Technologia

Microsoft zwiększył kapitalizację rynkową o 63 miliardy dolarów w wyniku dramatu OpenAI

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Microsoft zwiększył kapitalizację rynkową o 63 miliardy dolarów w wyniku dramatu OpenAI


Po usunięciu dyrektora generalnego Sama Altmana przyszłość OpenAI stoi pod znakiem zapytania, a ostateczne konsekwencje są niejasne. Ponieważ większość pracowników OpenAI jest gotowa przenieść się i podążać za Altmanem do Microsoftu, startup, który sprowadził na świat ChatGPT, wygląda jak pusta skorupa, a transakcja dla insiderów polegająca na wypłacie kapitału o wartości 86 miliardów dolarów faktycznie dobiega końca.

Ale jest jeden wyraźny zwycięzca. Według niego od piątkowego zamknięcia Microsoft zwiększył swoją kapitalizację rynkową o 63 miliardy dolarów Fortunaobliczenia. W poniedziałek w południowych notowaniach akcje spółki osiągnęły najwyższy poziom w historii, wynoszący 378 dolarów za akcję. Jeśli cena ta utrzyma się do poniedziałkowego zamknięcia rynku, kapitalizacja rynkowa Microsoftu, obliczona na podstawie 7,429 miliarda akcji pozostających w obrocie, wyniesie 2,82 biliona dolarów.

To niezwykły obrót wydarzeń dla Microsoftu i dyrektora generalnego Satyi Nadelli, który z łatwością mógł być największymi przegranymi w tej sprawie. Microsoft wpompował w startup 13 miliardów dolarów i uczynił technologię OpenAI kamieniem węgielnym swojej oferty produktów, wplatając ją we wszystko, od Office365 po GitHub.

Warto przeczytać!  Wypróbowaliśmy nową osobistą stację radiową Spotify stworzoną przez sztuczną inteligencję

Piątkowe oświadczenie zarządu OpenAI, w którym zwolniono Altmana, ponieważ „nie był konsekwentnie szczery w swoich komunikatach”, stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla strategii Nadelli. Rzeczywiście, w ciągu kilku minut od upublicznienia ogłoszenia w piątkowe popołudnie akcje Microsoftu spadły o prawie 2%, spadając z 373 do 367 dolarów na akcję, co stanowi wyraźną stratę dla firmy o kapitalizacji rynkowej sięgającej 3 bilionów dolarów.

„Gdyby Microsoft stracił Altmana, mógłby zwrócić się do Amazona, Google, Apple lub wielu innych firm technologicznych pragnących mieć przed sobą oblicze sztucznej inteligencji na całym świecie” – napisał w poniedziałek w notatce dla inwestorów Dan Ives, analityk Wedbush.

Jednak reakcja Nadelli pod presją, kiedy ogłosił o północy w niedzielę, że zatrudnił Altmana i byłego prezesa OpenAI Grega Brockmana do kierowania nowym laboratorium badawczym zajmującym się sztuczną inteligencją w Microsoft, była „posunięciem World Series of Poker na wieki” – powiedział Ives.

Lub, jak zwięźle ujęli to analitycy Macquarie Equity Research w tytule swojej notatki do inwestorów Microsoftu: „Kiedy zbliżasz się do króla, lepiej nie przegapić”.

Microsoft zatrudni teraz dwóch najbardziej wpływowych pracowników OpenAI i zachowa ogromne udziały w startupie. OpenAI ze swojej strony mianowało byłego szefa Twitcha Emmetta Sheara na tymczasowego dyrektora generalnego. Nie jest jasne, jak będzie wyglądał nowy zespół badawczy Microsoftu, ale zatrudnienie z pewnością było posunięciem ze strony Nadelli.

Warto przeczytać!  Jak mega ewoluować Pidgeota w Pokemon GO? (luty 2023)

„Nie możemy się doczekać szybkiego działania, aby zapewnić im zasoby potrzebne do osiągnięcia sukcesu” – Nadella stwierdził w poście, sugerując, że Microsoft mógłby być skłonny zatrudnić lojalistów Altmana, którzy odchodzą od OpenAI. „Nie możemy się doczekać poznania nowego zespołu kierowniczego Emmetta Sheara i OAI oraz współpracy z nimi” – dodał.

Altman odpowiedział na X: „misja trwa”.

Choć wzrost cen akcji z pewnością zadowoli kierownictwo Microsoftu, przed nami nie tylko słońce i tęcze. Firma jest teraz odpowiedzialna za utworzenie (i pokrycie kosztów) nowej organizacji badawczej zajmującej się sztuczną inteligencją pod kierownictwem Altmana i Brockmana. Być może nadal będzie musiała zapłacić miliardy w ramach istniejących kontraktów raczkującej spółce, as Fortuna – poinformowała redaktor naczelna Alyson Shontell.

Zapisz się do newslettera Eye on AI, aby być na bieżąco z tym, jak sztuczna inteligencja kształtuje przyszłość biznesu. Zarejestruj się za darmo.


Źródło