., Stanford Univ., Pioneer)
13 Sarah Wilhite Parsons (OH, 6-2, Eden Prairie, Minnesota, Uniwersytet Minnesoty, North Country)
14 Sala Anny Stevenson (MB, 6-2, Laurens, Karolina Południowa, Uniwersytet Louisville, Palmetto)
29 Khalia Lanier (OH/Opp, 6-2, Scottsdale, Ariz., Uniwersytet Południowej Kalifornii, Arizona)

Główny trener: Karch Kiraly
Asystenci trenerów: Tama Miyashiro, Erin Virtue, Alfee Reft
Konsultant Trener: Marv Dunphy
Fizjoterapeuta/Trener sportowy: Kara Kessans
Trener siły i kondycji: Brandon Siakel
Analityk wydajności: Rianne Verhoek
Lider zespołu: Coley Pawlikowski
Trener wydajności mentalnej: Katy Stanfill