Biznes

Kurs złotego (6 listopada). Ile kosztują euro, dolar i frank szwajcarski?

 • 6 listopada, 2023
 • 4 min read
Kurs złotego (6 listopada). Ile kosztują euro, dolar i frank szwajcarski?


W poniedziałek około godziny 6.45 złoty umacniał się do głównych walut. Euro – na rynku walutowym – kosztowało 4,453 zł (-0,13 proc.), dolar 4,147 zł (-0,18 proc.). Frank szwajcarski nieznacznie – o 0,04 proc. – zyskiwał i kosztował 4,62 zł.

EUR/PLN


 • Kurs kupna

  4,4588

 • Kurs sprzedaży

  4,4623

 • Max

  4,4647

 • Min

  4,4523

 • Kurs średni

  4,4606

 • Kurs odniesienia

  4,4563

„(…) ważnym wydarzeniem dla rynku będzie decyzja RPP (…) Inwestorzy będą szukać wskazówek, na ile prawdopodobne są dalsze obniżki stóp w 2024. W sprzyjających okolicznościach, euro/złoty może w 4kw23 testować 4,40, jednak perspektywy fiskalne sugerują, że para euro/złoty może zakończyć ten rok w przedziale 4,40-4,50. Ryzykiem dla złotego niezmiennie pozostaje konflikt na Bliskim Wschodzie, który w przypadku dalszej eskalacji, może ciążyć na notowaniach walut rynków wschodzących” – ocenili jeszcze w piątek analitycy ING Banku Śląskiego.

Rada Polityki Pieniężnej zakończy w środę dwudniowe posiedzenie. Wraz z decyzją RPP rynek pozna zręby najnowszej projekcji inflacji i PKB, której szczegóły zostaną zaprezentowane najprawdopodobniej w kolejnym tygodniu. Zwyczajowo dzień po decyzji RPP odbywa się konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego (NBP oficjalnie ogłasza konferencję w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych).

Ankietowane przez PAP Biznes ośrodki analityczne oczekują, że RPP obniży w listopadzie stopy o kolejne 0,25 pkt proc. Stopa referencyjna spadłaby tym samym do 5,50 proc. Według aktualnego konsensusu do końca 2024 r. stopy mogą zejść o kolejne 100 pkt bazowych, po 25 pb. na kwartał w przyszłym roku, co oznaczałoby spadek głównej stopy NBP do 4,5 proc.

W październiku RPP obniżyła stopy o 25 pb., w tym referencyjną do 5,75 proc., po nieoczekiwanie dużym cięciu we wrześniu o 75 pb.

O prognozach dotyczących stóp proc. pisaliśmy więcej w Interii Biznes w tym artykule. 

Wpływ na dalsze ruchy RPP może mieć kształt polityki fiskalnej nowego rządu w 2024 r.

Listopadowa decyzja RPP zapadnie kilka dni przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji (13 listopada). W nadchodzących dniach partie, które uzyskały łącznie większość mandatów w wyborach parlamentarnych: KO, Polska 2050 i PSL (Trzecia Droga) i Lewica deklarują, że przedstawią ustalenia koalicyjne (podział resortów, ścieżka realizacji obietnic wyborczych itd.) wraz z regulującą je umową, która ma zostać upubliczniona.

Przedstawiciele tworzącej się koalicji wskazywali w ostatnich dniach, że formalne sporządzenie umowy przed pierwszym posiedzeniem Sejmu mogłoby skłonić prezydenta RP do powierzenia misji tworzenia nowego rządu kandydatowi wskazanemu przez koalicję (Donaldowi Tuskowi), która posiada faktyczną większość w izbie niższej w przeliczeniu na mandaty (248), a nie ugrupowaniu, które zdobyło najwięcej głosów w wyborach (PiS, 194 mandaty).

Premier Mateusz Morawiecki podtrzymał w weekendowym wywiadzie dla Interii deklarację, że PiS jest gotowy do podjęcia próby stworzenia rządu w pierwszym kroku konstytucyjnym, o którym decyduje prezydent.

W piątek po godz. 22.00 przeglądy ratingu Polski zaplanowały agencje Fitch i DBRS. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. Rating Polski wg DBRS to „A” z perspektywą stabilną. Jesienną rundę przeglądów zakończy 1 grudnia S&P Global Ratings.

Warto przeczytać!  Węgiel zostaje. Nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska


Źródło