Manchester City 4-1 Ipswich Town (Premier League)

• 25 sierpnia, 2024

Manchester City odzyskał pozycję lidera tabeli Premier League po zwycięstwie 4-1 nad Ipswich Town w sobotnie popołudnie.

Trochę ponad dwie dekady po tym, jak kibice Ipswich nazwali City „najsłabszym ogniwem”, drużyna, która awansowała do ligi, wyszła na boisko Etihad, niosąc ze sobą ogromny baner witający ich w domu twórców historii Premier League.

Podopieczni Kierana McKenny szybko wyszli na prowadzenie, zaskakując tym samym kibiców meczu powitalnego Mistrzów, a następnie w krótkim czasie stracili trzy bramki. Erling Haaland strzelił swojego dziesiątego hat-tricka dla Manchesteru City.

Podopieczni Pepa Guardioli stworzyli pierwszą szansę już w pierwszych minutach meczu, dzięki imponującemu rajdowi Jeremy’ego Doku, który mistrzowsko skierował piłkę w pole karne przeciwnika płaskim dośrodkowaniem.

City było oszołomione w minutach, gdy goście zmusili ich do stracenia szokującego gola otwierającego. Debiutujący napastnik Ipswich, Sam Szmodics, znalazł się na końcu dobrze wykonanej kontrataku. Ederson dotknął piłki, ale nie zdołał powstrzymać jej przed swobodnym przetoczeniem się przez linię bramkową.

Jednak niedługo potem Manchester City wyrównał wynik po tym, jak Erling Haaland wykorzystał rzut karny, a sędzia Sam Allison, po analizie VAR dotyczącej faulu na nowym nabytku Savinho, podyktował rzut karny.

Warto przeczytać!  Kings wypierają Warriors z fazy play-in i awansują, aby zmierzyć się z Pelicans

Niedługo potem Arijanet Muric, który próbował wybić piłkę z krawędzi pola karnego, załamał się pod presją pędzącego Savinho. Kevin De Bruyne umieścił piłkę w długim strzale, dając City prowadzenie, po czym podał piłkę do Haalanda, który zdobył dwie bramki.

Chociaż Sky Blues kontrolowali grę, drużyna Kierana McKenny oswoiła się z grą w miarę postępu pierwszej połowy. Poprzeczka uniemożliwiła zdobycie gola Rico Lewisowi i De Bruyne’owi, ale nieustępliwe szanse City skutecznie ograniczyły przeciwną drużynę głęboko w ich połowie.

Druga połowa rozpoczęła się od niefortunnej kontuzji Mateo Kovacica. Pomimo prób kontynuowania gry, zmuszony był zejść na boisko przy gromkich brawach, a John Stones wszedł na boisko, by wypełnić jego rolę, podczas gdy De Bruyne i Bernardo Silva okazjonalnie cofali się, by wesprzeć.

Haaland prawie zdobył hat-tricka pod koniec godziny gry, ale niewiarygodna obrona Muricia powstrzymała Norwega. Goście prawie zagrozili obronie City pod koniec drugiej połowy. Jednak niezdecydowanie napastników pozwoliło The Blues się podnieść.

Pep Guardiola wprowadził na boisko powracającą gwiazdę Ilkaya Gundogana, a Etihad podniosło się, by powitać na własnym boisku kapitana, który zdobył potrójną koronę. Jack Grealish, który doznał drobnego urazu, również zaznaczył swoją obecność elektryzującymi biegami i owocnymi przeszkodami.

Warto przeczytać!  Chamari Athapaththu, Harshitha Samarawickrama błyszczą, a Sri Lanka zadziwia Indie, zdobywając pierwszy tytuł w Pucharze Azji Kobiet

Manchester City uporczywie atakował obronę Ipswich przez co wydawało się wiecznością, zanim zdobył czwartego gola. Haaland i Lewis dobrze współpracowali, przejmując piłkę na skraju pola karnego, a fantastyczny strzał Norwega nie spotkał się z odpowiedzią niczego niepodejrzewającego Murica.

The Blues wrócą do akcji w przyszły weekend, kiedy zmierzą się z West Ham United przed pierwszą przerwą na mecze międzynarodowe. Oto jak oceniliśmy zawodnika podczas sobotniego zwycięstwa u siebie!

Oceny graczy

Ederson – 6

Bramkarz Manchesteru City mógł zachować się lepiej w obliczu strzału Sammiego Szmodicsa.

Rico Lewis – 7

Pewny siebie i przechodząc do ofensywy, powinien był strzelić gola.

Manuel Akanji – 6

Pozwolił Szmodicsowi przemknąć obok niego, ale po wprowadzeniu Johna Stonesa ustabilizował się w roli.

Ruben Dias – 7

Skutecznie poprowadził linię obrony, uniemożliwiając kontrataki, które pozwoliły Szmodicsowi zdobyć bramkę.

Josko Gvardiol – 7

Dobrze współpracował z Doku i De Bruyne po lewej stronie i słusznie postawił na priorytet pracy w obronie.

Matero Kovacić – 8

Utrzymał solidną postawę z ubiegłego tygodnia, odegrał kluczową rolę w rozbijaniu linii pomocy Ipswich, a także regularnie krył Gvardiola w defensywie.

Warto przeczytać!  Indie - Bangladesz 4. miejsce w T20I kobiet Wyniki na żywo: Asha Sobhana debiutuje; Smriti Mandhana, Shafali Verma rozpoczynają akcję | Wiadomości krykieta

Kevin De Bruyne – 9

Belgijski geniusz w najlepszym wydaniu; strzelił wspaniałego gola i asystował przy drugiej bramce Haalanda.

Bernardo Silva – 7

Po cichu pełnił różne role na boisku, na zmianę grając w ataku i obronie, co skutecznie pomogło rozciągnąć linię pomocy.

Spokojnie – 8

Wywalczył rzut karny dla City i asystował przy golu De Bruyne’a, solidny występ.

Jeremy Doku – 6,5

Dobrze radził sobie z biegami, co sprawiało kłopoty obrońcom, ale nie potrafił znaleźć kolegów z drużyny.

Erling Haaland – 9 (najlepszy zawodnik)

Solidny rzut karny, po którym nastąpiły dwa świetnie strzelone gole, dzięki czemu zdobył pierwszego hat-tricka w sezonie.

Zastępstwa

John Stones – 7

Wszedł na boisko na początku drugiej połowy i od razu pomógł przejąć kontrolę nad grą w roli defensywnego pomocnika.

Ilkay Gundoğan – 6

Wspierał De Bruyne’a w środku boiska, odzwierciedlając jego grę, gdy ostatnio nosił barwy City. A jeśli nie powiedziano tego wystarczająco, witaj w domu!

Jack Grealish – 6

Szybkie biegi, ale nie nawiązały dobrego kontaktu z innymi napastnikami, wahał się w polu karnym