Najważniejsze wnioski z pierwszego meczu finałów NBA pomiędzy Celtics i Mavericks

• 7 czerwca, 2024
  • 9 min read

Finały NBA 2024 rozpoczęły się w czwartek dominującym zwycięstwem drużyny Boston Celtics nad Dallas Mavericks w pierwszym meczu.

Seria nie mogła rozpocząć się lepiej dla Celtics, którzy wykorzystali serię 23-5 w ostatnich sześciu minutach pierwszej kwarty, aby wypracować sobie wygodne prowadzenie. Obrona Bostonu w dalszym ciągu doprowadzała Dallas do szału przez całą połowę, ograniczając mistrza Konferencji Zachodniej do 42 punktów, co stanowi drugi najniższy wynik w play-offach w 2024 roku w pierwszej połowie.

21-punktowa przewaga Celtics do przerwy zaczęła wyparowywać w trzeciej kwarcie, gdy Luka Doncic & Co. był w stanie zmniejszyć deficyt do jednocyfrowych wartości, ale zdolność Bostonu do ograniczania zawodników Dallas była nie do pokonania. (Doncić zanotował 30 punktów i 10 zbiórek, ale jego jedna asysta była najniższym wynikiem w karierze po sezonie.)

Jaylen Brown prowadził Boston z 22 punktami, a co najważniejsze Kristaps Porzingis zaliczył imponujący powrót po kontuzji łydki, która od pierwszej rundy wykluczyła mierzącego 2 metry wzrostu środkowego. Zakończył mecz 1 z 20 punktami i trzema blokami.

Mavericks spróbują wyrównać serię w niedzielnym meczu nr 2 (20:00 ET, ABC), ale poczekajmy, przyjrzyjmy się temu, co czwartkowego wieczoru zwróciło uwagę naszych znawców NBA.

Jaki trend z Gry 1 mógłby zdefiniować serię?

Tim Bontemps: Zdolność Bostonu do ochrony Dallas. Kyrie Irving zdobył 6 z 19 punktów i 0 z 5 z 3. Doncic zakończył mecz z 30 punktami i 10 zbiórkami, ale miał tylko jedną asystę – najmniejszą, jaką miał w meczu w tym sezonie i kiedykolwiek po sezonie – oraz Dallas miał dziewięciu jako zespół. Duża część tych sukcesów w defensywie wynikała z wszechstronności defensywy Bostonu i jego umiejętności rzucania wieloma obrońcami w gwiazdy Dallas bez podwajania. Doncic rozbijał podwójne drużyny w fazie play-off, a Boston, mogąc pozostać w domu, uniemożliwiał grę takim zawodnikom Mavsa, jak PJ Washington.

Marc Spears: Tatum nie musi grać dobrze, aby Celtics pokonali Mavericks. Gwiazda Bostonu miała kiepski wieczór – 16 punktów przy trafieniach 6 z 16 i sześć najwyższych strat w meczu – ale to nie miało znaczenia. Celtics mają zbyt wiele innych opcji ofensywnych (sześciu zawodników zakończyło strzelanie dwucyfrowymi wynikami), zwłaszcza jeśli Porzingis pozostanie zdrowy. Ale co stanie się w tej serii, gdy Tatum to włączy?

Kevin Pelton: Przewaga Bostonu w rzutach za trzy punkty. Chociaż obie te drużyny wierzą w trójkę – Mavericks (44) ukończyli mecz za Celtics (47) pod względem odsetka prób za łukiem w sezonie zasadniczym – ich zaangażowanie jest na pewnym poziomie. Trójka jest praktycznie wyznacznikiem wiary trenera Joe Mazzulli, a zdolność Bostonu do zmiany różnych kombinacji pick-and-roll pozwala obrońcom Celtics pozostać w domu, zamiast pomagać przy malowaniu i poddawać się otwartemu wyglądowi.

Warto przeczytać!  IPL 2024: Match 60, KKR vs MI Prognoza meczu – Kto wygra dzisiejszy mecz IPL?

