Mężczyźni z USA zagrają o brązowy medal w Paryżu po 5-setowym meczu z Polską

• 7 sierpnia, 2024
  • 9 min read

PARYŻ, Francja (7 sierpnia 2024) – Reprezentacja USA mężczyzn zagra o brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu po przegranej z Polską 3-2 (25-23, 25-27, 14-25, 25-23, 15-13) w półfinale w środę. USA (4-1) spotkają się z przegranym meczu Włochy-Francja w piątek o 7 rano czasu pacyficznego. Polska grała w półfinale po przegranej w ćwierćfinale pięć razy z rzędu.

„Jednym z największych wyzwań w tym wydarzeniu jest sytuacja, gdy masz nadzieję na złoto, ale potem musisz się psychicznie pozbierać i ruszyć do walki” – powiedział główny trener John Speraw o meczu o brązowy medal.

USA prowadziły w liczbie zabić (68-62) i były równe w blokach (4-4). Polska miała niewielką przewagę w asach (6-4). USA zdobyły 32 punkty dzięki błędom przeciwnika, a 29 dzięki własnym.

Matt Anderson kontynuował swoje niesamowite igrzyska olimpijskie, prowadząc wszystkich graczy z 23 zabiciami i dodając asa, aby zakończyć z 24 punktami. Trafił z .459 procentem efektywności. Zewnętrzny atakujący Aaron Russell również osiągnął poziom 20 punktów z 18 zabiciami i dwoma blokami, uderzając .517 w meczu. Anderson dodał osiem kopnięć i osiem udanych przyjęć, podczas gdy Russell prowadził drużynę z 19 udanymi przyjęciami i zanotował sześć kopnięć.

Libero Erik Shoji rozegrał kolejny znakomity mecz i zanotował kolejny double-double, 13 udanych przyjęć piłki i najwięcej w drużynie – 10 obron.

„To wyczerpujące fizycznie i psychicznie” – powiedział Shoji. „Musimy wrócić i grać za dwa dni. Chcemy walczyć o złoto, a to do bani, ale brąz jest ważny i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby go wygrać”.

Rozgrywający Micah Christenson poprowadził atak i zdobył siedem punktów.

Polak Wilfredo Leon był najlepszym zawodnikiem wśród wszystkich zawodników z 26 punktami, 22 zabiciami, dwoma blokami i dwoma asami serwisowymi.

STATYSTYKI MECZU (PDF)

Środkowy blokujący Max Holt zdobył 12 punktów w dziewięciu zabójstwach z 0,750 skutecznością trafień bez błędu w 12 atakach. Zanotował również blok, dwa asy i cztery zabójstwa. Zewnętrzny atakujący Thomas Jaeschke wszedł z ławki rezerwowych, aby zdobyć 10 punktów w dziewięciu zabójstwach i bloku. Środkowy blokujący Taylor Averill zakończył z ośmioma punktami w pięciu zabójstwach w siedmiu atakach, dwóch blokach i asie.

Polska zaczęła szybko, zdobywając pięć z pierwszych siedmiu punktów i prowadząc nawet czterema punktami w czterech okazjach na początku seta. Dwa kolejne zabicia Andersona dały USA początek serii 5-1, która wyrównała seta na 13. Polska odpowiedziała serią 3-0 i wymusiła przerwę na żądanie USA.

Trzeci blok Polski powiększył przewagę do czterech punktów, 19-15. USA nie były w stanie zbliżyć się na mniej niż trzy punkty przez resztę seta, aż szóste zabójstwo Andersona zmniejszyło stratę do 24-22 w drugim punkcie setowym Polski. Po błędzie w ataku, Polska zanotowała zabójstwo w czwartym punkcie setowym. Anderson zaliczył .556 w secie z sześcioma zabójstwami i jednym błędem w ośmiu atakach. Russell zdobył trzy punkty dzięki parze zabójstw i blokowi.

Warto przeczytać!  Polski Duda jest kolejnym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z Trumpem, podczas gdy sojusznicy USA zabezpieczają swoje zakłady dotyczące listopadowych wyborów

USA objęły pierwsze prowadzenie w drugim secie dzięki blokowi Russella, co dało wynik 4-3. Blok Holta dał USA pierwsze dwupunktowe prowadzenie, 6-4. Zespoły wymieniły się kolejnymi 12 punktami, zanim as Averilla powiększył przewagę do trzech punktów, 13-10 i doprowadził do przerwy dla Polski.

