Świat

Korea Północna twierdzi, że wystrzeliła pierwszego satelitę szpiegowskiego i obiecuje więcej

  • 21 listopada, 2023
  • 6 min read
Korea Północna twierdzi, że wystrzeliła pierwszego satelitę szpiegowskiego i obiecuje więcej


  • Uruchomienie to już trzecia próba w tym roku
  • Korea Północna twierdzi, że satelity potrzebne do śledzenia USA i sojuszników
  • Premiery potępione przez USA, Japonię i Koreę Południową
  • Korea Południowa twierdzi, że Rosja może pomagać Korei Północnej

SEOUL/TOKIO, 21 listopada (Reuters) – Korea Północna poinformowała, że ​​we wtorek pomyślnie umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego i obiecała wystrzelić kolejne w najbliższej przyszłości, przeciwstawiając się międzynarodowemu potępieniu ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Urzędnicy w Korei Południowej i Japonii, które jako pierwsze zgłosiły wystrzelenie, stwierdziły, że nie mogą od razu zweryfikować, czy satelita został umieszczony na orbicie.

Korea Północna wcześniej powiadomiła Japonię, że planuje wysłać satelitę między środą a 1 grudnia, po dwóch nieudanych próbach wystrzelenia tak zwanych satelitów szpiegowskich na początku tego roku.

Powołując się na Północną Narodową Administrację Technologii Aerokosmicznych, państwowa agencja informacyjna KCNA podała, że ​​satelita Malligyong-1 został wystrzelony na rakiecie Chollima-1 z obiektu startowego satelity Sohae o godzinie 22:42 (13:42 GMT) i wszedł na orbitę o 22:54 ( 1354 GMT).

Wtorkowy wystrzelenie będzie pierwszym od czasu, gdy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z Władimirem Putinem we wrześniu w nowoczesnym rosyjskim obiekcie kosmicznym na szczycie, na którym rosyjski prezydent obiecał pomóc Pjongjangowi w budowie satelitów.

Warto przeczytać!  Podczas gdy niektórzy rosyjscy wygnańcy przyłączają się do protestów w Gruzji, inni trzymają się z daleka

Urzędnicy z Korei Południowej powiedzieli, że ostatnia próba wystrzelenia prawdopodobnie obejmowała pomoc techniczną z Moskwy w ramach rosnącego partnerstwa, w ramach którego Korea Północna wysłała do Rosji miliony pocisków artyleryjskich. Rosja i Korea Północna zaprzeczyły takim umowom zbrojeniowym, ale publicznie obiecują głębszą współpracę.

Wystrzelenie rakiety „jest bezczelnym pogwałceniem wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, podnosi napięcie i stwarza ryzyko destabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w regionie i poza nim” – stwierdziła w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson.

Jak podała KCNA, Kim Dzong Un osobiście obserwował start i upłynęło nieco ponad tydzień, zanim Korea Południowa planuje wysłać w przestrzeń kosmiczną swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego na rakiecie Falcon 9 obsługiwanej przez amerykańską firmę Space X.

Z raportu wynika, że ​​północnokoreańska agencja kosmiczna wyśle ​​w najbliższej przyszłości wiele satelitów szpiegowskich, aby w dalszym ciągu zabezpieczać możliwości obserwacji Korei Południowej i innych regionów będących przedmiotem zainteresowania sił zbrojnych Korei Północnej.

„Wystrzelenie satelity zwiadowczego jest uzasadnionym prawem (Korei Północnej) do wzmacniania swoich zdolności do samoobrony” – stwierdziła KCNA, dodając, że zwiększyłoby to gotowość wojskową kraju w obliczu „niebezpiecznych posunięć militarnych” jej wrogów.

Po majowej próbie wystrzelenia Korea Południowa wydobyła z morza wrak satelity i stwierdziła, że ​​analiza wykazała, że ​​ma on ograniczone zastosowanie jako platforma rozpoznawcza.