W rezultacie Boston podwoił Dallas w pierwszej połowie za łukiem. I chociaż Mavericks nie będą już tak słabo strzelać ze śródmieścia, jak tracili 29 punktów, jest to niepokojące. Zespół, który próbował więcej trójek, w tegorocznych play-offach osiągnął wynik 48-27 (0,640), w tym Boston uzyskał wynik 11-1 w porównaniu do 2-1, gdy przeciwnik strzela więcej.

W szczególności Celtics wykonali świetną robotę, usuwając trzy próby rzutów rożnych, które zwykle wykonuje Doncić. Dallas trafiło 1 z 3 z rzutów rożnych, a jedyną bramkę zdobył Josh Green w doliczonym czasie gry. Śledzenie widma na sekundę, które zremisowało najmniejszą liczbę rzutów rożnych za trzy punkty dla Mavericks w całym sezonie.

Co wyróżniało się po powrocie Porzingisa?

Peltona: W całej tej rozmowie o tym, jak Celtics odnieśli korzyści z kontuzji w drodze do finału, najbardziej rzucało się w oczy to, jak przeżyli także własną poważną stratę. Rozmiary i umiejętności strzeleckie Porzingisa przechyliły grę na korzyść Bostonu, gdy tylko się zgłosił. Zespół Celtics, który miał trudności z obroną obręczy z mierzącym 6 stóp i 9 cali Alem Horfordem jako najwyższym starterem, nagle stał się nieprzenikniony przez farbę, a Porzingis Blok po faulu Kyriego Irvinga był sztuką, której Horford w wieku 38 lat nie jest już w stanie grać w izolacji.

W ofensywie Dallas nie mógł sobie poradzić ze strzałami Porzingisa. A przejechanie przez Porzingisa Derecka Lively’ego II po tym, jak debiutant wywierał na niego presję w obwodzie, było zagraniem, które zrobiłoby wrażenie, gdyby Porzingis był w pełni sił, nie mówiąc już o zagraniu po raz pierwszy od ponad pięciu tygodni.

Bontemps: Energię, którą wniósł do budynku. Kiedy wszedł na kort podczas rozgrzewki, dach prawie spadł z TD Garden, a gdy zameldował się w pierwszej kwarcie, zrobiło się jeszcze głośniej. Oznaczało to niemal tyle samo, co jego gra na boisku, która była spektakularna po obu stronach boiska, pomiędzy dobrą interwencją w ofensywie a ochroną obręczy w defensywie.

Luke Kornet to solidne centrum zapasowe, ale to… niewielki awans, aby przejść od niego do wielkiego kalibru All-Star w Porzingis, który wywarł dokładnie taki wpływ, jaki miał zapewnić sprowadzono do Bostonu.

Warto przeczytać!  Dan Ashworth wymienił czterech zawodników na liście życzeń transferowych po tym, jak w końcu zapewnił sobie pracę w Man Utd

Włócznie: Byłem oszołomiony. Przez większą część środowego dnia medialnego drużyny Celtics Porzingis ćwiczył z dwoma trenerami na desce do rozciągania łydek. Nie wyglądał na kogoś, kto po długiej przerwie był o krok od niesamowitego występu. Jednak Porzingis był wyjątkowy pod względem zdobywania bramek, blokowania strzałów i zbiórek. Został pierwszym zawodnikiem, który zdobył co najmniej 20 punktów i trzy przecznice z ławki rezerwowych w meczu finałowym NBA od czasów Kevina McHale’a w 1984 roku przeciwko Los Angeles Lakers. Nie mogę powiedzieć, żebym kiedykolwiek widział tak dominujący powrót w ciągu 25 lat oglądania NBA.

grać

3:40

Myers: Dallas „nie było przygotowane” na błyskotliwość Porzingisa

Ekipa „NBA Countdown” reaguje na decydujące zwycięstwo Celtics w pierwszym meczu nad Mavericks, a Bob Myers wskazuje, że kluczową rolę odegrała produkcja Kristapsa Porzingisa.

