Lista zwycięzców Oscarów 2023 (aktualizacja na żywo) – The Hollywood Reporter
95. doroczna ceremonia wręczenia Oscarów zostanie wręczona w niedzielę wieczorem.
Zwycięzcy w 23 kategoriach zostaną ogłoszeni podczas ceremonii, która odbędzie się w Dolby Theatre w Ovation Hollywood i będzie transmitowana na żywo na antenie ABC od 17:00 czasu pacyficznego do 20:00 czasu wschodniego. (Możesz także oglądać program online i na całym świecie).
Wchodząc na przedstawienie, Wszystko Wszędzie Wszystko na raz prowadzi listę nominowanych do Oscarów 2023. Film zdobył 11 nominacji, w tym za najlepszy film, z którym będzie konkurował Cisza na froncie zachodnim, Avatar: The Way of Water, The Banshees of Inisherin, Elvis, The Fabelmans, Tár, Top Gun: Maverick, Trójkąt smutku I Kobiety rozmawiają.
Wszystko wszędzie nominacje obejmują również tytuł historycznej najlepszej aktorki dla Michelle Yeoh, ukłon w stronę aktora drugoplanowego dla Ke Huy Quan oraz tytuł aktorki drugoplanowej dla Jamie Lee Curtis.
Jimmy Kimmel będzie gospodarzem rozdania Oscarów w 2023 roku, po raz trzeci poprowadzi ceremonię rozdania nagród, a producentami będą weterani telewizyjnego trofeum, Glenn Weiss i Ricky Kirshner. (Zobacz występy gwiazd na czerwonym dywanie rozdania Oscarów.)
Wśród prezenterów tegorocznych Oscarów są Florence Pugh, Andrew Garfield, Halle Bailey, Antonio Banderas, Elizabeth Banks, Jessica Chastain, John Cho, Hugh Grant, Danai Gurira, Salma Hayek Pinault, Nicole Kidman, Sigourney Weaver, Riz Ahmed, Emily Blunt, Jennifer Connelly , Ariana DeBose, Samuel L. Jackson, Dwayne Johnson, Michael B. Jordan, Troy Kotsur, Jonathan Majors, Melissa McCarthy, Janelle Monáe, Deepika Padukone, Questlove, Zoe Saldaña, Donnie Yen, Pedro Pascal, Kate Hudson, Harrison Ford, Halle Berry, Paul Dano, Cara Delevingne, Mindy Kaling, Eva Longoria, Julia Louis-Dreyfus, Andie MacDowell, Elizabeth Olsen i John Travolta.
Wśród wykonawców znajdzie się Rihanna, która wystąpi na scenie, by wykonać swój pierwszy nominowany do Oscara utwór „Lift Me Up” z Czarna Pantera: Wakanda na zawsze. Rahul Sipligunj i Kaala Bhairava wykonają utwór „Naatu Naatu”. RRR. David Byrne, Stephanie Hsu i Son Lux zaśpiewają utwór „This Is a Life”. Wszystko Wszędzie Wszystko Naraz, i Sofia Carson wystąpią na scenie, by wykonać „Applause” Diane Warren Powiedz to jak kobieta. Segment „In Memoriam” wykona Lenny Kravitz.
Lista nominowanych poniżej zostanie zaktualizowana po rozpoczęciu programu. Odwiedzać „The Hollywood Reporter”. strona z nagrodami, aby uzyskać więcej relacji z sezonu nagród.
