Zdrowie

Legalna aborcja? Opozycja szuka kompromisu. Jedno jest pewne

  • 6 listopada, 2023
  • 4 min read
Legalna aborcja? Opozycja szuka kompromisu. Jedno jest pewne

  1. Temat aborcji żywo porusza opozycję, która cały czas szuka sposobu na kompromis

  2. Poseł Trzeciej Drogi uważa karanie więzieniem medyków pomagających przy aborcji za nieakceptowalne

  3. Lewica chce z kolei usunięcia zapisu o pomocy przy aborcji z kodeksu karnego

  4. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

W niedzielę na antenie Radia ZET Władysław Teofil Bartoszewski z Trzeciej Drogi wyraził swoje oburzenie wobec praktyki karania więzieniem osób, które udzielają pomocy w przerwaniu ciąży, niezależnie od tego, czy są to lekarze, czy pielęgniarki.

Aborcja będzie legalna? Opozycja podzielona

Magdalena Biejat z partii Lewica, odnosząc się do umowy koalicyjnej i jej wpływu na liberalizację prawa aborcyjnego, powiedziała: „Wśród postulatów, które Lewica przedstawiła podczas negocjacji programowych, znalazły się kwestie zabezpieczenia społecznego, inwestycji w usługi publiczne oraz prawa kobiet, w tym aborcja. Cały czas staramy się przekonać naszych partnerów, by jakiś rodzaj zapisu gwarantującego większe bezpieczeństwo w kwestii aborcji znalazł się w umowie”.

Warto przeczytać!  "Szalony taniec na scenie i prawdziwy wycisk. Trening z Anną Lewandowską mocno mnie zaskoczył"

Biejat dodała, że Trzecia Droga stawia największy opór w tej kwestii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Jakie są plany opozycji w kwestii aborcji?

Jak powiedziała przedstawicielka Lewicy, partia dąży do wprowadzenia legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży. „Wiemy, że nie ma możliwości, by wpisać taki zapis do umowy koalicyjnej, bo TD mocno oporuje, ale jesteśmy gotowi się cofnąć. Proponujemy — i tu mamy poparcie ze strony KO — by zamiast tego zapisu znalazł się zapis o dekryminalizacji, czyli o wykreśleniu pomocy przy aborcji z kodeksu karnego” — wyjaśniła.

Magdalena Biejat wyjaśniła, że opiera się na ustawie ratunkowej, którą złożyła zaraz po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r. Ustawa ta, jak stwierdziła, jest napisana w sposób konserwatywny, ale stanowi wyjście dla konserwatywnej części Parlamentu. Posłanka zaznaczyła, że taka ustawa nie wprowadziłaby legalnej, bezpiecznej i refundowanej aborcji dla każdej kobiety, która jej potrzebuje, ale przynajmniej zapewniłaby poczucie bezpieczeństwa kobietom i lekarzom.

Władysław Teofil Bartoszewski z Trzeciej Drogi odniósł się do propozycji przedstawionej przez Magdalenę Biejat i stwierdził, że zagłosowałby za dekryminalizacją aborcji. „Wsadzanie ludzi do więzienia za to, że pomogli komuś przerwać ciążę — niezależnie od tego, czy jest to lekarz, czy pielęgniarka — jest dla mnie niedopuszczalne” — powiedział. Bartoszewski oświadczył również, że uważa za nieprawdopodobne i absolutnie nie do przyjęcia karanie medyków więzieniem.

Warto przeczytać!  "nie przychodzę do gabinetu po to, by być śledczą"

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

— Pacjenci, którzy zostali, załóżmy, zdefibrylowani czy przeprowadzona została akcja reanimacyjna bardzo szybko, rzeczywiście pamiętają ten tunel, to odrealnienie, że byli gdzieś obok, obserwowali siebie. Osoby, które miały długotrwałe zaburzenia świadomości, czyli były długotrwale w śpiączce, zwykle tych wspomnień nie mają – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg, wieloletni koordynator w klinice „Budzik”.

Doświadczenia z pogranicza nie pojawiają się więc w każdej sytuacji, w której ocieramy się o śmierć. Jak to wyjaśnić? Ekspert ma swoją teorię na ten temat.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.


Źródło