Po błędzie w ataku, który zwiększył przewagę do czterech, 18-14, Leon zanotował dwa kolejne zabicia, aby zmniejszyć deficyt o połowę. Polska zbliżyła się na punkt, 21-20, dzięki asowi. USA wyszły z przerwy i odzyskały dwupunktową przewagę, gdy Russell zdobył swój trzeci punkt z rzędu dla USA. Garrett Muagututia zaserwował to, co USA uznało za asa, na co zwrócili uwagę podczas gry, ale po sprawdzeniu okazało się, że piłka odbiła się od stopy gracza Polski. Polska zdobyła punkt w powtórce i punkt po overpassie, aby wyrównać seta na 22.

USA miały zamach, aby wygrać drugiego seta przy wyniku 24-23, ale uderzyły piłkę w siatkę. Po trzecim z rzędu błędzie serwisowym Polski, USA miały kolejny zamach w secie, ale wybiły piłkę poza siatkę. Shoji idealnie podał świetny serwis Leona, aby ustawić atak Andersona na prowadzenie. USA zamieniły swój trzeci punkt setowy, gdy odbicie Andersona doprowadziło do czwartego ataku Russella. Russell zakończył seta z pięcioma punktami, dodając blok. Holt zdobył cztery punkty dzięki trzem atakom i blokowi, a Anderson zdobył punkty we wszystkich trzech swoich atakach.

Averill zdobył punkt przeciwko potrójnemu blokowi, a po tym, jak Polska uderzyła piłkę do siatki, USA wyszły na prowadzenie 7-4 w trzecim secie. Po tym, jak przewaga zmniejszyła się do punktu, as Holta i błąd w ataku dały wynik 10-7 i doprowadziły do ​​tego, że Polska wzięła swój pierwszy timeout. Drużyny wymieniły się kolejnymi czterema punktami, a Anderson zaliczył dwa kolejne punkty. Jaeschke zakończył długi rajd, dając USA czteropunktową przewagę, 13-9. Podczas akcji polski libero Paweł Zatorski zderzył się z rozgrywającym Marcinem Januszem i leżał na parkiecie przez trzy minuty, zanim wrócił do gry z kontuzją lewego ramienia.

USA zdobyły kolejne trzy punkty po przerwie, powiększając przewagę do siedmiu punktów, 16-9. Anderson wcisnął zabójcze uderzenie pomiędzy bloki Christensona i Averilla. Przewaga wzrosła do 10 punktów, 22-12 po zabiciu Russella i kopnięciu Jaeschkego, które przeszło nad siatką i złapało linię obrony. Jaeschke dał USA prowadzenie 24-13 po zabiciu, a Russell przechwycony przez blok w środku dał USA prowadzenie w secie 2-1. Jaeschke, grając w swoim pierwszym secie w meczu, zdobył pięć punktów po czterech zabiciach i bloku. Russell zanotował pięć zabicia po sześciu atakach, a Anderson zdobył trzy punkty po czterech atakach. USA osiągnęły .600 w secie z 14 zabiciami i tylko dwoma błędami w 20 atakach.

Warto przeczytać!  Napastnicy Polski Lewandowski i Świderski doznali kontuzji podczas ostatniej rozgrzewki przed Euro

Polska zdobyła dwa z pierwszych trzech punktów czwartego seta, ale USA wykorzystały kolejne cztery punkty, aby wymusić wczesny timeout. Przy wyniku 3-2 Janusz odczuwał skutki zderzenia z libero i zszedł z boiska, aby uzyskać pomoc medyczną na plecach. Anderson zdobył punkt po tym, jak Shoji wykonał kolejny niesamowity kop, a następnie zaserwował asa serwisowego, dając prowadzenie 5-2.

Zabójstwo Holta dało USA największą przewagę, 9-5. Zabójstwo Andersona wspomagane przez nieporozumienie po stronie Polski dało wynik 12-9, ale Polska zdobyła 4-1, aby wyrównać seta na 13. USA objęły dwupunktowe prowadzenie 15-13 i 16-14 po zabójstwach Andersona, ale Polska zdobyła przewagę dzięki serii 3-0, która zakończyła się blokiem. Kolejny blok dał Polsce wynik 18-17, zanim USA zdobyły własny wynik 3-0. Zabójstwo Andersona wyrównało seta, a po błędzie w ataku Holt zanotował asa na prowadzenie 20-18.

Polska odpowiedziała serią 6-2, zdobywając swój pierwszy punkt setowy asem Leona. Russell zdobył punkt, broniąc się przy punkcie setowym, ale czwarty zabój Tomasza Fornala w pięciu atakach doprowadził do piątego seta. Anderson prowadził wśród graczy z dziewięcioma punktami, ośmioma zabójcami i asem. Russell zanotował cztery zabójcy.

Zabójstwo Andersona rozpoczęło piątego seta, ale było to ostatnie prowadzenie USA w meczu. Polska zdobyła kolejne trzy punkty za zabójstwo, asa i blok, co pozwoliło USA na wczesne wzięcie czasu. USA zdawały się remisować seta 4-4, ale Polska skutecznie zakwestionowała blok, wychodząc na prowadzenie 5-3. Idealne podanie Shojiego doprowadziło do zabicia Russella, co zmniejszyło przewagę do jednego punktu, 6-5, ale dwa kolejne punkty Polski dały wynik 8-5 dzięki zmianie strony.

Zabójstwo Russella na overpassie zmniejszyło deficyt do jednego punktu, 8-7, ale kolejne błędy (serwis i naruszenie siatki) przywróciły Polsce przewagę trzech punktów. Po błędzie serwisu Polski, Holt zaserwował asa, zmniejszając przewagę do jednego punktu, 11-10, i doprowadzając do przerwy dla Polski. Zabójstwo ze środka utrzymało Polskę na prowadzeniu, a blok dał jej 13-10.

Warto przeczytać!  Rosja przeprowadza kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, z którego jeden na krótko wkracza w polską przestrzeń powietrzną

Leona 21św. kill of the match dał Polsce cztery piłki meczowe. Jaeschke i Anderson kills przedłużyły mecz i doprowadziły do ​​przerwy dla Polski. Błąd w ataku dał wynik 14-13, ale Polska przypieczętowała swoją podróż do meczu o złoty medal kolejnym killem Leona. Holt prowadził USA z trzema punktami w dwóch killach i asem.

Czy wszystkie olimpijskie akcje siatkarskie sprawiają, że rodzina jest podekscytowana naszym sportem? Zaangażuj się i dołącz do nas na bezpłatnej klinice Try Volleyball! Dowiedz się więcej na TryVolleyball.org.

Skład reprezentacji USA na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Nr. Zawodnik (pozycja, wzrost, miasto rodzinne, uczelnia, region USAV)
1 Matt Anderson (Opp, 6-10, West Seneca, NY, Penn State, Zachodnie Cesarstwo)
2 Aaron Russell (Ohio, 6-9, Ellicott City, Maryland, Penn State, Chesapeake)
4 Jeff Jendryk (MB, 6-10, Wheaton, Illinois, Loyola Univ. Chicago, Wielkie Jeziora)
8 T.J. DeFalco (OH, 6-5, Huntington Beach, Kalifornia, Long Beach State Univ., Południowa Kalifornia)
11 Micah Christenson (S, 6-5, Honolulu, Hawaje, Uniwersytet Południowej Kalifornii, Aloha)
12 Max Holt (MB, 6-10, Cincinnati, Ohio, Penn State, Ohio Valley)
14 Micah Ma’a (S, 6-3, Kaneohe, Hawaje, UCLA, Aloha)
17 Tomasz Jaeschke (OH, 6-6, Wheaton, Illinois, Loyola Univ. Chicago, Wielkie Jeziora)
18 Garrett Muagututia (OH, 6-5, Oceanside, Kalifornia, UCLA, Południowa Kalifornia)
19 Taylor Averill (MB, 6-7, San Jose, Kalifornia, Uniwersytet Hawajski, Północna Kalifornia)
20 Dawid Smith (MB, 6-7, Saugus, Kalifornia, Uniwersytet Kalifornijski w Irvine, Południowa Kalifornia)
22 Erik Shoji (L, 6-0, Honolulu, Hawaje, Uniwersytet Stanforda, Aloha)

Oficjalny Zastępca: 5 Kyle Ensing (Naprzeciwko, 6-7, Valencia, Kalifornia, Long Beach State Univ., Południowa Kalifornia)

Lekarz zespołu: Lori Boyajian-O’Neill

Harmonogram reprezentacji USA mężczyzn (PT) na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

27 lipca USA pokonały Argentynę 3-0 (25-20, 25-19, 25-16)
30 lipca USA pokonały Niemcy 3-2 (25-21, 25-17, 17-25, 20-25, 15-11)
2 sierpnia USA pokonały Japonię 3-1 (25-16, 25-18, 18-25, 25-19)
5 sierpnia Ćwierćfinał, USA pokonały Brazylię 3-1 (26-24, 28-30, 25-19, 25-19)
7 sierpnia, półfinał, Polska pokonuje USA 3-2 (25-23, 25-27, 14-25, 25-23, 15-13)