Polska

Marek Sawicki radzi premierowi Morawieckiemu: niech powie, że dziękuje

  • 8 listopada, 2023
  • 4 min read
Marek Sawicki radzi premierowi Morawieckiemu: niech powie, że dziękuje


  • Przez dwa tygodnie będzie tylko udawał, że premieruje, będzie udawał, że tworzy coś, co jest nie do stworzenia — tak poseł Sawicki opisuje działania, które będzie podejmować obecny premier
  • Marszałek senior dodaje, że „pan Mateusz Morawiecki może powiedzieć, że zorientował się, przeanalizował sytuację i dziękuje, rezygnuje z tego kroku i powierza to parlamentowi”
  • Zgodnie z konstytucją wybór premiera odbywa się w trzech krokach. Poniżej przedstawiamy je szczegółowo
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

13 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu. Otworzy je wskazany przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek senior Marek Sawicki. Także decyzją prezydenta próbę stworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku podejmie Mateusz Morawiecki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na fakt, że PiS nie ma wymaganej większości w Sejmie, Morawiecki zabiega o wsparcie innych ugrupowań, jednak istnieją iluzoryczne szanse, aby je uzyskał.

Warto przeczytać!  F-16 wylądował na drodze pod Wielbarkiem. To pierwsze lądowanie od 20 lat

— Premier Morawiecki wie, że nie ma żadnych szans na stworzenie jakiegokolwiek rządu po tych wyborach. Oczywiście może dwa tygodnie pomęczyć się, może nawet złożyć swój skład Rady Ministrów, przyjść z nim do Sejmu, ale ta Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania. Więc przez dwa tygodnie będzie tylko udawał, że premieruje, będzie udawał, że tworzy coś, co jest nie do stworzenia — wyjaśnia poseł Sawicki.


Źródło