Największą zmianą, jaką Dallas musi wprowadzić w drugiej grze, jest _____

Bontemps: Rozruszanie Irvinga. Jeśli będzie to powtórka z serii z Oklahoma City, kiedy Irving miał problemy, a Dallas przetrwało na ciężkiej diecie składającej się z trzech punktów od Waszyngtonu i Derricka Jonesa Jr., Boston będzie ogromnym faworytem do zdobycia tytułu.

Mavericks potrzebują, aby reszta finałów przypominała serię w Minnesocie, gdzie Irving i Doncic rozwalili obronę i co wieczór zapewniali Dallas świetną produkcję. Jest to jednak wyzwanie, jakie stawia Boston, gdzie Derrick White, Jrue Holiday, Jayson Tatum i Jaylen Brown na zmianę pilnują Mavericks na obrzeżach.

Włócznie: Dallas jest wyjątkowe, gdy Doncic szybko zaczyna. Grał z Minnesotą z wściekłością i zaciekłością, co przypomina mi Kobe Bryanta. Być może wynikało to z długości obrony Celtics, ale Doncic nie zaczął szybko ani nie pobudził do działania kolegów z drużyny – zdobył 30 goli, ale nie trafił w osiem trójek i miał tylko jedną asystę.

Peltona: Znalezienie sposobu na poruszenie piłki. Mavericks mieli mniej asyst (dziewięć) niż średnia Luki samodzielnie w sezonie zasadniczym (9,8). Według statystyk i informacji ESPN, Doncić miał najmniejszą asystę w historii, jeśli rozegrał co najmniej 35 minut w meczu NBA, w sezonie zasadniczym lub w fazie play-off.

Jednym z problemów była zdolność Dallas do oddawania strzałów po podaniu. Według ESPN Stats & Information, Mavericks trafili zaledwie 1 z 6 przy podaniach Doncica, co mogło zaowocować asystami, w porównaniu z 57% wcześniej po sezonie. Jednak tych sześć okazji do asyst było jednocześnie najniższą, jaką Luka miał w meczu play-off.

Jedno potencjalne rozwiązanie: Doncic chce prowadzić i dawać, kiedy zmusza Horforda i Sama Hausera, aby zwrócili się przeciwko niemu, zamiast grać dla skoczków podciągających.

Bontemps: Sześć. Nic, co wydarzyło się w pierwszym meczu, nie zmieniło moich przewidywań. Jeśli Mavericks zdołają wygrać drugi mecz, nagle będą mieli przewagę na własnym boisku i nadal będą mieli najlepszego zawodnika serii w postaci Doncicia. Jednak Celtics pozostają ogólnie lepszą drużyną, co pokazało w pierwszym meczu.

Włócznie: Siedem. To tylko mecz nr 1, który odbył się w Bostonie. Nadal spodziewam się długiej serii składającej się z siedmiu gier. Mavericks zagrają lepiej w drugim meczu, ale obie ich gwiazdy muszą się wzmocnić. Kiedy Doncić siedział, a Irving leżał na parkiecie, Mavs przegrywali 19-4.

Peltona: Pięć. Kusiło mnie, aby wybrać Boston w pięciu meczach rozpoczynających tę serię, ale w siedmiu wybrałem Celtics ze względu na niepewność co do skuteczności Porzingisa i dobrej gry Dallas podczas play-offów na Zachodzie. Przewaga była tak nierówna, w dużej mierze ze względu na przewagę Bostonu przy oddawaniu strzałów, ale Celtics również mieli lepsze okazje, a Porzingis wyglądał lepiej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Pomimo niedawnej historii Dallas w fazie play-off, w której wracał po przegranej w pierwszym meczu – coś, co miało miejsce dwukrotnie w 2022 r. i w pierwszych dwóch rundach tego roku – Boston jest obecnie zdecydowanym faworytem.