Świat

„Najniebezpieczniejszy ptak świata” wyłania się z oceanu, oszałamiając widzów

  • 14 listopada, 2023
  • 4 min read
„Najniebezpieczniejszy ptak świata” wyłania się z oceanu, oszałamiając widzów


Ogromne stworzenie — przez niektórych uważane za „najniebezpieczniejszego ptaka świata” — zszokowało plażowiczów w zatoce Bingil w północno-wschodniej Australii, gdy wynurzyło się z wody i otrząsnęło, jak oznajmił rząd Queensland w notatce prasowej.

Ten wysoki, nielotny ptak, zwany kazuarem, jest spokrewniony z strusiem lub emu i nieco podobny w wyglądzie. Może osiągnąć wysokość człowieka. Jeden z trzech gatunków kazuarów, które przetrwały na świecie, tylko jeden – kazuar południowy – występuje w Australii. Rodzime siedliska ptaka obejmują tropikalne lasy deszczowe w północno-wschodnim Queensland w Papui Nowej Gwinei, która znajduje się po drugiej stronie wody od lasów deszczowych Queensland, oraz niektóre okoliczne wyspy.

Kazuar południowy ma charakterystyczny wygląd, a urzędnicy ds. ochrony środowiska w Queensland opisali jego charakterystyczne, błyszczące czarne upierzenie, wysoki, brązowy „hełm” na czubku głowy i pazury w kształcie sztyletu przymocowane do najbardziej wewnętrznego palca każdej stopy . Są najcięższym ptakiem Australii, samice ważą do około 165 funtów, a samce nawet 120 funtów.

Obserwację w zatoce Bingil zgłoszono 31 października australijskiemu Departamentowi Środowiska i Nauki. Gość początkowo zaalarmował Nikitę McDowell, gospodarza kempingu w zatoce Bingil, po tym, jak zauważył kazuara pływającego około 200 metrów od brzegu. McDowell powiedziała urzędnikom rządu Queensland, że postępowała zgodnie z radami lokalnych opiekunów dzikiej przyrody oraz Queensland Parks and Wildlife Service, aby monitorować ptaka do czasu, aż odejdzie, gdy będzie gotowy.

Warto przeczytać!  78 wielorybów zabitych na oczach pasażerów rejsu na Wyspach Owczych
31 października zgłoszono władzom zajmującym się dziką fauną i florą obserwację kazuara południowego wzdłuż brzegów zatoki Bingil w australijskim stanie Queensland.

Rząd Queenslandu


„Poszłam zrobić sobie kawę, a kiedy wróciłam, już jej nie było” – powiedziała.

Według Biblioteki Kongresu, która w opisie „najniebezpieczniejszego ptaka świata” podaje, że kazuary są nieśmiałe i zazwyczaj trudne do wykrycia, choć są one potężne, nie są nadmiernie agresywne, a ataki są rzadkie. Jednakże ptaki „mogą wyrządzić wiele szkód”, jeśli zostaną sprowokowane, a biblioteka zauważa, że ​​niektóre ataki w przeszłości były śmiertelne.

Kazuar zabił swojego właściciela ówczesne władze podały, że na farmie mężczyzny w pobliżu Gainesville na Florydzie w 2019 r. Ptak najwyraźniej zaatakował go, gdy upadł w jego pobliżu. Uważali, że właściciel, 75-letni Marvin Hajos, hodował na swojej posiadłości kazuary.

Chociaż kazuary nie potrafią latać, są dobrymi pływakami, a na lądzie osiągają prędkość do 50 mil na godzinę. W Australii kazuar południowy wnosi istotny wkład w ekosystemy lasów deszczowych, ponieważ rozprzestrzenia nasiona drzew lasów deszczowych – stwierdził rząd, dodając, że niektóre z tych nasion są zbyt duże, aby jakiekolwiek inne zwierzę mogło je połknąć i rozproszyć.

Wysokie stworzenie zaszokowało gości na kempingu w zatoce Bingil, gdy wynurzyło się z wody, zanim ostatecznie samotnie opuściło ten obszar.

Rząd Queenslandu


„Południowa populacja kazuara południowego jest wymieniona jako zagrożona na mocy ustawy o ochronie przyrody z 1992 r. i ważne jest, aby zgłaszać do QPWS przypadki chorych, rannych lub osieroconych kazuarów” – powiedział Stephen Clough, urzędnik ds. dzikiej przyrody, w oświadczeniu na temat Bingil Widok na zatokę dla rządu Queensland.

„Nie jesteśmy pewni, jak długo to zwierzę przebywało w wodzie ani dlaczego poszło popływać, ale materiał filmowy jest zdumiewający” – powiedział.


Źródło