Polska

Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska DZIEŃ 8 • Live Sail Die

• 9 lipca, 2024
  • 4 min read

W poniedziałek zakończyły się Mistrzostwa Europy 29er, które odbyły się w ramach 25. Gdynia Sailing Days. W wydarzeniu wzięło udział 138 drużyn z 25 krajów. Polskie drużyny zdominowały mistrzostwa, zdobywając cztery z sześciu złotych medali.

Od środy odbywały się trzy wyścigi dziennie przy fantastycznym wietrze, zmiennych i trudnych warunkach, które wystawiały na próbę żeglarzy z całego świata. Ostatniego dnia, w poniedziałek 8 lipca – wiatr był zbyt słaby i nie odbyły się żadne wyścigi, co oznaczało, że polskie drużyny mogły cieszyć się ze swoich sukcesów w całej flocie.

Polska drużyna Ewy Lewandowskiej i Krzysztofa Królika została mistrzami Europy w kategorii mieszanej i zwycięzcami klasyfikacji generalnej mistrzostw. Bartosz ?mudziński i August Sobczak zajęli pierwsze miejsca w kategoriach mężczyzn i mężczyzn U-17, podczas gdy Alicja Tutkowska i Alicja Dampc triumfowały w kategorii kobiet.

W kategorii U-17 zwyciężyła czeska drużyna w składzie Karolina Lojkova i Petr Pelnar, natomiast w kategorii U-17 kobiet zwyciężyła drużyna niemiecka w składzie Adele Heubner i Katharina Fricke.

Mistrzostwa Europy 29er 2024. Dostarczone zdjęcie.

Brytyjscy żeglarze Finian Morris i Charlie Gran zdobyli tytuł wicemistrzów Europy w kategorii mężczyzn i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Ich rodacy James Crossley i Sam Webb uzupełnili pierwszą trójkę mężczyzn.

Warto przeczytać!  Det 1 prowadzi dla Sabre Nation w Polsce > Baza Lotnicza Spangdahlem > Wyświetlanie artykułów

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej pozycji, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmieniające się i trudne warunki, z którymi się tu zmagaliśmy. Konkurencja była naprawdę na wysokim poziomie i daliśmy z siebie wszystko. Mając to na uwadze, opuszczamy Gdynię szczęśliwi” – ​​powiedzieli Finian Morris i Charlie Gran.

Szwedzka drużyna w składzie Esther Lagerstrand i Melker Bondjers zajęła drugie miejsce w kategorii mieszanej, a ich rodacy Selma Hard i Lukas Wolfgang zajęli trzecie miejsce.

W kategorii mężczyzn U-17, francuski zespół Alexandre Mostini i Raphael Allaina zajął drugie miejsce, podczas gdy niemiecki zespół Lucasa i Moritza Hammów zajął trzecie miejsce. Brytyjskie żeglarki Annabelle Vines i Amelie Hiscocks zdobyły srebrny medal w kategorii kobiet, a fińskie żeglarki Una Heinila i Silja-Sophie Laukkanen zajęły trzecie miejsce. W kategorii mieszanej francuski zespół Clemence Favrel i Ferdinand Guillemot zajął drugie miejsce, wyprzedzając polski zespół Anieli Fr?ckowiak i Igora Piechoty.

Mistrzostwa Europy 29er odbyły się w świetnej atmosferze i warunkach. Wysokowydajna klasa International 29er jest wysoko ceniona jako ważny krok w kierunku żeglarstwa olimpijskiego, z wyścigami klasy światowej na wodzie i silną społecznością na brzegu. Zespołom wyścigowym udało się ukończyć 15 z 18 zaplanowanych wyścigów, a oficerowie wyścigu z GBR, POL, TUN, GER, NOR i CZE uczestniczyli członkowie programu EuroSaf. Konkurencja była zacięta, a stawka wysoka, tak jak być powinno – a flota awansowała teraz do prestiżowego World Sailing Youth Worlds w jeziorze Garda w przyszłym tygodniu, a następnie na The 29er World Championships w Aarhus w Danii, które będą największymi mistrzostwami świata w historii International 29er Fleet z 248 zgłoszeniami do tej pory.

Warto przeczytać!  Prezydent Polski w Vancouver wzywa NATO do przygotowania się do wojny