Zdrowie

Ludzkość narażona jest na 14 ewolucyjnych pułapek. Nie tylko AI i choroby zakaźne

 • 20 listopada, 2023
 • 7 min read
Ludzkość narażona jest na 14 ewolucyjnych pułapek. Nie tylko AI i choroby zakaźne

 1. W dobie globalizacji i postępujących gałęzi gospodarki jesteśmy narażeni na rozmaite pułapki ewolucyjne. Na liście między innymi zanieczyszczenie powietrza oraz nadkonsupcja

 2. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że 12 z 14 pułapek ewolucyjnych znajduje się już na zaawansowanym etapie

 3. Dwie ślepe uliczki, które są obecnie na najmniej zaawansowanym etapie to: autonomia technologii (sztucznej inteligencji i robotyki) oraz utrata kapitału społecznego w wyniku cyfryzacji

 4. – Ogromny sukces naszego gatunku oraz nasza wielka inteligencja paradoksalnie powodują, że nie byliśmy w stanie zapewnić sobie przyszłego bezpieczeństwa — przekazuje dr Peter Sogaard Jorgensen z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

 5. Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Pułapki ewolucyjne są nieodłączną częścią naszego życia. Duże zagrożenie

„Tylko świadomość zagrożeń ewolucyjnych pozwoli przełamać szkodliwe trendy” — uważają autorzy raportu, który ukazał się w czasopiśmie „Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences”. Zdaniem naukowców, historia ewolucji ludzkości to opowieść o wyjątkowym sukcesie. Jednak era antropocenu, proponowana jako geologiczna epoka z silnym wpływem człowieka na Ziemię, wykazuje „coraz więcej pęknięć”. Globalne kryzysy, takie jak pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne, brak bezpieczeństwa żywnościowego, kryzysy finansowe i konflikty zbrojne, rozwijające się równocześnie na wielu obszarach świata, tworzą niepokojące zjawisko, które autorzy określają jako „polikryzys”.

„Ludzie jako gatunek są niezwykle kreatywni. Potrafimy wprowadzać innowacje i dostosowywać się do wielu okoliczności; możemy też współpracować na zaskakująco dużą skalę. Jednak te zdolności mają, jak się okazuje, niezamierzone konsekwencje. Mówiąc najprościej: ogromny sukces naszego gatunku oraz nasza wielka inteligencja paradoksalnie powodują, że nie byliśmy w stanie zapewnić sobie przyszłego bezpieczeństwa” — przekazuje dr Peter Sogaard Jorgensen z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Warto przeczytać!  Minister Niedzielski: rekomenduję noszenie maseczek

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

Wraz z innymi badaczami o różnych specjalizacjach, Jorgensen przeprowadził obszerne badania dotyczące ewolucji Homo sapiens. Naukowcy doszli do wniosku, że istnieje możliwość utknięcia ludzkości w 14 różnych „pułapkach ewolucyjnych”, wynikających z początkowo obiecujących innowacji, które mogą zakończyć się negatywnymi konsekwencjami.

Te pułapki obejmują:


 1. niekontrolowany wzrost gospodarczy, szkodzący ludziom i środowisku;

 2. standaryzację upraw i hodowli, prowadzącą do powstawania uproszczonych i podatnych na wstrząsy ekosystemów;

 3. niestabilność globalnej współpracy; przekroczenie krytycznych punktów klimatycznych;

 4. nieograniczone rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w związku z globalną łącznością;

 5. zablokowanie infrastruktury z powodu kosztów utopionych oraz wyczerpanie zasobów paliw kopalnych;

 6. zanieczyszczenie środowiska;

 7. broń nuklearną;

 8. całkowite uzależnienie od automatyzacji i sztucznej inteligencji;

 9. dezinformację destabilizującą demokrację; faworyzowanie krótkoterminowych korzyści ponad długoterminowymi;

 10. nadkonsumpcja;

 11. utratę lokalnego kapitału społecznego;

 12. oddzielenie osiedli ludzkich od ekosystemów.

Jak szkodzą nam pułapki ewolucyjne? Na co powinniśmy szczególnie uważać?

