Sport

Kolejne zespoły z awansem na Euro. Dobra wiadomość dla Polaków

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Kolejne zespoły z awansem na Euro. Dobra wiadomość dla Polaków


Znamy już 20 z 24 uczestników Euro 2024. Pewni udziału w imprezie są oczywiście gospodarze – Niemcy. W eliminacjach awans przyklepały w poniedziałek kolejne trzy zespoły: Włochy, Słowenia i Czechy. We wtorek koniec eliminacji. I walka o ostatnie miejsce z tej puli.

Broni go Chorwacja, która zagra u siebie z Armenią. Jeśli wygra, nie będzie musiała się oglądać na wynik meczu Walii z pewną już awansu Turcją. Walijczycy natomiast muszą zwyciężyć i liczyć na potknięcie trzeciej drużyny ostatniego mundialu, do której tracą dwa punkty, ale mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań.

Trzech ostatnich uczestników turnieju wyłonią marcowe baraże.

Oni są już pewni udziału w Euro 2024:

gospodarz:
Niemcy
eliminacje:
grupa A – Hiszpania, Szkocja
grupa B – Francja, Holandia
grupa C – Anglia, Włochy
grupa D – Turcja
grupa E – Albania, Czechy
grupa F – Austria, Belgia
grupa G – Węgry, Serbia
grupa H – Dania, Słowenia
grupa I – Rumunia, Szwajcaria
grupa J – Portugalia, Słowacja

Baraże o Euro 2024 w marcu. Z kim zagra Polska?

Polska grała w najsilniejszej dywizji Ligi Narodów (A). Jeśli awans z grupy zapewni sobie we wtorek Chorwacja, nasza kadra będzie najwyżej sklasyfikowanym zespołem tych rozgrywek z tych, które nie awansowały na Euro poprzez eliminacje. Dzięki temu w półfinale swojej ścieżki zmierzyłaby się z Estonią. Miałaby też przywilej rozegrania tego spotkania u siebie.

O tym, czy będzie gospodarzem ewentualnego finału swojej ścieżki barażowej, zadecyduje losowanie, które odbędzie się w czwartek, 23 listopada. Również wtedy Polacy poznają wszystkich potencjalnych rywali w tym finale. Przy awansie Chorwatów w drugim półfinale naszej ścieżki Walia zagra z kimś z trójki: Finlandia, Islandia, Ukraina. Rywala pozna po czwartkowym losowaniu.

Jeśli jednak Chorwaci nie awansują, Biało-Czerwoni rozpoczną baraże od spotkania z Ukrainą, Finlandią lub Islandią, by następnie, o ile wygrają, zmierzyć się być może właśnie z mocnymi Chorwatami.

Polska, Walia/Chorwacja, Izrael, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Ukraina, Islandia, Gruzja, Grecja, Kazachstan, Luksemburg, Estonia

Mecze barażowe (stan na 20 listopada):

Ścieżka A:
Polska – Estonia
Walia – Finlandia lub Ukraina lub Islandia

Ścieżka C:
Gruzja – Luksemburg
Grecja – Kazachstan

losowanie pozostałych pólfinałów baraży: 23 listopada
półfinały baraży: 21 marca
finały baraży: 26 marca

Mistrzostwa odbędą się w dniach 14 czerwca – 14 lipca w 10 niemieckich miastach: Berlinie, Kolonii, Dortmundzie, Duesseldorfie, Frankfurcie, Gelsenkirchen, Hamburgu, Lipsku, Monachium i Stuttgarcie.


Źródło