Najlepszy obraz
Na zachodzie bez zmian — Malte Grunert, producent
Avatar: Droga wody — James Cameron i Jon Landau, producenci
Banshee z Inisherin — Graham Broadbent, Pete Czernin i Martin McDonagh, producenci
Elvisa — Baz Luhrmann, Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick i Schuyler Weiss, producenci
Wszystko Wszędzie Wszystko na raz — Daniel Kwan, Daniel Scheinert i Jonathan Wang, producenci
Fabelmanowie — Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg i Tony Kushner, producenci
Smoła — Todd Field, Alexandra Milchan i Scott Lambert, producenci
Top Gun: Maverick — Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison i Jerry Bruckheimer, producenci
Trójkąt Smutku — Erik Hemmendorff i Philippe Bober, producenci
Kobiety rozmawiają — Dede Gardner, Jeremy Kleiner i Frances McDormand, producenci
Najlepsza reżyseria
Banshee z Inisherin —Martin McDonagh
Wszystko Wszędzie Wszystko na raz — Daniel Kwan i Daniel Scheinert
Fabelmanowie — Stevena Spielberga
Smoła — Todda Fielda
Trójkąt Smutku — Ruben Östlund
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Austina Butlera w Elvisa
Colin Farrell w Banshee z Inisherin
Brendana Frasera w Wieloryb
Paweł Mescal w Po słońcu
Wchodzi Bill Nighy Żyjący
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Cate Blanchett w Smoła
Ana de Armas w Blond
Andrea Riseborough w Do Lesliego
Michelle Williams w Fabelmanowie
Michelle Yeoh w Wszystko Wszędzie Wszystko na raz
Najlepszy aktor drugoplanowy
Brendana Gleesona w Banshee z Inisherin
Brian Tyree Henry w Grobla
Judda Hirscha w Fabelmanowie
Barry Keoghan w Banshee z Inisherin
Ke Huy Quan w Wszystko Wszędzie Wszystko na raz
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Angela Bassett w Czarna Pantera: Wakanda na zawsze
Hong Chau w Wieloryb
Kerry Condon w Banshee z Inisherin
Wchodzi Jamie Lee Curtis Wszystko Wszędzie Wszystko na raz
Stephanie Hsu w Wszystko Wszędzie Wszystko na raz
Najlepszy projekt kostiumów
Babilon — Maria Zofres
Czarna Pantera: Wakanda na zawsze —Rut Carter
Elvisa — Katarzyna Marcin
Wszystko Wszędzie Wszystko na raz —Shirley Kurata
Pani Harris jedzie do Paryża — Jenny Beavan
Najlepszy dźwięk
Na zachodzie bez zmian — Viktor Prásil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel i Stefan Korte
Avatar: Droga wody — Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers i Michael Hedges
Batman — Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray i Andy Nelson
Elvisa — David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson i Michael Keller
Top Gun: Maverick — Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon i Mark Taylor
Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa
Na zachodzie bez zmian — Volkera Bertelmanna
Babilon — Justin Hurwitz
Banshee z Inisherin — Cartera Burwella
Wszystko Wszędzie Wszystko na raz — Syn Lux
Fabelmanowie — Johna Williamsa
Najlepszy scenariusz adaptowany
Na zachodzie bez zmian — Scenariusz: Edward Berger, Lesley Paterson i Ian Stokell
Szklana cebula: tajemnica noża — Napisane przez Riana Johnsona
Żyjący — Napisane przez Kazuo Ishiguro
Top Gun: Maverick — Scenariusz: Ehren Kruger, Eric Warren Singer i Christopher McQuarrie; Historia autorstwa Petera Craiga i Justina Marksa
Kobiety rozmawiają — Scenariusz Sarah Polley
Najlepszy scenariusz oryginalny
Banshee z Inisherin — Napisane przez Martina McDonagha
Wszystko Wszędzie Wszystko na raz — Napisane przez Daniela Kwana i Daniela Scheinerta
Fabelmanowie — Napisane przez Stevena Spielberga i Tony’ego Kushnera
Smoła — Napisane przez Todda Fielda
Trójkąt Smutku — Napisane przez Rubena Östlunda
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
„Irlandzkie pożegnanie” — Tom Berkeley i Ross White
„Ivalu” — Anders Walter i Rebecca Pruzan
„Le Pupille” — Alice Rohrwacher i Alfonso Cuarón
„Nocna przejażdżka” — Eirik Tveiten i Gaute Lid Larssen
