New York Film Festival przedstawia główną listę
Dwie główne nagrody w Cannes, Payal Kapadia Wszystko, co wyobrażamy sobie jako światło (Główna nagroda) i Seana Bakera Anora (Złota Palma) znalazły się wśród 32 filmów fabularnych z 18 krajów zaprezentowanych w ramach głównej sekcji New York Film Festival, której premiera odbyła się dziś.
Inne tytuły w szanowanym nowojorskim teatrze to m.in. Roberto Minervini Przeklęci i Rungano Nyoniego O zostaniu perliczką (który podzielił się nagrodą dla najlepszego reżysera z filmem Un Certain Regard); Miguel Gomes Wielka podróż (Najlepszy reżyser w Cannes); Mohammad Rasoulof Nasiona figowca świętego (Cannes, Nagroda Specjalna); Mati Diop Dahomej (Złoty Niedźwiedź Berlinale) i Davida Cronenberga Całuny w amerykańskiej premierze.
Dwóch amerykańskich reżyserów będzie miało światowe premiery: Robinson Devor Furia podmiejskanon-fiction portret potencjalnej zabójczyni prezydenckiej Sary Jane Moore przedstawiony na tle niepokojów politycznych i bojowości lat 70. oraz Julii Loktev Moi niechciani przyjaciele: Część I — Ostatni lot w Moskwiedokument o przetrwaniu niezależnego dziennikarstwa w putinowskiej Rosji w okresie poprzedzającym pełnoskalową inwazję na Ukrainę.
„Ambicją festiwalu jest odzwierciedlenie stanu kina w danym roku, co często oznacza również odzwierciedlenie stanu świata” — powiedział dyrektor artystyczny NYFF Dennis Lim. „Najbardziej godną uwagi rzeczą w filmach w Main Slate — i w innych sekcjach, które ogłosimy w nadchodzących tygodniach — jest stopień, w jakim podkreślają one związek kina z rzeczywistością. Przypominają, że w rękach najważniejszych twórców film ma zdolność do liczenia się ze światem, interweniowania w nim i wyobrażania go sobie na nowo”.
Dwóch reżyserów przywiezie na festiwal po dwa filmy – Hong Sangsoo z Potrzeby podróżnika (Wielka Nagroda Jury Srebrnego Niedźwiedzia) i Nad strumieniem; i Wang Bing z pozostałymi rozdziałami trylogii Młodość, Młodość (Ciężkie czasy) I Młodzież (powrót do domu).
David Cronenberg powraca z CałunyAlain Guiraudie z MiłosierdzieMike Leigh z Trudne prawdyi Paul Schrader z O, Kanado.
62. edycja odbędzie się w dniach 27 września–14 października. Projekcje odbędą się w Lincoln Center i czterech partnerskich obiektach w mieście — Alamo Drafthouse Cinema (Staten Island), BAM (Brooklyn Academy of Music) (Brooklyn), The Bronx Museum (Bronx) i Museum of the Moving Image (Queens).
Jak wcześniej ogłoszono, na wieczór otwarcia wybrano RaMella Rossa Chłopcy z Nickel; Pedro Almodóvar Pokój obok jest centralnym punktem; i Steve’a McQueena Ciężkie bombardowaniejest wieczorem zamknięcia.
Główny program New York Film Festival
Wszystko, co wyobrażamy sobie jako światłoPayal Kapadia: Francja/Indie/Holandia/Luksemburg (Sideshow/Janus Films)
AnoraSean Baker: USA (Neon)
KwiecieńDea Kulumbegashvili: Francja/Gruzja/Włochy
BrutalizmBrady Corbet: Stany Zjednoczone
Nad strumieniemHong Sangsoo: Korea Południowa (Cinema Guild)
Złapany przez pływyJia Zhangke: Chiny (Sideshow/Janus Films)
DahomejMati Diop: Francja/Senegal/Benin (MUBI)
PrzeklęciRoberto Minervini: Włochy/USA/Belgia
EefusCarson Lund: USA/Francja
Wielka podróżMiguel Gomes: Portugalia/Włochy/Francja (MUBI)
Szczęśliwe zakończenieNeo Sora: Japonia/USA
Trudne prawdyMike Leigh: Wielka Brytania/Hiszpania (Bleecker Street)
ZbiórAthina Rachel Tsangari: Wielka Brytania/USA/Niemcy/Francja
MiłosierdzieAlain Guiraudie: Francja (Show poboczny/Janus Films)
Moi niechciani przyjaciele: Część I — Ostatni lot w MoskwieJulia Loktev: USA
Nie ma innego krajuBasel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor: Palestyna/Norwegia
O, KanadoPaul Schrader: Kanada
O zostaniu perliczkąRungano Nyoni: Zambia/Wielka Brytania/Irlandia (A24)
PepeNelson Carlos de los Santos Arias: Dominikana/Namibia/Niemcy/Francja
Nasiona figowca świętegoMohammad Rasoulof: Iran/Niemcy/Francja (Neon)
CałunyDavid Cronenberg: (Francja/Kanada)
Obce oczyYeo Siew Hua: Singapur
Furia podmiejskaRobinson Devor: Stany Zjednoczone
TransamazoniaPia Marais: Francja/Niemcy/Szwajcaria/Tajwan/Brazylia
Potrzeby podróżnikaHong Sangsoo: Korea Południowa (Cinema Guild)
Wietnam i NamTrương Minh Quý: Filipiny/Francja/Singapur/Włochy/Niemcy/Wietnam (uwalnianie nici)
Kto przez ogieńPhilippe Lesage: Kanada/Francja
Młodość (Ciężkie czasy)Wang Bing: Francja/Luksemburg/Holandia (Icarus Films)
Młodzież (powrót do domu), Wang Bing: Francja/Luksemburg/Holandia (Icarus Films)
Noc otwarcia
Chłopcy z NickelRaMell Ross: USA (Orion Pictures/Amazon MGM Studios)
Centralny element
Pokój obokPedro Almodóvar: Hiszpania (Sony Pictures Classics)
Wieczór zamknięcia
BlitzSteve McQueen: Wielka Brytania (Apple Original Films)