Biznes

Michał Kiciński zmniejsza udział w CD Projekt. Jego firma Mudita robi smartfon dla minimalistów – Biznes

  • 14 listopada, 2023
  • 13 min read
Michał Kiciński zmniejsza udział w CD Projekt. Jego firma Mudita robi smartfon dla minimalistów – BiznesZanim jednak o tym, co nowe, jeszcze parę słów na temat tego, co stare — czyli Mudita Pure.


Zapowiadany jako „telefon dla minimalistów” Mudita Pure miał, z jednej strony, zapobiegać przebodźcowaniu użytkownika. Temu celowi służy wyświetlacz oparty o technologię e-ink (papieru elektronicznego) oraz minimalizm funkcji, które ograniczają się do telefonowania, wysyłania i odbierania smsów, kalendarza i prostej aplikacji z muzyką, oraz timera do medytacji. Z drugiej strony, producent twierdzi, że Pure posiada „prawdopodobnie najniższy na świecie współczynnik Head SAR” – czyli ma wytwarzać najmniej promieniowania elektromagnetycznego spośród telefonów dostępnych na rynku. W ten sposób Mudita Pure ma chronić użytkownika przed tzw. elektromagnetycznym smogiem.


Minimalistyczna prostota charakteryzuje telefon również na płaszczyźnie designu, gdzie Mudita Pure prezentuje się jako łatwy w obsłudze „telefon z guzikami”. Design to zresztą jeden z niewielu obszarów, na których Mudita Pure nie jest krytykowany i prawdopodobnie jedyny, na którym jest nagradzany przez międzynarodowe gremia.


Gorzej ma być, jeśli chodzi o wspomnianą funkcjonalność. W siedzibie Mudity na warszawskim Wierzbnie prezes Kiciński pokazuje mi kilka półek z pudełkami zawierającymi telefony zwrócone przez niezadowolonych nabywców. Aby zapobiec fali zwrotów, producent umieścił na stronie produktu w sklepie internetowym klauzulę „przeczytaj, zanim kupisz” – a w niej listę zidentyfikowanych niedociągnięć. Wśród nich znajdują się: stosunkowo słaby zasięg anteny, problemy z rejestracją do sieci telefonicznej w USA, przeciętna jakość dźwięku w trybie głośnomówiącym, czy brak rozbudowanych funkcji kalendarza w telefonie.


Czytaj też: Od CD Projektu do wege-knajpy i „zdrowego” telefonu. Michał Kiciński stawia na biznes społecznie użyteczny


Serwis technologiczny Chip.pl określił opublikowaną przez producenta klauzulę jako marketingowy strzał w kolano (dokładnie „samozaoranie”). Michał Kiciński stoi jednak na stanowisku, że ostrzeżenie o niedociągnięciach produktu to kwestia uczciwości wobec klienta.


– Lepszy zasięg, wysoka jakość dźwięku z głośnika, czy bardziej zaawansowany kalendarz to są rzeczy, których w finalnym produkcie nie udało się dowieźć, spośród całej gamy zapowiedzi, które udało się zrealizować. Telefon ma współczynnik SAR 0,06 W/kg [europejska norma to 2 W/kg — przyp. red.]. Jest to chyba najniższy współczynnik promieniowania elektromagnetycznego wśród telefonów z ostatnich 15 lat. Nie dało się dowieźć i tego, i tego. Trzeba było wybrać którą obietnicę złożoną rynkowi uważamy za ważniejszą — mówi Kiciński, a w kontekście zasięgu i mocy anteny dodaje: – W miejscach, gdzie generalnie nie ma problemów z zasięgiem, takich jak aglomeracje miejskie to, że mamy w telefonie o jedną kreskę mniej, nie za bardzo wpływa na użytkowanie. Problem pojawia się w miejscach, gdzie telefony z dobrą anteną mają jedną kreskę zasięgu. Jeżeli ktoś mieszka w takim miejscu, to Mudita Pure nie sprawdzi się i nabywca powinien o tym wiedzieć. To jest telefon przede wszystkim dla osób, które chcą lub powinny ograniczyć promieniowanie elektromagnetyczne. Nie mówimy tu tylko o tzw. foliarzach, ale też np. o osobach w ciąży, młodszych dzieciach, lub osobach z zagrożeniem onkologicznym bądź w trakcie leczenia onkologicznego.


Co ciekawe, również krytykujący Pure’a za słaby zasięg Chip.pl potwierdził, że jeśli chodzi o niski poziom promieniowania, polski telefon jest w zasadzie bezkonkurencyjny. Dziennikarze serwisu (z pomocą Instytutu Łączności) zmierzyli wprawdzie nie tyle SAR, co siłę pola elektromagnetycznego, ale przyznali, że 0,2 V/m (przy normie 61 V/m) to „wynik w zasadzie niespotykany”.Michał Kiciński na liście 100 najbogatszych Polaków 2023 r. Po co milionerowi crowdfunding?


