Świat

Minister obrony Niemiec jest kolejnym przedstawicielem spraw zagranicznych, który składa wizytę w Kijowie

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
Minister obrony Niemiec jest kolejnym przedstawicielem spraw zagranicznych, który składa wizytę w Kijowie


Kijów, Ukraina — Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział we wtorek dalsze wspieranie wysiłków Ukrainy na rzecz wygrania wojny z Rosją, obiecując dalszą pomoc wojskową o wartości 1,3 miliarda euro (1,4 miliarda dolarów).

Nowe wsparcie ma objąć kolejne przeciwlotnicze systemy rakietowe Iris-T SLM, a także miny przeciwpancerne i 155-milimetrowe pociski artyleryjskie – podała niemiecka agencja informacyjna dpa.

„Mówimy o 20 000 dodatkowych pocisków” – powiedział Pistorius na wspólnej konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umerowem w Kijowie, według dpa.

Andrii Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, powiedział, że to „wielki pakiet pomocowy”.

Niezapowiedziana podróż Pistoriusa do stolicy Ukrainy nastąpiła dzień po tym, jak sekretarz obrony USA Lloyd Austin udał się na Ukrainę i obiecał amerykańskie wsparcie „na dłuższą metę”, w tym dodatkowe 100 milionów dolarów w postaci broni pochodzącej z amerykańskich zapasów.

Wizyty wydawały się częścią międzynarodowych wysiłków politycznych mających na celu utrzymanie wojny w świadomości opinii publicznej, podczas gdy inne kwestie domagają się uwagi, w tym konflikt Izrael-Hamas.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel również przybył do Kijowa we wtorek, w 10. rocznicę tego, co Ukraina nazywa rewolucją godności. Powstanie to przyniosło doniosłą zmianę dla Ukrainy, przybliżając ją do Zachodu i doprowadzając do konfrontacji z Moskwą.

Warto przeczytać!  Wojna na Ukrainie: Zełenski zbiera poparcie, szef Wagnera „nie” na Białorusi, kampania anty-Wagnerowska

Jak podaje dpa, Pistorius złożył hołd demonstrantom, którzy zginęli podczas proeuropejskich protestów 10 lat temu.

„Odważni ludzie w każdym wieku wyszli na ulice w imię wolności, zbliżenia z Europą i zapłacili za to życiem” – powiedział Pistorius. Złożył czerwone róże pod prowizorycznym pomnikiem poległych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przesłaniu wideo pogratulowała ukraińskiemu pragnieniu wolności i jego staraniom o przyłączenie się do 27-narodowej Unii Europejskiej. „Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej” – powiedziała.

„Przyszłość, o którą walczył Majdan, wreszcie się zaczęła” – stwierdziła, nawiązując do Placu Niepodległości w centrum Kijowa.

Dla Moskwy ukraińska rewolta była podsycana interesami Zachodu, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził we wtorek pogląd Kremla, że ​​był to „zamach stanu, mocny zamach stanu finansowany z zagranicy”.

Obecna walka Ukrainy o wyparcie sił Kremla trwa prawie 21 miesięcy. Niedawna ukraińska kontrofensywa najwyraźniej nie przyniosła większych zmian na polu bitwy i nadchodzi kolejna ciężka zima wyniszczającej wojny.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło, że Rosja może ponownie zaatakować sieć energetyczną Ukrainy, podobnie jak zeszłej zimy, kiedy Moskwa próbowała stłumić lokalny opór, odmawiając cywilom ogrzewania i bieżącej wody w domach.

Warto przeczytać!  Sąd Najwyższy szykuje się na pracowitą zimę

„Rosja przez prawie dwa miesiące powstrzymywała się od wystrzelenia swoich najlepszych rakiet manewrujących wystrzeliwanych z powietrza ze swojej floty ciężkich bombowców, co prawdopodobnie umożliwiło jej zgromadzenie znacznych zapasów tej broni” – oznajmiło we wtorek ministerstwo w Londynie.

Niemcy są drugim po Stanach Zjednoczonych największym pojedynczym dostawcą wsparcia wojskowego i finansowego dla Ukrainy, a niemieccy urzędnicy powiedzieli, że Pistorius podczas swojej wizyty chciał ocenić skuteczność swojej pomocy, a także podsumować przebieg walk.

Pistorius powiedział, że chce „wyrazić naszą solidarność, naszą głęboką solidarność i podziw dla odważnej, odważnej i kosztownej walki, która się tutaj toczy”.

Tymczasem dwie rosyjskie rakiety uderzyły w szpital we wschodnim obwodzie donieckim, raniąc sześć osób, a kolejne prawdopodobnie zasypały gruzami, powiedział we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

Siły powietrzne Ukrainy zaatakowały w nocy Ukrainę za pomocą 10 dronów typu Shahed, czterech rakiet S-300 i jednego pocisku manewrującego Iskander-K – poinformowały we wtorek ukraińskie siły powietrzne.

Podało, że w poniedziałkowy wieczór przechwycono dziewięć dronów Shahed i rakietę Iskander-K. Natychmiast nie zgłoszono żadnych ofiar.

Warto przeczytać!  Stany Zjednoczone dążą do porozumienia w sprawie baz na Filipinach, aby zakończyć okrążenie Chin

Co najmniej pięciu ukraińskich cywilów zginęło, a 10 innych zostało rannych w południowo-wschodnich regionach kraju w ciągu ostatnich 24 godzin – podało we wtorek biuro prezydenta.

Cywile niemal codziennie są ofiarami rosyjskich zapór. Od czasu inwazji Rosji na pełną skalę co najmniej 10 000 ukraińskich cywilów, w tym ponad 560 dzieci, zginęło, a ponad 18 500 zostało rannych – podała we wtorek Misja Obserwacyjna ONZ na Ukrainie.

Odnosząc się do innych wydarzeń, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że ukraińskie wysiłki mające na celu przekroczenie rzeki Dniepr na południowej linii frontu nie powiodły się.

Powiedział najwyższym dowódcom rosyjskiej armii, że siły Moskwy „stale utrzymują pozycje na całej linii styku i stopniowo je poprawiają”.

W zeszłym tygodniu ukraińskie wojsko oświadczyło, że jego żołnierze zabezpieczyli wiele przyczółków na wschodnim brzegu rzeki w obwodzie chersońskim. Byłby to niewielki, ale potencjalnie znaczący postęp strategiczny w obliczu walk, które w dużej mierze utknęły w martwym punkcie.

___

Reporterzy Associated Press Yuras Karmanau w Tallinie w Estonii i Kirsten Grieshaber w Berlinie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie o godz


Źródło