Świat

Lloyd Austin: Sekretarz obrony USA składa niespodziewaną wizytę w Kijowie, aby ponownie podkreślić wsparcie dla Ukrainy

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Lloyd Austin: Sekretarz obrony USA składa niespodziewaną wizytę w Kijowie, aby ponownie podkreślić wsparcie dla Ukrainy


WG Dunlop/Pool/AFP/Getty Images

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin (po prawej) rozmawia z pracownikami ambasady USA w Kijowie podczas swojej wizyty na Ukrainie 20 listopada 2023 r. (Zdjęcie: WG DUNLOP / POOL / AFP) (Zdjęcie: WG DUNLOP/POOL/AFP via Obrazy Getty’ego)CNN

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedził w poniedziałek Kijów w ramach niespodziewanej podróży na Ukrainę, aby ponownie podkreślić wsparcie USA dla kraju ogarniętego konfliktami w obliczu innych pilnych wyzwań za granicą.

„Przesłanie, które dzisiaj do pana przynoszę, panie prezydencie, brzmi: Stany Zjednoczone Ameryki są z panem” – Austin powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. „Pozostaniemy z wami na dłuższą metę. To, co wydarzyło się tutaj, na Ukrainie, ma znaczenie nie tylko dla Ukrainy, ale ma znaczenie dla reszty świata. Z pewnością ma to znaczenie dla Stanów Zjednoczonych Ameryki”.

Według komunikatu prasowego Departamentu Obrony Austin udał się na Ukrainę, aby „wzmocnić zdecydowane poparcie Stanów Zjednoczonych dla walki Ukrainy o wolność”.

Podczas wizyty Austina Departament Obrony ogłosił nowy pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy na łączną kwotę 100 milionów dolarów – jeden z najmniejszych jak dotąd pakietów, ponieważ dostępne środki na pomoc USA zaczynają się wyczerpywać.

Warto przeczytać!  Raport o międzynarodowej wolności religijnej 2022

Pakiet — będący 51. pakietem dostarczonym z zapasów Departamentu Obrony — obejmuje jeden system rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS) i dodatkową amunicję; Pociski artyleryjskie kal. 155 mm; żądlące rakiety przeciwlotnicze; oraz rakiety wystrzeliwane z rur, śledzone optycznie i naprowadzane przewodowo (TOW). Obejmuje ona również sprzęt przeznaczony na zimę, amunicję burzącą do usuwania przeszkód i ponad trzy miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

Ogłaszając pakiet, Austin powiedział, że widzi „ponadpartyjne wsparcie w obu izbach Kongresu”.

„Wiem, że musimy jeszcze popracować nad pewnymi kwestiami, aby uzyskać akceptację dodatkowego wniosku. Będziemy nadal współpracować z Kongresem, aby to osiągnąć. Kongres, nasi członkowie Kongresu, ma ważne pytania, na które odpowiemy” – powiedział.

Podczas odprawy dla podróżującej prasy wyżsi urzędnicy ds. obrony podkreślili krytyczny charakter wizyty Austina i sygnał, jaki ona wysyła, że ​​Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę pomimo innych wyzwań, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie w związku z walką Izraela z Hamasem.

Chociaż amerykańskie fundusze na pomoc dla Ukrainy maleją, urzędnik powiedział, że „wiele zdolności” zakupionych w ciągu ostatniego półtora roku zacznie być udostępniane online w ciągu najbliższych kilku miesięcy i „przez cały 2024 rok”.

Warto przeczytać!  „Nie była pod wrażeniem jego pracy, ale umiejętności PUBG” – powiedziała policja

„Zatem zapewniony zostanie stały dopływ zdolności, natychmiast i przez jakiś czas” – powiedział urzędnik.

Urzędnik powiedział również, że spodziewa się, że Rosja zaatakuje infrastrukturę krytyczną w miesiącach zimowych, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku.

„Zrobili to zeszłej zimy. W ciągu ostatnich kilku dni byliśmy już świadkami niektórych z tych strajków. Jesteśmy jednak na dobrej drodze, aby zapewnić stały dopływ artylerii, amunicji i ognia dalekiego zasięgu przez te miesiące, więc to wszystko” – oznajmił urzędnik. „Możemy robić jedno i drugie jednocześnie”.

Po przybyciu do Kijowa Austin spotkał się z około 25 Amerykanami na Ukrainie w ramach zespołu Ambasady Kijowa Departamentu Obrony. W uwagach przed spotkaniem Austin podziękował im za ich pracę i zapewnił, że to, co robią, ma znaczenie.

„Kiedy każdego dnia ciężko pracujesz i sprawy nie układają się tak, jakbyś tego chciał, czasami zastanawiasz się, czy to, co robisz w tym czasie, naprawdę robi różnicę. Tak jest” – stwierdził Austin. „Umożliwiacie nam udzielenie wsparcia krajowi, który walczy o swoje istnienie. Prawdopodobnie nie ma nic ważniejszego niż to.”

Warto przeczytać!  Księżniczka Anna udziela rzadkiego wywiadu przed koronacją króla Karola

Austin przyjeżdża na kilka dni przed tym, jak będzie on gospodarzem 17. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, wirtualnie z Pentagonu.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.


Źródło