„Czerwona walizka” — Cyrus Neshvad
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
„Chłopiec, kret, lis i koń” — Charlie Mackesy i Matthew Freud
„Latający marynarz” — Amanda Forbis i Wendy Tilby
„Kupcy lodu” — João Gonzalez i Bruno Caetano
„Mój rok kutasów” — Sara Gunnarsdóttir i Pamela Ribon
„Struś powiedział mi, że świat jest fałszywy i chyba w to wierzę” — Lachlan Pendragon
Najlepszy film animowany
Pinokio Guillermo del Toro — Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar i Alex Bulkley
Muszelka Marcel w butach — Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan i Paul Mezey
Kot w butach: Ostatnie życzenie — Joela Crawforda i Marka Swifta
Morska Bestia — Chrisa Williamsa i Jeda Schlangera
Zmieniając kolor na czerwony — Domee Shi i Lindsey Collins
Najlepsza oryginalna piosenka
„Oklaski” od Powiedz to jak kobieta; Muzyka i teksty: Diane Warren
„Trzymaj mnie za rękę” od Top Gun: Maverick; Muzyka i teksty autorstwa Lady Gagi i BloodPop
„Podnieś mnie” od Czarna Pantera: Wakanda na zawsze; Muzyka: Tems, Rihanna, Ryan Coogler i Ludwig Goransson; Tekst autorstwa Temsa i Ryana Cooglera
„Naatu Naatu” z RRR; Muzyka: MM Keeravaani; Tekst autorstwa Chandrabose
„To jest życie” od Wszystko Wszędzie Wszystko na raz; Muzyka: Ryan Lott, David Byrne i Mitski; Tekst autorstwa Ryana Lotta i Davida Byrne’a
Najlepszy międzynarodowy film fabularny
Na zachodzie bez zmian — Niemcy
Argentyna, 1985 — Argentyna
Zamknąć — Belgia
EO – Polska
Cicha dziewczyna – Irlandia
Najlepszy makijaż i fryzura
Na zachodzie bez zmian — Heike Merker i Linda Eisenhamerová
Batman — Naomi Donne, Mike Marino i Mike Fontaine
Czarna Pantera: Wakanda na zawsze — Camille Friend i Joel Harlow
Elvisa — Mark Coulier, Jason Baird i Aldo Signoretti
Wieloryb — Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley
Najlepszy projekt produkcji
Na zachodzie bez zmian — Scenografia: Christian M. Goldbeck; Dekoracja zestawu: Ernestine Hipper
Avatar: Droga wody — Scenografia: Dylan Cole i Ben Procter; Dekoracja zestawu: Vanessa Cole
Babilon — Scenografia: Florencia Martin; Dekoracja zestawu: Anthony Carlino
Elvisa — Scenografia: Catherine Martin i Karen Murphy; Dekoracja zestawu: Bev Dunn
Fabelmanowie — Scenografia: Rick Carter; Dekoracja zestawu: Karen O’Hara
Najlepsza kinematografia
Na zachodzie bez zmian — Jakub Przyjaciel
Bardo, Fałszywa kronika garści prawd — Dariusz Khondżi
Elvisa — Mandy Walker
Imperium Światła — Rogera Deakinsa
Smoła — Floriana Hoffmeistera
Najlepsze efekty wizualne
Na zachodzie bez zmian — Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank i Kamil Jafar
Avatar: Droga wody — Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett
Batman — Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands i Dominic Tuohy
Czarna Pantera: Wakanda na zawsze — Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White i Dan Sudick
Top Gun: Maverick — Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson i Scott R. Fisher
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Wszystko, co oddycha — Shaunak Sen, Aman Mann i Teddy Leifer
Całe piękno i rozlew krwi — Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin i Yoni Golijov
Ogień Miłości — Sara Dosa, Shane Boris i Ina Fichman
Dom z drzazg — Simon Lereng Wilmont i Monica Hellström
Nawalny — Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
„Zaklinacze słoni” — Kartiki Gonsalves i Guneet Monga
„Haulout” — Evgenia Arbugaeva i Maxim Arbugaev
„Jak zmierzyć rok?” —Jay Rosenblatt
„Efekt Marthy Mitchell” — Anne Alvergue i Beth Levison
„Stranger at the Gate” — Joshua Seftel i Conall Jones
Najlepszy montaż filmowy
Banshee z Inisherin — Mikkel EG Nielsen
Elvisa — Matt Villa i Jonathan Redmond
Wszystko Wszędzie Wszystko na raz —Paweł Rogers
Smoła — Monika Willi
Top Gun: Maverick — Eddiego Hamiltona