Polska

Krajowy Plan Odbudowy. Posłowie KO: dodatki od Jacka Sasina dla pracowników ministerstwa „za realizację KPO” – kontrola poselska

  • 17 listopada, 2023
  • 6 min read
Krajowy Plan Odbudowy. Posłowie KO: dodatki od Jacka Sasina dla pracowników ministerstwa „za realizację KPO” – kontrola poselska


Minister Jacek Sasin wypłacił 18 pracownikom Ministerstwa Aktywów Państwowych „dodatki zadaniowe za realizację Krajowego Planu Odbudowy” – ujawnili posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński. – To jest kuriozum, ministerstwo wypłaca nasze pieniądze za rzeczy, których nie realizują – skomentował Joński. „Posłowie Joński i Szczerba przyjmują bolszewicką zasadę, że za wykonywanie dodatkowych zadań pracownikom korpusu służby cywilnej wynagrodzenie się nie należy” – napisał na platformie X Sasin. Resort opublikował oświadczenie po kontroli posłów.

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński przeprowadzili w piątek kontrolę w Ministerstwie Aktywów Państowych.

Szczerba: dodatki od Sasina dla 18 pracowników za „realizację KPO”

– Wróciliśmy do ministerstwa, gdzie dwa tygodnie temu usłyszeliśmy, że nie ma żadnych ruchów kadrowych, płacowych, nic się nie dzieje – mówił Szczerba. – Zdumiało nas to, że minister Jacek Sasin wypłaca pracownikom dodatki motywacyjne, dodatki zadaniowe, ale również konsekwentnie podnosi tak zwany mnożnik dotyczący zwiększania wynagrodzenia zasadniczego – wyliczał.

Ocenił, że „rzeczą kuriozalną jest wypłacanie pracownikom dodatków zadaniowych za realizację Krajowego Planu Odbudowy”.

– Sasin wypłacił 18 pracownikom dodatki za realizację KPO. Pytaliśmy, na czym polega zarządzanie KPO, skoro minister Sasin i premier Morawiecki nawet nie wystąpili o te środki. Jedynym elementem, na jaki trafiliśmy, jest ulotka – przekazał Szczerba i pokazał ulotkę informacyjną o KPO.

Ministerstwo wydało na te dodatki – przekazał Szczerba – 58 166 złotych.

Szczerba pokazał ulotkę dotyczącą KPOTVN24

Joński: ministerstwo wypłaca nasze pieniądze za rzeczy, których nie realizuje

– To jest kuriozum, ministerstwo wypłaca nasze pieniądze za rzeczy, których nie realizuje – skomentował Dariusz Joński.

Warto przeczytać!  Zadrwili z Kaczyńskiego i Rydzyka na festiwalu w Koszalinie. Słychać było głośne krzyki

– Wcześniej Ministerstwo Finansów wypłaciło dla dyrektorów, dla kadry kierowniczej 15 milionów za tak zwany Polski Ład. Pamiętamy, jak to się skończyło. A tutaj wypłaca się za KPO, które reklamował Morawiecki, a nie załatwił tych pieniędzy – dodał poseł.

Powiedział, że rządzący „wydają nasze publiczne pieniądze na reklamy, billboardy, a robili wszystko, żebyśmy tych pieniędzy nie dostali”.

Komentarz Sasina

W piątek po południu w minister aktywów państwowych Jacek Sasin zamieścił wpis na platformie X, w którym odniósł się do wypowiedzi posłów KO po kontroli.

„Posłowie Joński i Szczerba przyjmują bolszewicką zasadę, że za wykonywanie dodatkowych zadań pracownikom korpusu służby cywilnej wynagrodzenie się nie należy. Najczystszy populizm. Tym bardziej, że mówimy o realnie wykonanych zadaniach, ponad ich obowiązki. I kwoty od 2 do 3 tysięcy złotych brutto rocznie dla pojedynczych urzędników służby cywilnej państwa polskiego” – napisał. „Jesteście antypaństwowymi populistami, którzy dla znalezienia się przed kamerami nie cofną się przed najgorszą nikczemnością” – dodał, kierując swoje słowa do polityków KO.

Oświadczenie Ministerstwa Aktywów Państwowych

MInisterstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi na kontrolę Szczerby i Jońskiego opublikowało na swojej stronie oświadczenie, w którym czytamy, że „w MAP nie ma ekstra nagród a zmiany w radach nadzorczych są jawne”.

