Świat

Netanjahu twierdzi, że istnieją „mocne przesłanki”, że zakładnicy Hamasu byli przetrzymywani w szpitalu Al-Shifa w Gazie

  • 17 listopada, 2023
  • 5 min read
Netanjahu twierdzi, że istnieją „mocne przesłanki”, że zakładnicy Hamasu byli przetrzymywani w szpitalu Al-Shifa w Gazie


Waszyngton — Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w czwartek, że istnieją „wyraźne przesłanki”, że zakładnicy przetrzymywani przez Hamas przebywają w szpitalu Al-Shifa w Gazie, ale już ich tam nie było, gdy izraelskie wojsko rozpoczęło atak operacja naziemna tam na początku tego tygodnia.

„Mieliśmy mocne przesłanki, że byli przetrzymywani w szpitalu Shifa, co jest jednym z powodów, dla których weszliśmy do szpitala” – powiedział Netanjahu prezenterce i redaktor naczelnej „CBS Evening News” Norah O’Donnell.

„Gdyby byli [there]zostali wyprowadzeni” – powiedział.

Netanjahu powiedział, że jego rząd ma „dane wywiadowcze na temat zakładników”, ale odmówił podania bardziej szczegółowych informacji.

„Im mniej o tym powiem, tym lepiej” – powiedział O’Donnellowi.

Siły Obronne Izraela oświadczyły, że przeprowadziły „precyzyjną i ukierunkowaną operację przeciwko Hamasowi na określonym obszarze”. Szpital w środę wczesnym rankiem po tym, jak ostrzegł grupę terrorystyczną przed wykorzystywaniem kompleksu medycznego jako bazy. Izrael oskarżył Hamas o posiadanie centrum dowodzenia pod szpitalem. Hamas zaprzecza oskarżeniom.

Około 240 wzięto zakładników Według Sił Obronnych Izraela, podczas ataku bojowników Hamasu na Izrael 7 października. Zwolniono tylko czterech, w tym dwóch Amerykanów.

Izrael rozważa propozycję, zgodnie z którą Hamas uwolni część kobiet i dzieci przetrzymywanych jako zakładników w zamian za zawieszenie broni, które będzie trwało od trzech do pięciu dni, główna korespondentka ds. zagranicznych CBS News i moderatorka „Face the Nation” Margaret Margaret Brennan zgłoszone wcześniej w czwartek. W ramach proponowanego porozumienia można również uwolnić pewną liczbę palestyńskich kobiet i dzieci przebywających w izraelskich więzieniach, powiedział urzędnik mający wiedzę na temat negocjacji.

Zapytany o proponowane porozumienie i stopień, w jakim Izrael jest blisko uwolnienia zakładników, Netanjahu powiedział O’Donnellowi: „Jesteśmy bliżej niż przed rozpoczęciem działań lądowych”. Powiedział, że operacja naziemna „wywarła presję na Hamas, aby osiągnął zawieszenie broni”.

„Jeśli uda nam się odzyskać zakładników, zawrzemy tymczasowe zawieszenie broni” – powiedział. „Nie sądzę, że dalsze opisywanie tej kwestii służy temu celowi”.

Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Izrael zgodzi się na uwolnienie palestyńskich więźniów w zamian za zakładników, twierdząc, że jest to „poufne”.

Pod koniec października prawie osiągnięto porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników, ale jak wcześniej informowało CBS News, zostało ono zerwane o godzinie 11:00.

Netanjahu upierał się także, że Izrael próbuje unicestwić Hamas „przy minimalnych ofiarach wśród ludności cywilnej” i że „nie dąży do okupowania” Gazy.

„Chcemy, aby ogólna odpowiedzialność wojskowa zapobiegła ponownemu pojawieniu się terroru” – powiedział. „Nie staramy się okupować. To nie jest nasz cel. Naszym celem jest jednak upewnienie się, że tam będzie inaczej. Aby tego dokonać, musimy [do to] zdemilitaryzować Gazę i musimy zderadykalizować Gazę”.

„Tak jak trzeba było mieć inną przyszłość po podboju Niemiec, tak deradykalizujecie i denazyfikujecie Niemcy” – powiedział. „Po podboju Japonii upewniacie się, że agresywna polityka imperialnej Japonii jest inna. Nastąpiła zmiana kulturowa. Potrzebujemy tutaj zmiany kulturowej. Nie możemy pozwolić, aby administracja cywilna wkroczyła do Gazy, która nie będzie walczyć z terrorystami, która jest zaangażowana w finansowanie terrorystów, a nie w walkę z terrorystami.”

Powiedział, że wyzwolenie Palestyńczyków spod Hamasu „da im prawdziwą przyszłość”.

Kiedy O’Donnell zapytał, czy oznacza to również postęp w kierunku rozwiązania dwupaństwowego, Netanjahu powiedział, że Palestyńczycy potrzebują zmiany przywództwa.

„Mówię, żeby Palestyńczycy mieli całą władzę do samodzielnego rządzenia, ale żadnej władzy, która mogłaby grozić Izraelowi” – ​​powiedział. „A to oznacza nie tylko upewnienie się, że Gaza zostanie zdemilitaryzowana, ale także że Gaza zostanie zderadykalizowana. A jeśli mnie pytasz, potrzebujemy innego przywództwa cywilnego niż to, które zostało dziś zaoferowane Palestyńczykom”.

Netanjahu powiedział także, że każdy, kto dopuszcza się przemocy wobec niewinnych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

„Powstrzymujemy każdego, kto bierze prawo w swoje ręce lub dopuszcza się przemocy ze strony straży obywatelskiej: to wykluczone” – powiedział. „Nie możemy tego zaakceptować”.
Źródło

Warto przeczytać!  Niemcy i Francja kradną show — znowu — POLITICO