Polska

Kraków. Jacek Majchrowski mówi, że nie wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Kraków. Jacek Majchrowski mówi, że nie wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa


Nie zamierzam kandydować w najbliższych wyborach – ogłosił w poniedziałek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Obecna, piąta kadencja, będzie jego ostatnią. 

Zgodnie z przepisami rządzący od 21 lat Krakowem Majchrowski mógłby ubiegać się o jeszcze jedną kadencję. W poniedziałek ogłosił jednak, że nie ma takiego planu. Zaznaczył jednocześnie, że jest zupełnie zdrowy, jednak „każdy rok przynosi jakieś niespodzianki i wolałby nie ryzykować”.

– Nie zamierzam kandydować. Mam 77 lat. Jeżeli chciałbym wystartować, kończyłbym kadencję w wieku 82 lat – powiedział Majchrowski.

Jedną z przyczyn takiej decyzji może być brak poparcia dla Majchrowskiego w sondażach. Jak podaje „Rzeczpospolita”, w badaniu przeprowadzonym w dniu wyborów parlamentarnych obecny prezydent Krakowa uzyskał dopiero czwartą lokatę – za Łukaszem Gibałą, Małgorzatą Wassermann i Aleksandrem Miszalskim. Majchrowski zdobył w tym badaniu tylko 9,79 proc. głosów.

Nie bez znaczenia dla tej sytuacji jest zadłużenie Krakowa. Portal interia.pl podaje, że na koniec 2023 roku ma ono wynieść aż sześć miliardów złotych. W ciągu ostatnich trzech lat zadłużenie miasta wzrosło dwukrotnie. – Jeżeli przez 20 lat rządów dla prezydenta i jego urzędników dwa plus dwa równało się pięć, to musiało tak to się skończyć. Prawa ekonomii, które są nieubłagane, dały o sobie w końcu znać. Dotarliśmy do momentu, w którym Kraków nie może się już dalej zadłużać – mówi cytowany przez Interię Dominik Jaśkowiec, miejski radny i wieloletni przewodniczący rady miasta. Jak dodaje polityk, na spłacenie poprzednich długów zaciągane były nowe pożyczki, a obecnie brakuje pieniędzy nawet na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Warto przeczytać!  Pół tysiąca policjantów i pograniczników uderzyło w gangi pseudokibiców

Podczas konferencji Majchrowski poparł kandydaturę swojego obecnego zastępcy, Andrzeja Kuliga.

Znane są nazwiska części przyszłorocznych kandydatów na prezydenta Krakowa. To między innymi Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej i rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur. Oficjalnie decyzji nie podjął jeszcze radny miejski Łukasz Gibała.  

Czyta też: Do pięciu razy sztuka. Majchrowski: krakowianie postawili na spokój

Najdłużej rządzący prezydent

Urodzony w Sosnowcu Majchrowski jest najdłużej urzędującym prezydentem Krakowa i jednym z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce. Urząd objął w 2002 roku, pokonując Zbigniewa Ziobrę, Jana Marię Rokitę i Józefa Lassotę.

Jego rządy nie obyły się bez kontrowersji. W 2015 roku na stanowisko dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu powołany został Jan Tajster, dwukrotnie skazany za niedopełnienie obowiązków i fałszowanie dokumentacji. Ponadto w czasie, kiedy objął stanowisko dyrektora, prokuratura w aż 13 aktach oskarżenia zarzucała mu m.in. korupcję i mobbing.

– Zawsze uważałem go za dobrego, wymagającego dyrektora – mówił wówczas Majchrowski.

Ostatecznie, po pięciu dniach od objęcia stanowiska, Jan Tajster został z niego odwołany.

Czytaj też: Prezydent Krakowa ukarany mandatem za palenie cygara w gabinecie. Po raz drugi

Warto przeczytać!  Warszawa. Awaria wyświetlaczy na dwóch stacjach: Warszawa Wschodnia i Warszawa Stadion

Na początku lipca 2018 roku CBA zatrzymało trzy urzędniczki z krakowskiego Wydziału Mieszkalnictwa, w tym jego dyrektorkę. Prokuratura postawiła pracowniczkom samorządowym zarzuty sprzedajności urzędniczej – przyjmowania korzyści majątkowych lub osobistych w związku z pełnioną funkcją i zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Zarzucono im też przekroczenie uprawnień, płatną protekcję i przekupstwo.

Prawnik i historyk

Jacek Majchrowski jest z profesorem nauk prawnych. Urodził się 13 stycznia 1947 roku w Sosnowcu.

Od 1965 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, legitymację oddał po wprowadzeniu stanu wojennego. Przed prezydenturą pełnił funkcję wojewody krakowskiego. W tym czasie podjął szeroko komentowaną decyzję o przeniesieniu grobów żołnierzy radzieckich pochowanych na krakowskich Plantach na Cmentarz Rakowicki.

Należy do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz naukowych towarzystw zagranicznych. Jest autorem 14 książek historycznych.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24


Źródło