„Posłów interesowały kwestie związane z nagrodami oraz dodatkami dla członków kierownictwa MAP oraz dyrektorów i wicedyrektorów poszczególnych departamentów i biur ministerstwa wypłaconych w tym roku oraz zmiany w radach nadzorczych spółek, w których MAP wykonuje prawa z akcji” – oświadczył resort.

Warto przeczytać!  Wybory parlamentarne 2023. Bogusław Wołoszański - kim jest kandydat KO w Piotrkowie Trybunalskim

Przekazał, że „od 1 stycznia do 17 listopada 2023 r. pracownikom MAP nie były wypłacane nagrody”. „Nagród, premii, dodatków zadaniowych oraz dodatków motywacyjnych, a więc dodatkowych świadczeń, które by nie były obowiązkowe, nie dostały też osoby z kierownictwa MAP (minister oraz wiceministrowie)” – dodano.

„Odnosząc się do kwestii dodatków innych, niż stanowiące obowiązkowy składnik wynagrodzenia zagwarantowanych ustawowo, pracownikom MAP przyznano jednorazowo specjalny dodatek motywacyjny, który również zagwarantowany został w ustawie okołobudżetowej. Jednorazowa wypłata nastąpiła w terminie określonym w ustawie. Dodatek ten przyznawano za zaangażowanie, a decydowała o tym specjalna ocena” – poinformowano.

Według danych MAP, łączna kwota wypłacona z tego tytułu 36 osobom zatrudnionym na stanowiskach dyrektorów i wicedyrektorów to 68,9 tys. zł brutto, czyli średnio 1,9 tys. zł brutto.

„Zatrudnieni w MAP członkowie korpusu służby cywilnej mogą też otrzymać dodatek zadaniowy przyznawany im za wykonywanie dodatkowych zadań, ale tylko w czasie, gdy wykonują te zadania. Łączna kwota takich dodatków dla dyrektorów i wicedyrektorów w okresie od 1 stycznia do 7 listopada tego roku to 58,1 tys. zł brutto” – przekazano.

MAP o kwestii KPO

Jednocześnie resort dodał, że nie zatrudniono dodatkowego personelu do obsługi KPO. „MAP odpowiedzialny jest w tym programie za trzy tzw. wiązki inwestycyjne. Część dotacyjna programu jest już realizowana, a jej prefinansowanie zapewnia PFR” – napisano.

„W ramach trwających obecnie naborów przeprowadzono: opracowanie i poddanie konsultacjom publicznym kryteriów wyboru przedsięwzięć, przygotowanie rozporządzenia dającego podstawę do udzielania pomocy publicznej, przygotowanie regulaminów naboru wraz z pełną dokumentacją związaną z naborami, przygotowanie wzoru umowy, organizację spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców, udzielono odpowiedzi na blisko 1000 maili z pytaniami firm (porównywalna jest też skala odpowiedzi telefonicznych)” – wyliczono.

Warto przeczytać!  Szczątki balonu na Mazurach. Akcja służb

Jak przekazano „dodatkowe zadania związane z wdrażaniem programu zostały przydzielone dotychczasowym pracownikom”, a „dodatki zostały przyznane jedynie osobom bezpośrednio zaangażowanym we wdrażanie KPO, które dostały dodatkowe zadania”.

Resort o zmianach w zarządach czy radach nadzorczych spółek

„Posłów interesowały również kwestie związane ze zmianami w zarządach czy radach nadzorczych spółek znajdujących się w nadzorze MAP, do których dochodziło od końca września tego roku. Warto więc pamiętać, że członkowie zarządów czy rad nadzorczych powoływani są zgodnie z właściwymi regulacjami (ustawami, statutami lub umowami spółek). Kandydaci MAP na członków rad nadzorczych muszą przejść odpowiednią procedurę i uzyskać pozytywną opinię Rady do spraw spółek. Powoływani są zaś przez właściwe organy spółek. Cała procedura jest jawna oraz w pełni transparentna, a informacje na ten temat publikowane są przez Radę do spraw spółek oraz w rejestrze przedsiębiorców KRS” – napisało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

„W wypowiedzi posłów po wizycie w MAP znalazła się informacja, że resort zalega z odpowiedziami na 62 interpelacje poselskie. Nie jest ona prawdziwa. MAP zalega z 2 odpowiedziami na interpelacje poselskie, które zostaną uzupełnione w najbliższym czasie” – przekazał resort.

Jednocześnie zapewniono, że posłowie Szczerba i Joński odpowiedzi na wszystkie zadane pytania otrzymają na piśmie.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24


Źródło