Biznes

Newag z rekordowym kontraktem. Pół miliarda euro za pociągi

 • 17 listopada, 2023
 • 3 min read
Newag z rekordowym kontraktem. Pół miliarda euro za pociągi


Akiem to firma, która zajmuje się wynajmem pojazdów szynowych. Francuski podmiot umowę z Newagiem podpisał 16 listopada. Obejmuje ona dostawę 30 sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych z platformy Dragon 2 („dragon” to po angielsku smok – red.) z opcją na kolejne 50 jednostek. 10 lokomotyw będzie wielosystemowych, a 20 kolejnych jednosystemowych (DC), wyposażonych w moduł dojazdowy. Umowa przewiduję też prawo opcji na zakup dodatkowych 50 lokomotyw. Zamawiający, czyli Akiem, może skorzystać z tego prawa w całości lub w części w terminie do dnia 31 grudnia 2025 r.

Kontrakt obejmuje też utrzymanie pojazdów przez okres 8 lat od daty dostawy każdego z nich. Newag udziela gwarancji jakości na każdą dostarczoną Lokomotywę na okres 24 miesięcy od daty odbioru przez Zamawiającego.

10 lokomotyw wielosystemowych posiadać będzie dopuszczenie do eksploatacji w Polsce, Czechach i na Słowacji, a 20 lokomotyw jednosystemowych będzie z homologacją wyłącznie na terytorium Polski. Dzięki temu firma Akiem wzmocni swoją pozycję na rynkach Europy Środkowej.

Szacowana wartość kontraktu, z uwzględnieniem wykorzystania przez Akiem prawa opcji w całości (tj. w razie rozszerzenia zamówienia o dostawę pięćdziesięciu dodatkowych lokomotyw wraz ze świadczeniem usług utrzymania) wynosi 445 mln 536 tys. euro – podał Newag w raporcie giełdowym.

Warto przeczytać!  Przedświąteczne zaskoczenie w sklepach. Najmocniej oberwały hipermarkety

Sama podstawa umowy opiewa na 164 mln 075 tys. euro, na co składa się wynagrodzenie za dostawę lokomotyw w łącznej kwocie 128 mln 100 tys. euro oraz kwota 35 mln 976 tys. euro stanowiąca szacunkowe wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług utrzymania. Wszystkie podane kwoty są kwotami netto.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni za faktu, że jeden z największych podmiotów ROSCO (z ang. rolling stock leasing companies, czyli firmy wynajmujące tabor – red.) w Europie wybrał naszą platformę sześcioosiowych elektrycznych lokomotyw towarowych Dragon 2, składając największe wartościowo zamówienie na nasze pojazdy w historii naszej firmy. Z prawdziwą przyjemnością witamy Akiem w gronie naszych strategicznych klientów. Wierzymy, że niezawodne lokomotywy tej platformy spełnią oczekiwania biznesowe klientów firmy Akiem z Europy Środkowej” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.

„Lokomotywy Dragon-2, utrzymywane przez Newag, umożliwią naszym środkowoeuropejskim klientom rozwój nowych usług kolejowych przewozów towarowych, w których cięższe pociągi będą kursować z większymi prędkościami i zapewnią najwyższe standardy niezawodności i bezpieczeństwa. Natomiast moduły dojazdowe 0.5 MW HVO ready przyspieszą przejście z diesla na bardziej ekologiczną trakcję elektryczną w przypadku eksploatacji na trasach częściowo zelektryfikowanych” – powiedział z kolei Fabien Rochefort, prezes Akiem.

Newag notowany jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wchodzi w skład indeksu sWIG80, skupiającego spółki o małej kapitalizacji. Ostatnio miliarder Zbigniew Jakubas i powiązane z nim podmioty – Multico, Jakubas Investment i FIP 11 FIZAN, które aktualnie posiadają 54,18 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Newagu – ogłosiły wezwanie do sprzedaży pozostałych akcji spółki po 18,55 zł za akcję. Miliarder chciałby objąć pełną kontrolę nad spółką i wycofać ją z GPW.

NEWAG


 • Otwarcie

  22,9000

 • Max

  23,5000

 • Min

  22,7000

 • Kurs odniesienia

  23,0000

 • Suma wolumenu

  18 088

 • Suma obrotów

  418 905,3000

 • Widełki dolne

  20,7000

 • Widełki górne

  25,1000


Źródło