Dr. Jorgensen wyjaśniał, że pułapki ewolucyjne to koncepcja dobrze znana w świecie zwierząt. Podkreślał, że podobnie jak wiele owadów ciągnie do światła jako swojego rodzaju przystosowania ewolucyjnego, co jednak we współczesnym świecie może prowadzić je do śmierci, tak ludzkość jest narażona na ryzyko, że nowe zjawiska z czasem zadziałają na nią w szkodliwy sposób.

Naukowiec tłumaczył to na przykładzie nowoczesnego rolnictwa, które stawia sobie za cel zwiększanie plonów. Jednak osiąga to poprzez skrajne uproszczenie systemów. Koncentruje się na kilku wysoce produktywnych uprawach, takich jak pszenica, ryż, kukurydza czy soja, co sprawia, że nie tylko dany ekosystem, ale i cały system żywnościowy staje się bardzo podatny na zmiany klimatu, ekstremalne warunki pogodowe czy nowe choroby.

Autorzy publikacji zaznaczają, że 12 spośród wymienionych przez nich 14 pułapek ewolucyjnych znajduje się już na zaawansowanym etapie, co oznacza, że ludzkość jest na krawędzi utknięcia w nich, blisko przekroczenia punktu, z którego trudno się wydostać. Co więcej, w przypadku 10 pułapek nadal, pomimo licznych ostrzeżeń, podążamy w niewłaściwym kierunku.

Warto przeczytać!  Czy okres płodny zwiększa ochotę na zbliżenia? Ekspertka rozwiewa wątpliwości

Dwie obecnie najmniej zaawansowane pułapki to autonomia technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji i robotyki, oraz utrata kapitału społecznego w wyniku procesu cyfryzacji. Co niepokojące, poszczególne trudności mają tendencję do wzajemnego wzmacniania się. Autorzy artykułu zaznaczają, że jeśli społeczeństwa utkną w jednej ślepej uliczce, rośnie ryzyko utknięcia także w innych.

Na koniec podkreślają, że naturalne siły, które ukształtowały nasz świat, nie są efektywne w radzeniu sobie z globalnymi problemami. Współczesne wyzwania społeczne i środowiskowe rozwijają się w miejscach oddalonych od społeczeństw, które mogłyby im zapobiec. Rozwiązanie tych problemów często wymaga również globalnej współpracy, co nie zawsze jest zgodne z naturalnymi mechanizmami ewolucji.

To jednak nie oznacza, że ludzkość jest skazana na niepowodzenie — zaznaczają naukowcy. Wskazują, że konieczne jest aktywne i świadome przekształcanie naszych społeczeństw, ponieważ dotychczasowy stan antropocenu był głównie wynikiem nieświadomych skutków innych procesów ewolucyjnych.

„Teraz nadszedł czas, aby ludzie wspólnie zaplanowali przyszłość, w jakiej chcą żyć, i zaczęli działać. Mamy ku temu możliwości i już gdzieniegdzie widać przejawy takich działań. Nasza kreatywność, innowacyjność i umiejętność współpracy wyposażają nas w doskonałe narzędzia do aktywnego projektowania przyszłości. Możemy wyjść ze ślepych zaułków, ale w tym celu należy podjąć zbiorowy wysiłek i zaprojektować środowisko, w którym moglibyśmy się dalej rozwijać” — mówi Peter Sogaard Jorgensen.

„Bardzo prostą rzeczą, którą na początku może zrobić każdy z nas, jest większe zaangażowanie w sprawy przyrody i społeczeństwa. Edukujmy się na temat pozytywnych i negatywnych konsekwencji naszych własnych, lokalnych działań. Poznajmy to, co jest zagrożone. Nie ma nic lepszego niż kontakt z tym, co wymaga ochrony” — dodaje.

Warto przeczytać!  Wigilia i Boże Narodzenie to wyjątkowe dni, bo… urodzi się najmniej dzieci w całym roku

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

– To jest niezwykła kazuistyka, kilkadziesiąt przypadków na świecie, dlatego nie należy się obawiać, że spotka nas czy naszych bliskich – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Agnieszka Graczyk-Szuster, kardiolożka pracująca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego. A chodzi o tzw. syndrom Łazarza, gdy „zmarły” budzi się do życia.

Co to technicznie znaczy, że człowiek nie żyje? Kiedy może się okazać, że to był „fałszywy alarm”? I czy w Polsce możemy odetchnąć i nie obawiać się, że zostaniemy pochowani za życia? W zasadzie tak.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.


Źródło