Mistrzostwa Świata T20 2024 – FAQ – Dlaczego Trynidad ma dzień rezerwowy, a Gujana nie?

• 27 czerwca, 2024

Widoczny brak równowagi w półfinale Pucharu Świata T20 wywołał niepokój. Czy to wszystko na co wygląda?

Rishabh Pant i Kuldeep Yadav jeżdżą konno podczas sesji treningowej w Gujanie Obrazy Getty’ego

Półfinały T20 World Cup 2024 mają się odbyć w środę wieczorem w Trynidadzie i w czwartek rano w Gujanie, co może oznaczać niezręczną zmianę przed sobotnim finałem… zwłaszcza jeśli będzie padać. ICC przydzieliło dzień rezerwowy na pierwszy mecz, ale nie na drugi, co wywołało oburzenie w mediach, ale czy sytuacja jest tak źle pomyślana, jak się wydaje? ESPNcricinfo jest tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pilne potrzeby turniejowe.

Dlaczego drugi półfinał nie ma dnia rezerwowego?

W przeciwieństwie do pierwszego półfinału w Trynidadzie, pomiędzy drugim półfinałem w Gujanie a finałem na Barbadosie jest tylko jeden dzień różnicy. Aby dać drugim finalistom wystarczająco dużo czasu na odpoczynek pomiędzy meczami, zdecydowano nie organizować dnia rezerwowego.

Czy to nie jest trochę niesprawiedliwe?

Co zabawne, dodatkowy czas dostępny na oba mecze jest w rzeczywistości taki sam: 250 minut. Rzecznik ICC powiedział: „Ze względu na występy, aby mieć pewność, że zespoły nie będą musiały grać w trybie „gra-podróż-gra” przez kolejne dni, podjęto decyzję o przyznaniu dodatkowego czasu na drugi półfinał bezpośrednio po meczu, ponieważ mecz mecz rozpocznie się o godzinie 10:30, natomiast pierwszy półfinał rozpocznie się wieczorem, co oznacza, że ​​nie jest możliwe rozegranie wszystkich dodatkowych meczów tego samego dnia.

Warto przeczytać!  Źródło BCCI ujawnia, że ​​10 zawodników z pewnością zostanie wybranych do składu Indii na Puchar Świata T20. Virat Kohli i Hardik Pandya... | Krykiet

Zatem warunki gry dotyczące czasu rezerwowego w obu półfinałach są identyczne?

Nie do końca.

Jak to?

Dołożymy wszelkich starań, aby pierwszy półfinał odbył się w zaplanowanym dniu, w którym przydzielony został regulaminowy czas plus 60 minut, co oznacza, że ​​pierwszy półfinał zacznie przegrywać w przypadku opóźnienia rozpoczęcia o godzinie 20:30 o więcej niż godzina. Jeśli nadal będzie to dzień rezerwowy, przydzielonych zostanie kolejnych 190 minut od godziny 14:00, ale mecz będzie kontynuowany od miejsca, w którym został przerwany. Na przykład, jeśli w środowy wieczór dwie godziny stracone zostaną z powodu deszczu, mecz rozpocznie się przy 13 overach na drużynę od 22:30. Jeżeli dalsze opady deszczu w nocy nie pozwolą na dokończenie meczu, w którym dominuje 10 overów, mecz zostanie wznowiony w dniu rezerwowym, w którym został przerwany.

W przypadku drugiego półfinału rzecznik ICC powiedział, że liczba overów zacznie się zmniejszać dopiero około 14:40, czyli 250 minut po planowanym czasie rozpoczęcia, czyli o 10:30.

Prowadzi to do scenariusza, w którym mecz mógłby rozpocząć się o godzinie 14:40 serią 20 overów, tylko że strona odbijająca jako pierwsza byłaby w połowie swoich overów, gdy powróci deszcz, co spowodowałoby, że mecz zostałby rozmyty jako remis. brak wyników. Możliwość tę ogranicza wczesne dążenie do ograniczenia liczby overów w pierwszym półfinale, ale nie w drugim.

Warto przeczytać!  „Nie rozumiem, dlaczego Dhoni był na boisku tylko przez 3 piłki”: zaskakujące posunięcie CSK kwestionowane po drugiej porażce z rzędu | Krykiet

Gdyby ICC dołożyła wszelkich starań, aby zakończyć drugi półfinał do godziny 14:40 i zdecydowała się na dogrywkę tylko wtedy, gdy do tego czasu nie byłoby możliwe rozegranie 10-overów, warunki gry w obu meczach byłyby prawie identyczne.

Co oznacza ukończoną grę?

Inaczej niż w meczach ligowych, gdzie do rozstrzygnięcia meczu wystarczało pięć overów w drugiej rundzie, obie drużyny będą miały możliwość oddania 10 overów, aby mecz był wyrównany.

A co jeśli nie uda nam się uzyskać po 10 overów?

Zespół, który zajął pierwsze miejsce w swojej grupie Super Eight, awansuje. Oznacza to RPA z pierwszego półfinału i Indie z drugiego.

A co jeśli w meczu będzie remis?

Gramy super overy, dopóki czas na to nie pozwoli. Jeśli problem nadal nie zostanie rozwiązany, drużyna wygrywająca swoją grupę awansuje.

Jaka jest prognoza?

Podczas pierwszego półfinału w Trynidadzie nie grozi deszcz w dniu rezerwowym. Podczas drugiego półfinału w Gujanie istnieje ciągłe zagrożenie deszczem.

Jeśli więc nie musimy się martwić pogodą i dogrywką w pierwszym półfinale, jaki najpóźniejszy moment może rozpocząć się w drugim półfinale, abyśmy mieli wynik 10-over?

Według rzecznika ICC, aby mecz rozgrywany był do 10 overów, mecz musi rozpocząć się około 16:14.

Warto przeczytać!  Grand Prix Chin 2024: Lando Norris na pole position przed Lewisem Hamiltonem

Czy to prawda, że ​​Indie wiedziały wcześniej niż inne drużyny, gdzie rozegrają swój półfinał?

Tak. Indie miały rozegrać swój półfinał w Gujanie niezależnie od tego, gdzie zajęły miejsce w grupie, ponieważ półfinał rozpoczynał się o 10:30, czyli o 20:00 w Indiach. Chociaż Republika Południowej Afryki i Anglia wiedziały, że zakwalifikowały się kilka godzin wcześniej, musiały poczekać, aż Indie zostaną rozstrzygnięte w sprawie statusu Indii jako zwycięzców grupy 1, zanim będą mogły udać się na swoje stadiony.

Jednakże te warunki gry zostały podpisane przez każdy uczestniczący zarząd na długo przed rozpoczęciem Pucharu Świata.

Czy daje to Indiom jakąkolwiek przewagę?

Jakakolwiek przewaga, jaką Indie uzyskały w związku z zakończeniem rozgrywek bez wyniku, zawdzięczała temu, że zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie.

Można argumentować, że wybrali swój skład, wiedząc, że będą w Gujanie na mecze pucharowe, ale prawdopodobnie nadużyciem byłoby sądzić, że proces ten może zostać wypaczony wcześniejszą wiedzą o ich ósmym meczu w turnieju, kiedy znali również miejsca rozegrania z siedmiu poprzednich meczów. Ryzykowne jest także opieranie swojego wyboru na historycznym charakterze obiektu, co zaobserwowano w innych miejscach podczas tego Pucharu Świata.