Mudita istnieje od 2013 r., pierwsze zapowiedzi „telefonu dla minimalistów” pojawiły się w roku 2017, ale prezesem i większościowym udziałowcem Kiciński jest dopiero od grudnia 2021 (wcześniej miał 49 proc. udziałów). Po menadżerach i dotychczasowych głównych udziałowcach, którzy kierowali firmą do tego czasu, nie ma już w Mudicie śladu. – Wykupiłem ich udziały i nasze drogi się rozeszły — przyznaje Kiciński, po czym wyjaśnia: – Choć nie byłem większościowym udziałowcem i nie zasiadałem w zarządzie, to jednak byłem głównym inwestorem. Nie mogłem zaakceptować rosnących kosztów prac nad telefonem, w mojej ocenie, niewspółmiernych do uzyskanych efektów. Opóźnienie, jeśli chodzi o dostarczenie Pure’a na rynek, też było dla mnie zbyt duże.

Warto przeczytać!  Holding Buffetta inwestuje w „Wolne Media”. Berkshire Hathaway sprzedaje akcje gigantów


Rzeczywiście: w 2021 r. Muditę spotkał wizerunkowy kryzys związany z około rocznym opóźnieniem dostaw pierwszych telefonów z przedsprzedaży.


Szerszy rozgłos projekt Mudita Pure zyskał w 2019 r. dzięki zapoczątkowanej wówczas kampanii crowdfundingowej. W sumie na platformach Kickstarter i Indiegogo projekt Kicińskiego zebrał na rozwój ok. 1,3 mln zł. Wydaje się dużo, ale w praktyce to suma bardzo niewielka, jeśli spojrzeć przez pryzmat kosztów, z jakimi wiąże się wprowadzenie na rynek zupełnie nowego telefonu komórkowego. Michał Kiciński mówi, że nie chce rzucać liczbami, ale z najświeższego dostępnego publicznie sprawozdania Mudity za rok 2021 wynika, że firma zakończyła go z ponad ośmioma milionami zł na minusie. Kiciński daje do zrozumienia, że łączne nakłady na rozwój telefonu mogą być dużo wyższe — tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę dwa nowe modele, które Mudita planuje wypuścić na rynek. Jednak Kicińskiego wciąż stać na inwestowanie — pomimo faktu, że ostatnio z roku na rok spada coraz niżej na liście 100 najbogatszych Polaków według „Forbesa”. W 2021 r. zajmował na niej 15. miejsce, z majątkiem wartym ponad 3 mld zł. W 2022 r. spadł na miejsce 29., ale jego majątek wciąż był wart prawie 2 mld zł. W roku 2023 Michał Kiciński zajmuje już na liście 100 najbogatszych Polaków miejsce 56., a jego majątek w ciągu roku uszczuplił się o 26,6 proc.— wynosząc 1,423 mld zł.


Pomimo spadku Kiciński wciąż pozostaje jednym z najbogatszych ludzi w Polsce. Po co w takim razie była zbiórka na Kickstarterze na rzecz Mudita Pure?


Czytaj też: 10 dziwnych projektów z Kickstartera, które zostały sfinansowane


– Budowanie firmy, która handluje hardwarem wymaga bardzo dużych nakładów. Kickstarter jest jednak bardzo ważny, bo służy do badania nastrojów na rynku. To jest miejsce, gdzie można sprawdzić, czy ludzie kupują pomysł i czy są gotowi za niego płacić. To też dobre miejsce do wymiany opinii, więc osoba odpowiedzialna za produkt może na bardzo wczesnym etapie pomysł doszlifować na podstawie opinii klienta końcowego. Dlatego z Kickstartera będziemy korzystać niezależnie od potrzeb finansowych — mówi Kiciński i dodaje: – Szczerze mówiąc, nie bardzo wierzę w crowdfunding jako jedyne narzędzie finansowania projektu. Chyba ci, którzy na to liczą często kończą w tym odsetku projektów kickstarterowych, które nie kończą się realizacją. Przynajmniej bardzo ciężko jest mi sobie wyobrazić, że te pieniądze miałyby wystarczyć do wyprodukowania czegoś bardziej skomplikowanego technicznie niż np. gra planszowa, gdzie trzeba opłacić drukarnię, pudełka i parę figurek. Natomiast w przypadku elektroniki wydaje się to bardzo mało prawdopodobne.


Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.Co po Mudita Pure? W stronę Mudita Kompakt i Mudita Pure 2


Mudita Pure sprzedał się w liczbie ok. 3 tys. egzemplarzy (po uwzględnieniu zwrotów). W ramach tzw. Mudita Center firma wprowadza aktualizacje systemu operacyjnego i możliwe ulepszenia, które użytkownicy produktów Mudita mogą ściągać za pośrednictwem platformy internetowej. Mudita Pure sam nie łączy się z internetem, więc aktualizacji telefon nie ściąga sam. Z komputerem — i internetową platformą — łączy się przez kabel USB. Tą drogą do Pure’a można zaimportować listę kontaktów z konta Google.

Warto przeczytać!  Jak Amerykanie stosunkowo małym kosztem niszczą rosyjską potęgę


Wciąż nie jest jednak możliwe dodawanie wydarzeń do kalendarza. Nie jest i nie będzie, ponieważ — jak tłumaczy Kiciński — firma doszła do wniosku, że bez synchronizacji z kalendarzami online ta funkcja nie będzie się cieszyć popularnością. — Nie chcieliśmy też nadmiernie komplikować urządzenia. No i warto pamiętać, że system operacyjny telefonu z założenia nie komunikuje się z internetem. To oprócz cyfrowego minimalizmu ma zapewnić odporność na włamania hakerskie i potencjalne wycieki danych — twierdzi Kiciński.


Kiciński twierdzi, że po aktualizacjach użytkownicy pierwszego „telefonu dla minimalistów” mają z nim dużo mniej problemów niż na początku, lecz pomimo tego projekt Mudita Pure zostaje zamknięty. W ostatnim tygodniu stycznia 2023 r. do kupienia było jeszcze ostanie 100 sztuk. Teraz firma chce skupić się na wspomnianych już kolejnych telefonach: Mudita Kompakt i Mudita Pure 2.

Mudita Kompakt — smartfon dla minimalistów firmy Michała Kicińskiego — będzie mieć dotykowy ekran oparty na technologii e-ink


Mudita Kompakt — smartfon dla minimalistów firmy Michała Kicińskiego — będzie mieć dotykowy ekran oparty na technologii e-ink

Fot.: Paweł Rutkiewicz / Forbes


Jeśli chodzi o Mudita Pure 2, to na temat tego projektu Kiciński nie mówi wiele. Wiadomo, że będzie on kontynuować ideę pierwszego Pure’a. Natomiast Mudita Kompakt, który na rynek ma trafić wcześniej (ok. 2024 r.), będzie stanowić rodzaj uprszczonego smartfona z dotykowym ekranem w technologii e-ink, co sprawia, że telefon (na oko wielkości iPhone’a Mini) przypomina mały czytnik do e-booków. Telefon będzie działać na zmodyfikowanym systemie Android, łączyć się z internetem, ma być wyposażony w aparat fotograficzny i więcej aplikacji niż Pure (m.in. w mapy). Jednak, jak słyszę, ani Twitter ani Facebook działać na nim nie będą. Celem poprawy zasięgu Mudita zrezygnuje też z samodzielnego projektowania anteny, korzystając podzespołów dostępnych na rynku.Michał Kiciński: „zminiaturyzowanej elektroniki nie da się robić dobrze w Polsce”


W 2023 r. w Warszawie ma powstać wspólny showroom produktów różnych marek Kicińskiego: TRE Product (wyposażenie wnętrz), Unitra (reaktywowana przez Kicińskiego PRL-owska marka RTV), Mudita, oraz Wise Habit — nowej spółki, do której zostanie wydzielona część Mudity odpowiedzialna za „akcesoria akumulatorowe”: lampki nocne i biurkowe oraz ekskluzywne zegarki na rękę.


Nie są to oczywiście wszystkie biznesy Kicińskiego. Rejestr.io wskazuje ponad 20 podmiotów gospodarczych, które albo są od niego zależne, albo w których pełni funkcje zarządcze bądź nadzorcze. Wśród nich znajdują się: producent gier „retro” Retrovibe, firma budowlana Domy nad Stawami (Kiciński figuruje jako komandytariusz) oraz producent wody mineralnej Id’eau (obie firmy zarejestrowane w Żernicy w województwie śląskim), jak również małopolski producent akcesoriów do przyczep kempingowych Hatu. Wśród biznesów, w które w ciągu ostatnich kilku lat inwestował Kiciński była też nieczynna już restauracja wegańska Wegeguru przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie, oraz sieć barów ze zdrowymi sokami pod nazwą Sok Bar (miała dwie lokalizacje w Warszawie, ale obie są już nieczynne).