Warto przeczytać!  Satelity Starlink firmy Musk przyspieszają rozwój wojny bezzałogowej

Marco Langbroek, ekspert ds. satelitów na Uniwersytecie Technologicznym w Delft w Holandii, powiedział, że chociaż „obserwacyjne” satelity wystrzelone przez Północ rzeczywiście osiągnęły orbitę w 2012 i 2016 r., nie wiadomo, czy kiedykolwiek były w pełni funkcjonalne i oba spłonęły w atmosferze W tym roku.

Analitycy twierdzą, że nawet podstawowy system satelitarny mógłby zapewnić Korei Północnej pierwszą możliwość zdalnego monitorowania wojsk amerykańskich, południowokoreańskich i japońskich.

Taka zdolność mogłaby pozwolić uzbrojonej w broń nuklearną Północy na wycelowanie swojej broni w przypadku wojny, ale lepszy wgląd w ruchy wojsk sojuszniczych mógłby również pomóc w zapewnieniu pewnego poziomu pewności i stabilności, stwierdziła Ankit Panda z amerykańskiej fundacji Carnegie Endowment for Międzynarodowy pokój.

ALARMY AWARYJNE

Wojsko Korei Południowej oświadczyło, że według niego rakieta unosiła satelitę rozpoznawczego i została wystrzelona w kierunku południowym.

Za pośrednictwem systemu nadawania komunikatów alarmowych japoński rząd nakazał mieszkańcom Okinawy schronić się w budynkach lub pod ziemią. Później stwierdzono, że rakieta przeleciała nad Okinawą w kierunku Oceanu Spokojnego i zniosła ostrzeżenie o zagrożeniu.

W krótkich uwagach skierowanych do reporterów po przybyciu do swojego biura premier Japonii Fumio Kishida powtórzył, że wystrzelenie Korei Północnej stanowiło naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli Japonii.

„Złożyliśmy ostry protest i w najostrzejszych słowach potępiliśmy Koreę Północną” – powiedział.

We wtorek Kishida powiedział, że systemy obronne jego kraju, w tym niszczyciele Aegis i rakiety przeciwlotnicze PAC-3, są gotowe na każdą „nieoczekiwaną sytuację”, która się pojawi.

Warto przeczytać!  Serbia organizuje protesty przeciwko posiadaniu broni po masowych strzelaninach — i inne wiadomości ze świata, które mogłeś przegapić

Japonia nie podjęła kroków w celu zniszczenia rakiety – stwierdziła Straż Przybrzeżna, powołując się na ministerstwo obrony.

Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone poczyniły koordynację działań w celu wstępnego rozmieszczenia niszczycieli Aegis, które śledziły start i udostępniały dane, poinformowało wojsko Korei Południowej.

WYPADEK POLITYCZNY

Korea Północna powiadomiła Japonię, jako organ koordynujący Międzynarodową Organizację Morską ds. tych wód, o swoich planach wystrzelenia satelitów.

„Te wystrzelenia, nawet jeśli miały na celu wystrzelenie satelity, są sprzeczne z odpowiednimi rezolucjami ONZ zakazującymi stosowania technologii rakiet balistycznych” – powiedział główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno.

Korea Południowa oświadczyła, że ​​rozważa zawieszenie części porozumienia międzykoreańskiego z 2018 r., którego celem jest zmniejszenie napięć, twierdząc, że Północ wielokrotnie je naruszała, wystrzeliwując rakiety i latając dronami.

Doniesienia Chang-Rana Kima i Sakury Murakami w Tokio oraz Jacka Kima, Soo-hyang Choi i Josha Smitha w Seulu; Dodatkowe raporty Davida Brunnstroma z Waszyngtonu, napisane przez Jacka Kima i Josha Smitha; montaż: Sandra Maler, Lincoln Feast, Simon Cameron-Moore, William Maclean, Mark Heinrich i Cynthia Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło