Świat

Krążą pogłoski, że rosyjscy żołnierze wystawiali ręce z okopów, żeby zostać zastrzelonym

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Krążą pogłoski, że rosyjscy żołnierze wystawiali ręce z okopów, żeby zostać zastrzelonym


Ukraiński żołnierz kopie rów w pobliżu Bachmutu na Ukrainie, październik 2023 r.
Kostya Liberov/Libkos za pośrednictwem Getty Images

  • Według Govorit NeMoskwy Rosjanka prowadzi kampanię na rzecz odesłania męża z Ukrainy.
  • Słyszała, że ​​rosyjscy żołnierze byli tak wyczerpani, że wyciągali ręce z okopów.
  • Z raportu wynika, że ​​żołnierze chcieli odnieść obrażenia, aby móc odpocząć.

Krążą pogłoski, że rosyjscy żołnierze są tak zmęczeni na Ukrainie, że wystawiają ręce z okopów, celowo chcąc odnieść obrażenia, powiedziała rosyjskiemu serwisowi Govorit NeMoskva żona zmobilizowanego żołnierza.

Żona powiedziała portalowi, że obecnie prowadzi kampanię wraz z innymi Rosjankami na rzecz sprowadzenia ich synów i mężów z Ukrainy do domu. Portal nie podał jej imienia.

Powiedziała, że ​​wiele osób pisało do niej, że niektórzy rosyjscy żołnierze „wystawiają ręce z okopów, żeby zostać rannymi i po prostu odpocząć” – jak podaje tłumaczenie „The Moskwa Times”.

„Niektórzy piszą: «Jestem taka zmęczona. Niech coś nas uderzy jak najszybciej» – dodała.

Kobieta nie ujawniła dokładnie, kto zgłaszał te roszczenia, ale według raportu rozmawia z mężem i kilkoma bliskimi przyjaciółmi, którzy są na pierwszej linii frontu.

Warto przeczytać!  Netanjahu mówi, że Izrael będzie przez czas nieokreślony pełnił rolę „ogólnego bezpieczeństwa” w Gazie

Według doniesień rosyjscy żołnierze szukali rannych, aby móc uciec od walk. Obejmuje to rosyjskiego spadochroniarza, który walczył na Ukrainie. W sierpniu 2022 roku powiedział, że rosyjscy żołnierze celowo strzelali sobie w nogę, próbując uciec od walk i uzyskać 50 000 dolarów wypłaty.

Nagranie opublikowane przez Ukrainę ujawniło również, że rosyjski żołnierz na Ukrainie powiedział matce przez telefon, że jego przełożony zastrzelił się, aby uniknąć walki.

Rosyjscy żołnierze, z których wielu zostało powołanych do walki, opisali wyczerpujące warunki na Ukrainie, gdzie są przepracowani, pozostawieni do walki z niewystarczającym sprzętem i traktowani przez przełożonych jak mięso.

W niektórych przypadkach rodziny żołnierzy błagały o odesłanie ich do Rosji, ale ryzyko jest wysokie: Rosjanie mogą zostać aresztowani lub ukarani grzywną za dyskredytację wojska.

Z raportu wynika, że ​​kobieta, która rozmawiała z Govoritem NieMoskwą, jest współzałożycielką ruchu wzywającego obecnie władze do sprowadzenia rosyjskich żołnierzy do domu.

Z raportu wynika, że ​​kobieta powiedziała, że ​​jej mąż, sierżant, został powołany we wrześniu 2022 roku. Powiedziała, że ​​zapewniano go, że zostanie odesłany do domu maksymalnie po sześciu miesiącach, lecz zamiast tego nadal przebywa tam 13 miesięcy od rozpoczęcia szkolenia.

Warto przeczytać!  Konflikty, które mogą przerodzić się w III wojnę światową w 2023 r

W październiku wrócił do domu na dwa tygodnie, gdzie był spokojny i nie chciał rozmawiać o walce – dodała.

W raporcie wyrażono obawy, że rosyjscy żołnierze będą popełniać błędy i krzywdzić się nawzajem z powodu zmęczenia.

Kobieta nie skrytykowała inwazji Rosji na Ukrainę, zamiast tego stwierdziła, że ​​mężczyźni zmobilizowani w wielkim ataku Rosji we wrześniu 2022 r. powinni teraz móc zaprzestać walki.

Powiedziała jej grupa liczy 8 000 członków i próbuje organizować protesty, ale według gazety niektóre lokalne władze rosyjskie odmawiają jej pozwolenia.


Źródło