Po tym, jak produkcja lampek nocnych zostanie wydzielona do Wise Habit, w Mudicie pozostaną telefony i budziki. Firma chce wypuścić na rynek również miernik czystości powietrza. Wszystkie produkty mają charakteryzować się prostotą designu i obsługi. I wszystkie mają być produktami premium, jeśli chodzi o jakość wykonania, długowieczność i przyjemność użytkowania. Dla przykładu: budziki Mudita opracowywane są przy współpracy ze specjalistami od jakości snu, dźwięki dzwonków komponował i nagrywał multiinstrumentalista Nick Lewis, przy użyciu łagodnych w brzmieniu instrumentów akustycznych (jak np. jak np. ukulele, dzwonki koshi, czy misy tybetańskie). Ponadto oba znajdujące się w oferice budziki Mudita Harmony z wyświetlaczem e-ink (cena 999 zł) i Mudita Bell z klasycznym cyferbaltem (369 zł) – zanim zaczną emitować stopniowo narastający dźwięk, budzą łagodnym światłem. Dla budzika Mudita Bell zamówiono ponadto unikatowy font do cyferblatu.

Warto przeczytać!  Praca z kampera. "Na tych samych parkingach spotykamy milionerów"

Michał Kiciński przy pracy designerki Mudita. Na potrzeby cyferblatu budzika Mudita Bell dla firmy przygotowano specjalny font na zamówienie.


Michał Kiciński przy pracy designerki Mudita. Na potrzeby cyferblatu budzika Mudita Bell dla firmy przygotowano specjalny font na zamówienie.

Fot.: Paweł Rutkiewicz / Forbes


Jeśli chodzi o rynki, na których Mudita sprzedaje swoje produkty, to dziś są to kolejno: USA (prawie 40 proc. ogólnej sprzedaży), Polska (Kiciński podejrzewa tu związek z tym, że jest znany jako współtwórca CD Projektu), oraz Niemcy — a w dalszej kolejności pozostałe kraje Europy Zachodniej. Mudita Kompakt i oba budziki mają być też sprzedawane w polskich elektromarketach (podobno trwają już na ten temat rozmowy).


Jeśli chodzi o Mudita Kompakt, firma planuje sprzedawać ok. 40 tys. egzemplarzy rocznie — to ponad 10 razy więcej, niż w sumie sprzedano egzemplarzy Pure’a.


Zdaniem Kicińskiego najważniejszą lekcją, jaką firma wyciągnęła z rynkowej porażki Mudita Pure jest to, że — jego zdaniem – „zminiaturyzowanej elektroniki nie da się robić dobrze w Polsce”. – Po pierwsze, samo to, że robiliśmy Pure’a w Polsce, zwiększało cenę detaliczną o 500-600 zł, a konsumenci nie są gotowi dopłacać za to, że produkt jest „made in Poland”. Po drugie, w Polsce nie mogliśmy znaleźć producenta, który podzespoły wykonywałby z wymaganą dokładnością. Zdarzało się, że w stosunku do np. firm na Tajwanie polskie firmy oferowały dokładność wykonania dosłownie o jeden rząd gorszą. Również użycie bardziej skomplikowanych form wtryskowych dla wybranych przez nas firm z polski stanowiło ogromne wyzwanie i finalnie było jednym z powodów znaczących opóźnień. To wszystko jest bardzo ważne w przypadku produktów z najwyższej półki — mówi Kiciński. Kolejne telefony Mudity będą więc produkowane za granicą. Prawdopodobnie właśnie na Tajwanie.Minimalistyczne telefony. Jak duża jest ta nisza?


Według Kicińskiego problemem Mudita Pure na rynku polskim był fakt, że ze względu na swoją prostotę kosztujący 1399 zł telefon mógł być przez wielu klientów kojarzony z tzw. telefonami dla babci i dziadka po 100-400 zł. Globalnie jednak nisza telefonów dla osób, które chcą sobie zafundować cyfrowy detoks — rośnie. A wraz z nią — rośnie konkurencja dla polskiej firmy. W czasie, kiedy pierwszy telefon Mudity był jeszcze w stadium zapowiedzi, rynek minimalistycznych smartfonów zdominował Light Phone 2 (który, co ciekawe, również zaczął od zbiórki na Kickstarterze), a niedawno na rynku pojawił się też m.in. Wisephone firmy Techless.


– Korzystną informacją dla Mudity jest to, że ten trend bardzo nabiera na sile. Nisza rośnie i to jest bardzo dobra wiadomość. My w tej niszy chcemy pozostać i wierzymy, że jesteśmy w stanie zaproponować produkt „the best”, jeśli chodzi o tę kategorię. Na tę chwilę jest kilka, kilkanaście firm na świecie, które walczą o ten rynek. Ta, która wygra wyścig, ma szanse na stałe zaistnieć na globalnym rynku, a kto wie, może i zgarnąć miliardy — kwituje Kiciński.


Źródło