Fotografia

Malarskie zdjęcie wyjątkowego niedźwiedzia okularowego zdobywa tytuł Fotografa Przyrody Roku 2023

 • 14 listopada, 2023
 • 5 min read
Malarskie zdjęcie wyjątkowego niedźwiedzia okularowego zdobywa tytuł Fotografa Przyrody Roku 2023


Zwycięzca niedźwiedzia Fotografa Przyrody Roku 2023

Fotograf Przyrody Roku ogłosił zwycięzców roku 2023. Pierwsze miejsce zajęła Jacquie Matechuk, fotografka przyrody z Kanady, za przepiękne zdjęcie niedźwiedzia okularowego. Piękne zwierzę stoi pośród bujnej zieleni, a zdjęcie Matechuka ma marzycielski, malarski klimat.

Historia obrazu

„Rozciągające się na ponad 8 000 km pasmo górskie Andów zajmuje ponad jedną czwartą powierzchni lądu w Ekwadorze” – wyjaśnia Jacquie Matechuk. „Bogate w różnorodność biologiczną jest także domem dla wyjątkowego gatunku zwanego niedźwiedziem okularowym”.

„Do czasu planowania tej podróży nic o nich nie wiedziałem. Ale jako certyfikowany przewodnik po niedźwiedziach byłem podekscytowany możliwością poszerzenia mojej wiedzy i zrozumienia nowego gatunku oraz porównania zachowań i ich interakcji z zachowaniami naszych niedźwiedzi grizzly, polarnych, czarnych i brunatnych”.

„Kiedy jechaliśmy z Quito w góry Andów, przez wioski i społeczności rolnicze, nieuniknione były niezwykłe warunki i żyzność tej ziemi” – kontynuuje fotograf. „Po godzinach krętych dróg i zachwycających krajobrazów dotarliśmy do małej społeczności, gdzie przywitał nas lokalny rolnik/przewodnik. Człowiek o łagodnym usposobieniu, który przez dziesięciolecia niestrudzenie pracował, obserwując, ucząc się i opowiadając się za tym zagrożonym gatunkiem. Gościnność jego rodziny wykraczająca daleko poza otwarcie domu, otworzyła drzwi do zupełnie nowego świata.”

„Przez 11 dni na wysokości około 2500 metrów nad poziomem morza wędrowaliśmy pionowymi ścieżkami w górę i w dół po ścianach kanionu, wędrowaliśmy przez strumienie, uciekaliśmy przed ulewnymi ulewami i często wspinaliśmy się po błocie, aby obserwować te piękne niedźwiedzie. W ich naturalnym środowisku i dzięki dogłębnej znajomości każdego niedźwiedzia przez naszego przewodnika, szybko zostaliśmy przez nie zaakceptowani. Aby zapewnić im komfort, zachowaliśmy pełen szacunku dystans i opłaciło się to z nawiązką. Karmiły, zasypiały, przytulały się, żerowały i bawiły, pozornie coraz bardziej nieświadome naszej obecności przy każdym mijającym spotkaniu.

Na tym zdjęciu Tony (duży samiec niedźwiedzia okularowego) często podróżujący po tych stronach wspiął się na stuletnie drzewo figowe, szukając schronienia przed południowym słońcem. Był pokryty hiszpańskim mchem i delikatnie kołysał się przy każdym wdechu i wydechu przez ściany kanionu. Bez wysiłku przeszedł po krzepkiej gałęzi i spokojnie usiadł oparty o pień drzewa. Kiedy nad doliną zaczął padać delikatny deszcz, wstał i odwrócił się, aby spojrzeć w górę, jakby obejmował chłodną wilgoć na swojej nakrapianej twarzy. I na ulotną chwilę ciepło przyćmionego światła słonecznego pada na jego twarz, gdy „Patrzy w niebo”.

Niedźwiedź, zdobywca tytułu Fotografa Przyrody Roku 2023
© Jacquie Matechuk/Fotograf Przyrody Roku 2023

Oprócz ogólnego zwycięstwa, Patrzy w Niebiosa przyniósł także Mateczukowi pierwsze miejsce w kategorii ssaków. Przewodniczący jury Marco Gaiotti wyjaśnia, dlaczego wybrali to zdjęcie jako zwycięzcę:

„Hiszpański mech zwisający z tego wielowiekowego drzewa figowego daje niesamowite wrażenie trójwymiarowości, podczas gdy miękkie światło przenikające przez kolory podkreśla głęboki związek między gatunkami i siedliskami na tym zdjęciu. Wreszcie pozycja tego niedźwiedzia w okularach idealnie wpasowuje się w fakturę fotografii”.

O Fotografie Przyrody Roku

Konkurs Fotograf Przyrody Roku to inicjatywa Nature Talks. Organizacja ta jest także odpowiedzialna za Festiwal Fotograficzny Nature Talks, który co roku odbywa się w Holandii.

Warto przeczytać!  Najczęściej wynajmowane narzędzie Lenrentals typu „wskaż i zrób zdjęcie” wcale nie jest „wskaż i zrób zdjęcie”: przegląd fotografii cyfrowej

Oprócz zwycięzcy ogólnego w konkursie wyłaniani są także zwycięzcy, zdobywcy drugiego miejsca i wysoko ocenione zdjęcia w następujących kategoriach:

 • Ptaki
 • Ssaki
 • Inne zwierzęta
 • Rośliny i Grzyby
 • Krajobraz
 • Podwodny
 • Sztuka natury
 • Człowiek i Natura
 • Czarny i biały
 • Portrety zwierząt
 • Charakter „De Lage Landen”
 • Młodzież 10-17 lat
 • Nagroda Freda Hazelhoffa (portfolio)

Teraz zostawiam Was, abyście mogli cieszyć się zwycięzcami kategorii. Jeszcze więcej niesamowitych zdjęć znajdziesz na stronie konkursu, Instagramie i Facebooku.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć konkursowych z innych lat, kliknij poniższe linki i ciesz się!

Zwycięzcy kategorii Fotograf Przyrody Roku

Nagroda Freda Hazelhoffa (portfolio)
Źródło