Fotografia

Nagrody Natural Landscape Photography Awards 2023 celebrują autentyczność w świecie cyfrowej manipulacji

  • 17 listopada, 2023
  • 5 min read
Nagrody Natural Landscape Photography Awards 2023 celebrują autentyczność w świecie cyfrowej manipulacji


Okładka zwycięzcy nagród w dziedzinie fotografii krajobrazu naturalnego w 2023 r

Fotografowie krajobrazu, mamy prawdziwą gratkę: Ogłoszono zwycięzców konkursu Natural Landscape Photography Awards 2023. Zwycięzcą tegorocznej edycji został kanadyjski fotograf krajobrazu i przyrody Blake Randall. Jego lodowe krajobrazy są tak magiczne, że sprawią, że pokochasz zimę, nawet jeśli jesteś zaprzysięgłym latem.

Konkurs Natural Landscape Photography Awards powstał już po raz trzeci, aby promować najlepsze fotografie przyrodnicze i krajobrazowe. W tym roku do konkursu nadesłało aż 11 176 zdjęć z 54 krajów od 1023 fotografów.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie: Wielki Scenic, Intymne Krajobrazy oraz Abstrakcja i Detale. Na potrzeby konkursu stworzono wyjątkową sekcję „Projekt”, za pośrednictwem której fotografowie mogli zgłosić 6-10 zdjęć, które w jakiś sposób są ze sobą powiązane. Istnieje również kilka nagród specjalnych opartych na podtematych w ramach gatunku fotografii krajobrazowej. Należą do nich zdjęcia czarno-białe, lotnicze, typowe miejsca, wodne światy, góry, środowisko i nocny krajobraz.

Ogółem zwycięzca

Tegorocznym Fotografem Roku został Blake Randall z Ontario. Po odebraniu głównej nagrody skomentował:

„Jestem głęboko zaszczycony otrzymaniem nagrody Fotografa Roku w konkursie Natural Landscape Photography Award. Od samego początku nagrody NLPA wyznaczały złoty standard w fotografii krajobrazowej – zachowując autentyczne wrażenia związane z uchwyceniem niezmienionego naturalnego piękna naszej planety w przeciwieństwie do rosnącej popularności sztucznej inteligencji i obrazów generowanych komputerowo.

W konkursie konsekwentnie prezentowana jest wyjątkowa grupa utalentowanych fotografów, z których wielu podziwiam i którzy stanowią dla mnie osobistą inspirację od początku mojej przygody z fotografią. Zdjęcia prezentowane w konkursie odzwierciedlają rodzaj fotografii, do której dążę, co czyni tę nagrodę wyjątkową i czymś, z czego będę dumny przez resztę życia.

Serdecznie dziękuję sędziom i założycielom NLPA za wybór mojej pracy i stworzenie wyjątkowego konkursu. Gratulacje dla wszystkich pozostałych zwycięzców, którzy przyłączają się do świętowania prawdziwego kunsztu fotografii!”

Nacisk na autentyczność

W konkursie brały udział zarówno fotografowie cyfrowi, jak i fotografowie filmowi. I tutaj nacisk jest położony na fotografowie, ceniących realizm i autentyczność. Pozwól mi wyjaśnić.

Warto przeczytać!  Lumionix Komet to „najbardziej zaawansowany wyzwalacz aparatu w historii”

Organizatorzy ustalili surowe zasady zapobiegające przesyłaniu zdjęć poddanych nadmiernej obróbce cyfrowej i prac sztucznej inteligencji. Jak widzieliśmy, staje się to coraz bardziej powszechne w fotografii krajobrazowej. Wyniki tego konkursu są fantastyczną wizytówką nie tylko niezwykłej pracy, ale także prawdziwego piękna naturalnego krajobrazu. Organizatorzy konkursu zauważają, że sędziowie sprawdzali każdy plik RAW ze zdjęć, które przeszły do ​​końcowej fazy oceny. Miejmy więc nadzieję, że ten konkurs nie sprawi nam żadnych przykrych niespodzianek.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej i kategorii otrzymali nagrody o wartości 24 420 dolarów. Obejmuje to 13 500 dolarów w gotówce, statywy FLM, subskrypcje sieci fotografów przyrody i ponad 100 egzemplarzy naszej wieloletniej książki o pięknych stolikach do kawy. Ty też możesz mieć jeden z nich w swojej bibliotece i cieszyć się wspaniałą pracą fotografów, którzy przesłali swoje zdjęcia na konkurs.

A teraz przyjrzyjmy się zwycięzcom kategorii i wspólnie cieszmy się tymi niezwykłymi krajobrazami. Obejrzyj więcej zdjęć na stronie internetowej konkursu, a zwycięzców roku 2021 znajdziesz tutaj.

Projekt roku – Tiago Mateus

Zwycięzcy kategorii

Nagrody za fotografię krajobrazu naturalnego 2023;  Zdjęcie roku, niebieski lodowy krajobraz i drzewa
© Gabriel Stankiewicz/Natural Landscape Photography Awards 2023; Zdjęcie Roku
Źródło

Warto przeczytać!  Canon Japan formalnie zaprzestaje produkcji ostatnich aparatów EOS-M, żegnając się z EF-M: Digital Photography Review