Polska

Kolejna duża zmiana w emeryturach. Wszystko przez Tuska i nową koalicję

  • 14 listopada, 2023
  • 4 min read
Kolejna duża zmiana w emeryturach. Wszystko przez Tuska i nową koalicję

Najpewniej długo wyczekiwana przez seniorów renta wdowia stanie się faktem. Umowa koalicyjna zawarta pomiędzy ugrupowaniami wchodzącymi w skład demokratycznej opozycji zakłada możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy po śmierci małżonka. Złożony projekt ustawy zakłada polepszenie warunków butowych osób w wieku emerytalnym, które straciły najbliższą sobie osobę.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Niestety nadal pod wielkim znakiem zapytania staje wysokość dodatkowej tzw. wdowiej emerytury. Choć o projekcie w kampanii wyborczej najgłośniej mówiła Lewica, to za inicjatywą opowiedziały się też inne partie tworzące blok koalicyjny.
Wdowia emerytura – wspólna inicjatywa

Podpisana tuż przed 1. posiedzeniem Sejmu podpisano umowę koalicyjną zakładającą wsparcie dla seniorów w najciężej sytuacji, którzy po śmierci małżonka muszą przetrwać sami. Punkt 20. tego dokumentu mówi o wprowadzeniu nowych rozwiązań w zakresie polityki socjalnej.

„Świadczenia społeczne muszą być uzupełnione, zwłaszcza w obszarze systemowego wsparcia rodzin, osób z niepełnosprawnościami, opiekunów osób niesamodzielnych i seniorów. Koalicja widzi potrzebę kompleksowych rozwiązań w zakresie polityki społecznej. Uprościmy system orzecznictwa, uchwalimy ustawę o asystencji dla osób niesamodzielnych. Państwo powinno zapewnić godne warunki życia emerytom i rencistom” – czytamy w zawartej umowie koalicyjnej.

Warto przeczytać!  Wielkie zwycięstwo trzech sędzi apelacyjnych z Warszawy. Ich karne przeniesienie zostało wycofane


Najważniejszym elementem tej deklaracji, który wskazuje na wprowadzenie nowego rozwiązania w postaci wypłat wdowich emerytur, jest ostatnie zdanie:

Wprowadzimy rozwiązania zwiększające aktywność społeczną osób starszych oraz gwarantujące godne warunki dla seniorów po śmierci współmałżonka.Fragment umowy kolaicyjnej

Ile wyniesie wdowia emerytura?

Przypuszcza się, że wprowadzenie nowych form rent wdowich może być poprzedzone przepisami przejściowymi, co może skutkować początkowym obniżeniem parametrów w porównaniu do proponowanych w projekcie ustawy.

– Przykładowo, może to obejmować ustalenie niższego limitu górnego na poziomie trzykrotności przeciętnej emerytury oraz świadczenia w wysokości 50 proc. drugiego świadczenia. Jednakże, są to jedynie spekulacje, a ostateczne decyzje będą zależały od wielu czynników, w tym od dostępności budżetowej – twierdził w rozmowie z Interią Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji UW.Wstępne założenia wprowadzenia w życie nowego rozwiązania w postaci wdowich emerytur wskazują, że w przypadku śmierci najbliższej osoby senior oprócz otrzymywanego regularnie świadczenia emerytalnego dodatkowo otrzymywałby 50 proc. renty po zmarłym współmałżonku.

Warto przeczytać!  Wolf 1069 b. Niemcy odkryli nową planetę, która jest podobna do Ziemi

Jak podaje Interia, zgodnie z proponowanymi przepisami, łączna kwota świadczenia nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury ogłaszanej i wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„W kontekście ostatniej marcowej waloryzacji, która wpłynęła na wzrost przeciętnej emerytury do kwoty 3482 zł, wynika z tego, że górny limit dla nowych form rent wdowich osiągnąłby nieco ponad 10,5 tys. zł brutto. Ta zmiana ma na celu uregulowanie i kontrolowanie wysokości świadczeń dla osób korzystających z rent wdowich, a jednocześnie dostosowanie ich do obecnych realiów ekonomicznych” – przekazał portal.Czytaj także: https://innpoland.pl/200788,oto-skladki-na-zus-dla-samozatrudnionych-w-2024-tym-rzad-sie-nie-pochwalil

Obietnica wyborcza Donalda Tuska

O tym, że Donald Tusk chce majstrować przy rencie rodzinnej pisaliśmy już w INNPoland. Na nowej propozycji lidera PO mają skorzystać zarówno wdowy, jak i wdowcy. Jeśli projekt wejdzie w życie, to będą mogli zyskać nawet 1 tys. zł.

W chwili śmierci małżonka wdowcy stają przed dylematem – zostać przy swojej emeryturze czy zgłosić się po część świadczenia zmarłego. Druga opcja to tzw. renta rodzinna, która opiewa na 85 proc. emerytury małżonka.

Warto przeczytać!  Halloween w Polsce budzi kontrowersje. Papież mówi, że to źródło niebezpiecznych praktyk

Źródło