Polska

Mężczyźni uciekają z Ukrainy przed poborem. Podano liczby – o2

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Mężczyźni uciekają z Ukrainy przed poborem. Podano liczby – o2


Dziennikarze BBC odkryli, że od początku wojny blisko 20 mężczyzn uciekło z Ukrainy, aby uniknąć poboru do wojska. Jednym z bohaterów artykułu jest 26-letni muzyk, który opowiedział, że przepłynął rzekę, aby uciec do Mołdawii.

Po przesłuchaniu przez mołdawską policję złożył wniosek o azyl, którego należy dokonać w ciągu 24 godzin od wjazdu do kraju, aby uniknąć wpisu do rejestru karnego.

Co mam zrobić na Ukrainie? – podkreśla Jewgienij. – Trzeba zrozumieć, że nie każdy jest wojownikiem… nie trzeba trzymać całego kraju w zamknięciu. Nie można wszystkich wrzucić do jednego worka, jak to zrobiono w Związku Radzieckim – przedstawia swoje tezy 26-latek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brawurowy atak z powietrza. Piloci Su-25 podjęli duże ryzyko

Oprócz tego trudno mu było w międzyczasie znaleźć dobrze płatną pracę, „bo wszystko nastawione jest na wojnę”, a przecież prąd, paliwo – wszystko podrożało.

Czytaj także: Niebywała akcja Ukraińców na froncie. Trafili ich w pełnym pędzie

To nie koniec, bowiem Kijów potwierdził, że kolejnych 21 113 mężczyzn próbowało uciec, ale zostało złapanych przez władze ukraińskie.

W jaki sposób? Większość – 14 313 próbowała przejść granicę pieszo lub przepłynąć, a pozostałych 6800 opierało się na uzyskanych w drodze oszustwa oficjalnych dokumentach stwierdzających fałszywe zwolnienia, takie jak sfabrykowane choroby.

Przypomnijmy, że według przepisów w Ukrainie, z poboru do wojska wykluczeni są mężczyźni z problemami zdrowotnymi, osoby sprawujące obowiązki opiekuńcze oraz ojcowie co najmniej trojga dzieci.

Wydawali zwolnienia lekarskie. Zełenski był wściekły

W sierpniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił „skorumpowane decyzje” podjęte przez wojskowe komisje lekarskie, które, jego zdaniem, doprowadziły do ​​dziesięciokrotnego wzrostu zwolnień od lutego 2022 r.

Zełenski ogłosił, że wszyscy urzędnicy regionalni odpowiedzialni za pobór do wojska zostali usunięci, a ponad 30 osobom postawiono zarzuty karne.

Czytaj także: Chcieli wmówić ludziom, że pokonali wroga. Rosjanie znów się ośmieszyli

Jestem przekonany, że mimo to odporność i gotowość Ukraińców do obrony swojej niepodległości, suwerenności i wolności wynosi 95-99 procent – powiedział BBC Fedir Wenisławski, przedstawiciel prezydenta w sejmie.

Innemu mężczyźnie, którego nazywano Vladem, udało się wprawdzie uzyskać ważne zwolnienie, ale twierdzi, że nie udało mu się wówczas przekonać funkcjonariuszy straży granicznej, aby potraktowali to poważnie.

Mówi, że był podekscytowany faktem, że przyjęto go na studia zagraniczne i otrzymał pozwolenie studenckie na wyjazd z Ukrainy, ale szybko zdał sobie sprawę, że to nie wystarczy.

Myślałem, że nie wyszło, bo trafiłem na trudny punkt kontrolny. Pojechałem na kolejny, i kolejny. Wyśmiali mnie i odesłali do domu. Zdałem sobie sprawę, że ta kartka papieru – to „pozwolenie” – jest bez sensu dla funkcjonariusza granicznego jest to w ogóle obojętne – tłumaczy.

Zamiast tego Vlad opuścił kraj, przepływając… przez rzekę Cisę do Rumunii.
Źródło